خودروهای آسیب دیده از سیل پلدختر در پارکینگ بلاتکلیفی!

تاریخ انتشار : 31 شهریور 1400, 20:44
سیل دوازدهم فروردین ماه ۹۸ متفاوت ترین بهار را برای شهرستان پلدختر رقم زد. روزهای آغازین سال ۹۸ با بارندگی های شدید و طغیان رودخانه کشکان و ایجاد سیلاب سهمگین در شهرستان پلدختر همراه بود.

سیل خروشان فروردین ماه ۹۸ سفره‌های هفت‌سین پلدختر را به گِل نشاند. سیلی که راهزن عمر بود و غارتگر مال و مردم علاوه بر خانه و زندگی خود، منبع‌های درآمد و حاصل دسترنج و تلاش خود را در یک‌چشم بر هم زدن از دست دادند. وقوع سیل ویرانگر فروردین ماه ۹۸ پلدختر را در ابعاد مختلف اقتصادی درگیر کرد و با گذشت بیش از ۲۹ ماه، خودروهایی که در سیل خسارت دیده اند همچنان در پارکینگ بلاتکلیفی متوقف شده اند و وضعیت آنها مشخص نیست.

سیل فروردین ماه ۹۸ خسارات زیادی به بخش های مختلف پلدختر وارد ساخت و در حوزه های مختلف فعالیت هایی در راستای جبران خسارات صورت گرفته اما آنچه تاکنون مغفول مانده بحث پرداخت خسارات به خودروهای خسارت دیده از سیل می‌باشد.

بعد از گذشت بیش از ۲۹ ماه از سیلاب هنوز خسارات وارده به ماشین آلات تعیین تکلیف نشده اند و ماشین آلات در پارکینگ بلاتکلیفی متوقف شده اند. در سیل ۹۸ بیش از ۷۰۰ خودرو سبک و سنگین آسیب دیدند که از این تعداد بیش از ۹۵ درصد آنها شخصی هستند و تعداد ناچیزی از این خودروها بیمه داشتند. 

شهروندانی هستند که چهره مخرب سیل را با آسیب دیدن خودروها در زندگی خود دیده اند که میطلبد هرچه سریعتر وضعیت آنها تعیین تکلیف شود چرا که بسیاری از این افراد از خودرو به عنوان وسیله ای برای امرار معاش استفاده می کردند و برخی نیز خودروی خود را با تسهیلات دریافت کرده اند و امروز برای پرداخت تسهیلات آن با مشکل مواجه شده اند.

برخی از صاحبان خودروهای آسیب دیده در سیل اخیر بیکار و خانه‌نشین شده و برخی به شهرهای صنعتی مهاجرت کرده اند تا بتوانند زندگی کنند و خودروهای آنها بعد از ۲۹ ماه هنوز در پارکینگ بلا‎تکلیفی قرار دارند و این در حالیست که در سیل فروردین ماه ۹۸ شیراز، چند روز بعد از این اتفاق دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس بر رسیدگی خارج از نوبت و ویژه به حل مشکلات سیل زدگان تاکید کرد و گفت: بررسی‌های کارشناسی برای ۲۱۰ خودرو خسارت دیده در این حادثه به اتمام رسیده و رایزنی‌های لازم انجام شده است. 

هماهنگی لازم با بیمه‌ها انجام شده تا هزینه خورروهای مشمول بیمه پرداخت شود و در مورد مابقی خودروهایی که شامل بیمه نیستند توسط دولت در اسرع وقت انجام می‌شود. ( کد خبر :98010702041 – چهارشنبه 7 فروردین 98)

مهرماه ۹۸ صفی خانی رییس وقت سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفته بود: پیگیری هایی صورت گرفته و مقرر شده در مرحله نخست ۱۰۰ دستگاه خودرو به وزارت صمت معرفی شوند که بر اساس تصمیم های اولیه این افراد خسارتی دریافت نمی کنند بلکه خودروهای آنها تعویض می شود. ( کد خبر: 83487122 - 2 مهر 1398 ) با گذشت تقریباً دو سال، گویا صحبتهای رییس وقت سازمان صمت لرستان در حد حرف باقی مانده و هنوز خودروهای آسیب دیده تعیین تکلیف نشده اند و مالکان خودروها به جبران خسارات دل خوش کرده اند.

بهرحال امیدواریم  مسئولان استان با چانه زنی و رایزنی، مسئولان کشوری را مجاب نمایند که خسارات وارده شده به تمامی خودروهای سبک و سنگین در سیل ۹۸ را به صاحبان آنها پرداخت نمایند.


مجتبی پسند/ سردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2818

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود