قطع مکرر برق در لرستان و گلایه‌مندی شهروندان

تاریخ انتشار : 15 شهریور 1400, 12:47
قطع مکرر برق اگرچه از قبل از تابستان در کشور رخ داد اما تابستان ۱۴۰۰ را می توان بعنوان فصل قطعی های مکرر و روزهای سخت مردم لرستان در رویارویی با گرما و شرایط کرونایی بشمار آورد.

بسیاری از روزهای تابستان امسال در حالی سپری شد که مردم به امید رهایی از ویروس کرونا به منازل خود پناه بردند اما افسوس که قطع برق و خاموش شدن سیستم های خنک کننده در روزهای گرم و شب های خاموش بسیاری از مردم را کلافه کرده و این در حالی است که برخی بیماران کرونایی در منازل به سر می برند و در دوران سخت قرنطینه مجبور به تحمل گرمای هوا و خاموشی های مکرر هستند.

از طرفی نیز قطعی های مکرر برق در مناطق مختلف موجب نارضایتی بسیاری از اصناف و تولید کننده ها، خدمات دهندگان و مردم عادی شده است و از این قطعی های گاه و بی‌گاه برق به ستوه آمده اند.

برخی نیز با اعتراض به قطعی برق در فصل تابستان اذعان می کنند در روزگاری که جهان به سمت انرژی های نو مانند انرژی خورشیدی حرکت می کند قطع برق و سپری شدن ایام در شرایط کنونی، برای افکار عمومی و صاحبنظران بی پاسخ مانده است.

برخی معتقدند شرایط اقلیمی کشور، داشتن روزهای آفتابی فراوان و از سوی دیگر محدودیت منابع آبی این سوال را در افکار به وجود آورده است که چرا سال های گذشته با وجود آگاهی از خشکسالی و کم رمقی منابع آبی، حرکت وزارت نیرو به سمت منابع خورشیدی و انرژهای پاک کم شتاب بوده است.

این روزها قطع مکرر با برنامه و بدون برنامه برق هر ۲ دردسرهای فراوانی برای مردم لرستان و اقشار مختلف تولید کننده به وجود آورده و ضمن اختلال در تولید، طعم داغی تابستان را بر وجود مردم  چشانده است.

اگرچه لرستان همانند دیگر استان های همجوار از صنعت بهره مند نیست اما همان واحدهای تولید کننده خرد و کوچک نیز متضرر از قطعی های برق هستند و بسیاری از مراکز درمانی، خدماتی، آموزشی، تجاری و اصناف نیز از شرایط موجود گلایه مند هستند.

روی دیگر خاموشی ها در لرستان متوجه مردمی است که در شرایط اقتصادی کنونی یا وسایل برقی آنها دچار خرابی شده است یا در اوج گرما خیس عرق به دنبال نسیمی خنک از دریچه کولرهای خاموش هستند.   

یک شهروند خرم آبادی که بر اثر تکرار خاموشی ها، وسایل برقی منزلش مانند یخچال و فریز دچار خرابی شده است گفت: این روزها قطعی برق در مناطق مختلف استان گاهی از ۲ ساعت عبور می کند و گاهی در طول شبانه روز ۲ بار این قطعی تکرار می شود.

امیر جهانی بیان کرد: بارها خاموشی های اعمال شده با برنامه زمان بندی اعلامی از طرف شرکت توزیع برق متفاوت است و برخی مناطق استان قطعی های بیشتری را در روزهای گرم تابستان تجربه کرده اند.

مهسا میرزایی دیگر شهروند هم استانی نیز با گلایه مندی از قطعی های مکرر می گوید: در منطقه محل سکونت وی گاهی چندین بار در طول روز برق قطع می شود که در مواردی حدود چند دقیقه است و بیشتر دستگاه های برقی دچار مشکل می شوند.

هر چند مسوولان شرکت توزیع برق استان می گویند مشکلات شهروندان در دست بررسی است اما تکرار این خرابی ها خسارات را دوچندان خواهد کرد.

اینکه مردم طبق جدول اعلامی خود را برای زمان معین قطعی برق آماده می کنند اما در کمال ناباوری قطعی برق محله از ساعت اعلامی به وقت دیگری کوچ می کند مورد دیگری است که باعث نارضایتی شمار زیادی از شهروندان شده است.

میزان مصرف برق لرستان ۸۰۰ مگاوات است


مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: در استان به لحاظ توزیع برق و مباحث فنی هیچگونه مشکلی وجود ندارد، سال های گذشته ظرفیت های خوبی ایجاد و شبکه توزیع برق استان سرویس شده است.

فریدون خودنیا افزود: مشکل کنونی قطعی برق در استان مرتبط با مشکلات سطح ملی و نیروگاه های تولید برق کشور است که به اندازه مصرف کنونی امکان تولید ندارند و فاصله میزان تولید و مصرف برق ۱۲ هزار مگاوات یعنی معادل مصرف ۱۵ استان است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه تراز مصرف و تولید برق در سطح کشور منفی است در این راستا توانیر باتوجه به پارامترهای مختلف از جمله تعداد مشترکان و الگوی مصرف، سهمیه برق استان ها را در نظر گرفته است.

خودنیا ادامه داد: بر اساس الگوی مصرف در لرستان ۶۰۰ مگاوات سهمیه در نظر گرفته شده است و در صورتیکه میزان برق مصرفی در استان بیش از این باشد اعمال خاموشی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی عنوان کرد: در راستای ممانعت از قطعی سراسری، شرکت توزیع برق استان برنامه زمان بندی قطع برق مناطق مختلف را طراحی کرده است تا در صورت نیاز خاموشی اعمال شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: در برخی موارد نیز نیروگاه های فعال از مدار خارج می شوند که کاستی برق بین استان ها توزیع می شود و برق بصورت اضطراری بدون برنامه ریزی قبلی و با ایجاد اختلال در برنامه ریزی ها قطع می شود.

خودنیا با بیان اینکه هفته گذشته طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه مشکلاتی در زمینه تولید برق کشور ایجاد شد گفت: به همین دلیل خاموشی های بدون برنامه ریزی نیز در استان اعمال شده است.

وی افزود: در صورت وارد شدن خسارات به وسایل برقی برخی منازل در مناطقی که نقص فنی در شبکه وجود دارد مشترکان با ارائه فاکتور خسارت به بیمه معرفی می شوند و همچنین مشترکانی که به دلیل اعمال خاموشی دچار خسارت شده اند می توانند با مراجعه به سایت توانیر و انتخاب بیمه مشترکان ثبت خسارت و پیگیری نمایند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: اکنون میزان مصرف برق استان ۸۰۰ مگاوات و میزان سهمیه اختصاص یافته ۶۰۰ مگاوات است که حدود ۲۵ درصد کمبود برق در استان وجود دارد.

خودنیا افزود: در این راستا با مشترکان کشاورزی، اداری، صنعتی و تجاری استان قراردادی منعقد شده است تا در صورت کاهش مصرف برق در ساعات پرمصرف از طریق معافیت در قبض مصرفی حمایت شوند و در غیر اینصورت خاموشی برای آنها اعمال خواهد شد.

وی اظهار داشت: در صورتیکه ۱۰ درصد کاهش مصرف در استان ایجاد شود دیگر نیازی به خاموشی نیست که در این راستا تعامل و همکاری مشترکان مهمترین راهکار برای برون رفت از وضعیت کنونی قطعی برق است.

وی ادامه داد: استفاده همزمان از چند وسیله برقی و وسایل پرمصرف بار سنگینی در ساعات اوج مصرف بر شبکه وارد می کند و موجب قطعی برق خواهد شد.

خودنیا گفت: ۵۲۰ هزار مشترک خانگی در لرستان وجود دارد که با استفاده از ۳۶ درصد سهمیه برق استان، پرمصرف ترین هستند و در ساعات اوج نیز میزان مصرف ۴۰ درصد اضافه می شود و حدود ۵۰ درصد سهمیه استان را به خود اختصاص می دهند.

وی افزایش مصرف را علت خاموشی های مکرر برق عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر مشترکان برق استان حدود ۸۰۰ مگاوات مصرف کرده اند که باید ۲۰۰ مگاوات مصرف اضافی را با روش های مدیریتی بار، انرژی و یا خاموشی اصلاح کنیم.

وی افزود: در صورت صرفه جویی ۱۰ درصدی، کمترین خاموشی را در روزهای پایانی گرم سال خواهیم داشت بنابراین توصیه می شود شهروندان از وسایل انرژی بر در ساعات اوج مصرف استفاده نکنند.

خودنیا با بیان اینکه الگوی مصرف برق برای مشترکان ماهیانه ۳۰۰ کیلو وات ساعت است تصریح کرد: اگر مصرف بیشتر از این میزان باشد قیمت برق به صورت پلکانی افزایش می یابد.

۲ هزار و ۷۳۰ مشترک صنعتی، ۱۳ هزار ۲۲۹ مشترک اداری و هشت هزار و ۸۸۹ مشترک کشاورزی برق در لرستان وجود دارد/ایرنالینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2775

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود