امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اربعین، شور حسینی و عشقی که پایان ندارد.

یک اربعین دلتنگی

اربعین، شور حسینی و عشقی که پایان ندارد.

کد خبر: 2825
  • 5
با خودم عهد کرده‌بودم تا مادر و خواهرانم را به زیارت کربلا نفرستم، خودم زائر حرم امام حسین (ع) نشوم با امضا و برات از امام رضا(ع) امکان این سفرمعنوی برای خانواده ام فراهم شد.     
 
خوشحال شدم و در بدرقه شان تا پای ماشین همراشان بودم  ومدام  التماس دعا می گفتم همیشه این لطف آقا امام حسین شامل حالم بوده که سلامش داده ام  وخود را در حریمش می بیینم. دعا می کردم که بزودی توفیق بودن در کوی حسینی نصیبم شود. 

 همیشه می‌گفتم: دوست دارم در اولین نوبتی که توفیق زیارت کربلا نصیبم می‌شود، در اربعین  باشد. زیارت پیاده اربعین، علاوه ‌بر ذکر ثواب فراوان نزد خداوند و اهل بیت (ع) خیلی محبوب است، آنقدر که خداوند برای هر قدم آن پاداش می‌نویسد.

همه عاشقان و خادمان امام حسین امسال بسیار دلتنگ هستند که توفیق پیدا نکردیم به دلیل شیوع کووید19 زائر کربلا و عتبات عالیات باشیم. ما همیشه وپس از هر نماز رو به کربلا می ایستیم و به آن سرزمین پاکیزه و مقدس سلام می فرستیم.

اربعین یعنی اشک خشکیده، اربعین یعنی عدالت در زنجیر بودن؛ اربعین یعنی یک دنیا تقوی در اسارت بودن.

حی علی العزا
 حی علی البکاء
فی ماتم الحسین
فی ماتمِ الحسین؛ مظلومِ کربلا

 هرسال در آستانه اربعین  هرکس  حال و هوایی داشت، يکي خوشحال و  آماده رفتن، يکي ناراحت و در حسرت رفتن،اما اربعبن امسال متفاوت تر و غریبانه تر. در این مسیر بهشتی و نورانی تک قدم هایم را نذر آمدنت می کنم و دعای بعد از نمازم می‌شود طلب توفیق زیارتش. در این ایام دوستان و آشنایان که بهم می‌رسیدند تکه کلامشان این بود که پیاده روی اربعین می‌آیی؟! پیاده روی اربعین سفری از جنس دل است دعوتنامه را باید حضرت ارباب امضاء کند. 

سفره کرم حضرت باران به حدی گسترده است که پیش از همراه شدن با کاروانیان دلت را راهی حرم می‌کند. پنج سال بود که همسفر کاروان "حضرت عشق" می‌شدم. باید بدانی که بی اذن راهت نمی‌دهند! شوق سفر را نمی‌توان بازگو کرد.. 

واگویه ها فراوان است و زبان الکن از بیان آنهاست. چه خوب گفته‌اند که زیارت کربلا جزئی از عمرت حساب نمی شود. مسیر 80 كیلومتری نجف - كربلا كه به عنوان جاده 'طریق الحسین' شناخته می شود.
 
اربعین حسینی چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ قمری در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا رفتند؛ همچنین جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سرمزار امام حسین(ع) حاضر شده است. زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است و بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است، خدایا توفیق درکش را به همه ما عنایت کن.

کربلا، مدت‌هاست در آرزوى دیدار تو مى‏‌سوزم و مى‏‌سازم
کربلا تو خود عنایتى کن و مرا به آستانت ‏بخوان
کربلا جواب سلامم را بده با هر زبانى که تو را بیشتر رضاست!
و ای کربلا! می‌دانم تو هم مثل ما منتظری! منتظر منتقم خون حسین (ع)!
الهی انشدک بدم المظلوم! الهی انشدک بدم المظلوم! الهی انشدک بدم المظلوم…

عجل لولیک الفرج
عجل لولیک الفرج
به هوای حرم  کربلا سخت محتاجم

چند سالیه که برات کربلا  را درحرم امام رضا میگرفتم  و لحظه شماری میکردم تا اربعین .دراین چند سال که توفقب زیارتش داشتم کوله پشتی ام را می بستم و به شوق زیارت سید الشهدا  مسیری را آغاز می کردم... دراین مسیر بهشتی نایب الشهید گمنام ترین سردار بودم سردار توکل قلاوند.... اما اربعین امسال متفاوت تر و غریبانه می دانم شهید امسال خود پیش ارباب هست و  نایب الزیاره ام ...

السلام علیک یا قتیل العبرات. السلام علیک یا اباعبدالله.
چله چله می‌گذرد و در اربعینی دیگر تو نایب‌الشهید. آنجا که اراده می‌کنی«من نایب‌الشهید هستم.» نایب‌ الشهید که باشی روحت صیقل می‌خورد و جانت طراوتی دوباره می‌گیرد. باید قدم بزنی و به‌جای شهدا زیارت کنی. چند  سالیه که  توفبق داشتم نایب‌الزیاره‌  و ‌ نایب‌ الشهید باشم.

در طول مسیر کودکانی می دیدم که در حال تعارف کردن خرما و آب و دستمال کاغذی بودند وقتی از گل سرهای  دخترانه و  آب نبات‌هایي کـه داشتم، چند تایی بـه دست این کودکان  دادم، با چـه خوشحالی و لبخندی به طرف خواهر کوچکترش دوید تا او را هم سهیم کند. مردی چایی شکر مشهور عراقی‌ها و دیگری شیرینی محلی پخش میکرد. دختر بچه ای  عرب می خواست از غذای موکب بـه اصرار بـه مـن بدهد. کار از اصرار گذشت و بـه التماس رسید.

هر سال کوله پشتی ام را می بستم و نائب الشهید  گمنام ترین سردار  شهیدتوکل قلاوند بودم.  جای پای تک تک قدم های حاج قاسم سلیمانی خالیست.‌‌..

سردار دلها که آسمانی شد  
از اربعین جا مانده ایم
دلتنگی و غربت اربعین 
هر عمود تا عمودی دیگر نائب از نجف تا کربلا  
 جامانده های اربعین ماندیم
که همه جا مانده های اربعین شدیم
قدم به قدم تا اربعین چیزی نمانده

این بار حسرت روزهایی را دارم که از نجف تا کربلا هرعمود تا عمود دیگر با ذکر و عشق و ارادت به امام حسین قدم برمی داشتم. جامانده ایم حوصله شرح قصه نیست / از قافله ات جاماندم حضرت ارباب. با نزدیک شدن به اربعین حسینی تب و تاب پیاده‌روی مسیر نجف به کربلا در دل عاشقان سیدالشهدا (ع) بالا می‌گیرد.

به تیرهای چراغ برقی که بر روی آنها شماره نصب است عمود می گویند فاصله هر عمود تا عمود بعد 50 متر است، طول مسیر پیاده روی 82 کیلومتر که بین 2 تا 5 روز پیاده روی طول می کشد. مسیر پیاده روی از ابتدای شارع الرسول آغاز می شود، عمود 182 نشانه پایان یافته شهر نجف است و پس از آن مجدداً با دیدن عمود 1 وارد مسیر پیاده روی نجف تا کربلا می شوید.
از این عمود تا حرم حضرت عباس (ع) 1452 عمود است.

اربعین حسین (ع) بار دیگر از راه می رسد و قرار سالانه عاشقان با حسین بن علی (ع) تکرار می شود. پای پیاده ای دل ، تا کربلا سفر کن. مسیر نجف تا کربلا برای عاشقان اباعبدالله(ع) که هر سال به عشق اربعین پای پیاده به سمت کربلا حرکت می کنند، شور دیگری دارد. زائران از ابتدای مسیر، با کوله ای سبک و با پای دل، قدم قدم پیش می روند. آسمان دلشان بی تاب رسیدن به حرم حسین (ع) است و دستهایشان تشنه لمس ضریح مطهر آن حضرت است.

زائران همچون زینب (س) بی تاب اند همانند او که با تمام خستگی اش خود را در اربعین به تو رساند تا پاره پاره های قلبش، در کنار تو آرام گیرد، ای حسین! مغناطیس عشق سالیان سال است که مشتاقان را، پای پیاده به سوی تو رهسپار کرده است تا پذیرایشان باشی، ای حسین ای امام مهربانی ها! دل ما نیز به سمت حرم تو رهسپار شده است، پس با نگاه پرمهرت قلب ما را نیز سرشار از نور و معرفت کن و آرامش را نصیب قلب هایمان بگردان!  

پیاده ‌روی و زیارت حرم مطهر امام حسین(ع) در روز اربعین ریشه تاریخی دارد، چراکه جابر بن عبدالله انصاری و غلامش، «عطیه» در سال 61 هجری قمری با پای پیاده از مدینه حرکت کردند و در صبح اولین اربعینی که از شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) می‌گذشت، به کربلا رسیدند.

خدایا به برکت دعای امام عصر (عج) وبه حق عمه سادات وبه گلوی بریده حضرت ارباب و به دست دستگیر ابالفضل عباس (ع) راه زیارت را به روی همه دوستداران و عاشقان و نوکران حضرتش بازگردان. کربلا عرش خداست هیچگاه بی زائر نمانده است،نمی ماند و نخواهد ماند.

اللهم الرزقنی زیارت الحسبن (ع) فی الدنیا و شفاعه الحسین(ع) فی الاخره.


صدا و سیما/ نویسنده: خدیجه میری
دسته بندی: ---
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید