ثبت ملی شاهنامه خوانی با گویش لری/ تلاش برای ثبت اثر در یونسکو

تاریخ انتشار : 27 شهریور 1400, 10:52
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، محمد و علی رئیسی پدر و پسر هنرمندی هستند که در منطقه دژکرد اقلید سنت هزار ساله اجداد خود را در حفظ میراث بزرگی، چون شاهنامه فردوسی، ترک نکرده و با ارائه یک سبک جدید از شاهنامه خوانی، موفق به ثبت اثر خود در فهرست آثار ناملموس ملی شده اند.

آن‌ها هم اینک به دنبال ثبت این اثر بزرگ در یونسکو هستند، اما نیاز به حمایت جدی مسئولان فرهنگ و هنر دارند.

محمد رئیسی در این رابطه با بیان اینکه شاهنامه خوانی از اجداد ما سینه به سینه به ارث رسیده اظهار داشت: با تلاش و پشتکار در این عرصه و پس از ۵ سال شاگردی زیر نظر استاد کورش اسدپور، در سال ۹۹ شاهنامه خوانی به گویش لری را ثبت ملی کردیم.

وی افزود: بنا داریم سال آینده اثرمان را به یونسکو بفرستیم، اما به دلیل عدم حمایت مالی از سوی مسئولان مربوطه تاکنون موفق به این کار نشده ایم.

رئیسی با بیان اینکه کاست شاهنامه خوانی ما در مهرماه به بازار می‌آید، عنوان کرد: سبک ما در شاهنامه خوانی منحصر به فرد است و این اثر به گویش لری ارائه شده است.

به گفته رئیسی در آینده نظامی خوانی نیز مد نظر است.

این هنرمند دژکردی با انتقاد از وضعیت بازار هنری و اهمیت ندادن به موسیقی و هنر اصیل ایرانی نیز گفت: متاسفانه هیچ گونه حمایتی از این آثار اصیل نمی‌شود و در عین حال می‌بینیم آهنگ‌های کوچه بازاری و رپ به وفور در بین جوانان دست به دست می‌شود.

رئیسی تصریح کرد: واقعا چرا نباید از آثار اصیل ملی حمایت شود؟ ما می‌خواهیم اثر خود را در سطح جهانی ثبت کنیم و نیاز به حمایت مالی داریم، اما هیچ کمکی نمی‌شود و این جای تعجب دارد.

علی رئیسی فرزند محمد رئیسی ملقب به هونام آیریک با بیان اینکه در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمده ام که علاقه خاصی به موسیقی محلی و سنتی ایرانی داشتنه اند، بیان داشت: بنده در مسیر موسیقی زیر نظر استاد کورش اسدپور گوشه‌ها و آواز محلی را فرا گرفتم و تکنیک‌های دیگر را زیر نظر استاد مهدی رجبی گذراندم.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده شاهنامه این سترگ نامه استاد فردوسی، اندیشه والای ایرانی را به تصویر می‌کشد و در میان قوم لر جایگاه ویژه‌ای دارد و مورد احترام خاص است؛ حتی افرادی که سواد ندارند برخی از قسمت‌های شاهنامه را حفظ هستند چراکه شاهنامه سراسر یزدان شناسی، غیرت، وطن پرستی، ایثار و ... است که در قوم لر نیز این ویژگی‌ها به وضوح دیده می‌شود.

به گفته این هنرمند دژکردی، در لرستان، بختیاری، بویر احمد و فارس شاهنامه را به لحاظ تکنیکی و فنی در دستگاه‌های مختلف می‌خوانند، اما در دژکرد که یک منطقه لرنشین است، شاهنامه را در یک سبک خاص و منحصر به فرد اجرا کرده و همین موجب ثبت ملی آن شده است.

مستند سازی از آداب و رسوم و گویش و فرهنگ دژکرد و ساخت آهنگ تل بادام به گویش لری دژکردی از دیگر کار‌های این هنرمند دژکردی است که به آن اشاره کرد.

لازم به ذکر است بخش دژکرد در شهرستان اقلید استان فارس و در منطقه‌ای کوهستانی و زیبا واقع شده است/ خبرنگاران جوانلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2808

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود