هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

تاریخ انتشار : 28 شهریور 1400, 18:05
هلیکوباکتر پیلوری، یک باکتری که در حدود 80 درصد افراد جامعه ممکن است وجود داشته باشد و باعث بروز هیچ عارضه ای نشود ولی در برخی افراد ممکن است این باکتری باعث ایجاد علایم گوارشی شود و درکمتر از 2درصد افراد مبتلا ممکن است سبب ایجاد زخم معده شود. 

ارزیابی و معاینه بیماری که با درد شکم و سوءهاضمه مراجعه میکند توسط پزشک می تواند نشان دهد که آیا زخم معده وجود  دارد یا نه و نیز تعیین میکند که آیا عامل آن هلیکوباکترپیلوری است یا نه. پزشک ممکن است سوالاتی از بیمار میپرسد و احتمالا یک سری آزمایش برای اثبات وجود این باکتری درخواست کند، البته آزمایش خون فقط نشان دهنده این است که قبلا عفونت در بدن وجود داشته است و مثبت بودن آن دلیل بر پایدار بودن وجود باکتری نیست.                   

ریشه کنی هلیکوباکتر در چه کسانی انجام می شود؟

1) ریشه کنی هلیکوباکتر در مواردی که در آندوسکوپی وجود زخم معده یا اثتی عشر ثابت شود توصیه می شود.
     
2) چنانچه در یک خانواده سرطان معده بروز کند توصیه می شود که بستگان درجه یک آنها هم چنانچه عفونت داشته باشند باید مورد درمان قرار گیرند.                                                                                       
3) میزان شیوع عفونت در جامعه ایرنی بالای 70 تا 80 درصد است ولی از این میان فقط عده بسیار کمی دچار زخم می شوند.                                                                  نکته مهم: تمام افراد حامل عفونت هلیکوباکتر نیاز به ریشه کنی میکروب ندارند. در افرادی که سوءهاضمه دارند و در اندوسکوپی معده آنها سالم است در صورتی که علامت عمده آنها درد باشد و به درمان های معمولی جواب ندهد در مان لازم است.                                                                        
نکته: موارد توصیه شده برای درمان هلیکوباکتر بر اساس میزان شیوع باکتری در آن منطقه و نیز توصیه های درمانی منطقه ای متفاوت است.                                                    
نحوه درمان:

بعد از اینکه تحت معاینه و بررسی قرار گرفتید پزشک می تواند در مان را شروع کند. اگر آزمایش ها نشان دهند که باکتری هلیکوباکترپیلوری در دستگاه گوارش شما وجود دارد درمان های دارویی برای از بین بردن این باکتری تجویز می شود و در نتیجه زخم نیز ترمیم می یابد.                                                                            
برای از بین بردن این باکتری احتمالا پزشک شما چند آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. اغلب درمان های دارویی معمول زخم نیز تجویز می شوند. بیشتر اوقات کشتن این باکتری مانع از برگشت زخم خواهد شد. 

موفقیت درمان نیاز به خوردن چند دارو برای مدت حداقل 10 روز تا 2 هفته دارد. ممکن است در اثر خوردن دارو ناراحتی هایی از جمله بی اشتهایی، تهوع، ضعف، اسهال و تغییر رنگ ادرار و مدفوع به شما دست دهد.                                  

چنانچه ناراحتی های شما در اثر دارو قابل تحمل می باشد، نباید خوردن دارو را قطع کنید. ولی اگر شدید است فوری به پزشک خود مراجعه کنید. با قطع یکی از داروهای آنتی بیوتیک ناراحتی شما رفع می شود. با خوردن دارو دردهای شما از بین رفته و زخم شما ترمیم می شود. اگر دچار خون ریزی از زخم شده اید باید چهار هفته بعد از قطع دارو مجددا با آزمایشات خاصی ریشه کنی باکتری ثابت شود.                                             

در صورت عدم وجود شرح حال خونریزی گوارشی لازم نیست که آزمایش جهت اثبات ریشه کنی انجام شود. بخصوص آزمایش خون به هیچ وجه نباید انجام شود و هیچ ارزش تشخیصی در اثبات ریشه کنی ندارد.   بعد از درمان هم ممکن است سالها مثبت بماند، لذا آزمایش خون را نباید معیار وجود عفونت قرار داد و بجای آن از آزمایشات دیگر از جمله تست تنفسی و تست باکتری در مدفوع استفاده کرد یا در هنگام اندوسکوپی نمونه از بافت معده گرفت و با تست مخصوص ثابت کرد.

مواردی که باید پزشک را مطلع کنید؟                                                    
با درمان مناسب اکثر زخم ها بدون مشکل ترمیم می شوند اما اگر متوجه هر یک از موارد ذیل شدید به پزشک خود اطلاع دهید:

استفراغ مکرر یا استفراغ خونی
تداوم درد بعد از خوردن داروهایتان
کاهش مداوم وزن
مدفوع قیری رنگ، تیره یا خونی
حساسیت دارویی و یا ضایعات پوستی شدید

کمک به موفقیت درمان:
 
داروهایتان را دقیقا همان گونه که پزشک به شما آموزش می دهد مصرف کنید. مصرف داروها ممکن است باعث شود که شما برای مدت زمان کوتاهی احساس کنید که حالتان بدتر شده اما باید بدانید که این راه برای کشتن تمام باکتری های هلیکوباکترپیلوری و ممانعت از برگشت زخم است.                                                         
پرهیز از کشیدن سیگار و عدم مصرف مسکن هایی مانند آسپرین و داروهای مشابه م تواند به بهبود زخم و جلوگیری از برگشت آن کمک کند.


دکتر مصیب مرادیانی/ فوق تخصص بیماری‌های گوارش، کبد و متخصص داخلی


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2812

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود