امروز: پنج شنبه، 3 فروردین 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » چهره ماندگاری که میراث دار پدر است/ روایت 36 سال فعالیت های ارزنده علی مخو بیتال محلی.

چهره ماندگاری که میراث دار پدر است.

چهره ماندگاری که میراث دار پدر است/ روایت 36 سال فعالیت های ارزنده علی مخو بیتال محلی.

کد خبر: 2748
 • 13
کلیپی از جاانداختن شانه شکسته یک جوان پلدختری توسط یک شکسته بند محلی در جنوب لرستان در فضای مجازی منتشر شد که بازتاب بسیار وسیعی را در فضای مجازی ایجاد کرد، این کلیپ گرچه مربوط به سال 1398 است اما شیوه جاانداختن این شانه در رفته و شکسته شده توسط آن شکسته بند محلی بسیار قابل توجه است به نحوی که تاملی بر خونسردی شکسته بند و البته ابتکار جالب توجهش نشان می دهد او در زمره افراد کاربلد و حرفه ای است که در این زمینه هم ابتکار عمل دارد و هم با امکانات کم و روش های محلی یک چهره سرآمد در این زمینه به شمار می رود.

این شکسته بند یا بیتال محلی علی محمد دریکوند مشهور به "دکتر علی مخو"  است که 36 سال پیش فعالیت خود را در زمینه شکسته بندی آغاز کرده است. او که اهل تنگ فنی پلدختر است حرفه بیتالی را نزد پدر فقیدش آموخته است.

او که در سالهای اخیر خدمات بسیار درخوری را به هم نوعان خود در شهرستان پلدختر، استان لرستان و بسیاری از شهرها و استان های همجوار بواسطه تسلطش بر کار  "بیتالی" ارائه داده است از روزی که این کار را فرا گرفته فقط به عشق پاداش اخروی و شادی روح پدر فقیدش و خدمت به مردم بدون اخذ یک ریال از بیماران تاکنون این کار را انجام داده و درب خانه و محل کارش همیشه و همه وقت به روی مراجعین باز است.

علی مخو اولین بار پس از فوت پدر در سال 1364 کار شکسته بندی را که از پدر آموخته بود انجام می دهد و جالب اینجاست که اولین کار این "بیتال" محلی شکسته بندی دست شکسته مادرش بوده است که به گفته او یکی از تلخ ترین خاطرات زندگی اش نیز به شمار می رود.

به گفته خودش خدماتی که در طی این سالیان طولانی به مردم ارائه کرده است باعث رونق و برکت در زندگی اش شده و دعای خیر مردم برای عاقبت به خیری خود، فرزندان و خانواده اش بهترین پاداش برای کارهای او در این سالها بوده است.
 
سطح خدمات او در حوزه شکسته بندی متنوع است و گاهآ مشاهده شده است بیمارانی که حتی پزشکان ارتوپد به درمان آنها امیدی نداشته و یا نیاز ضروری به عمل جراحی سنگین داشته اند را "علی مخو " مداوا کرده است، از کوفتگی جزئی تا در رفتگی مفاصل و ترک خوردگی و شکستگیهای استخوان را این بیتال محلی پلدختری با استفاده از دانش سنتی و تجربی که داشته، درمان کرده است.

او در تشریح کارهای خود می گوید: مراجعینی داشته ام که با توجه به وضعیت بسیار بد شکستگی ابتدا به پزشک متخصص ارتوپد و جراح مراجعه کرده و وقتی با هزینه های سنگین درمان مواجه شده اند به من مراجعه کرده که بدون ریالی هزینه، آنها را مداوا کرده و  بهبود نیز پیدا کرده اند، همچنین در برخی موارد در این سالها در افرادی بوده اند که  امکان حرکت برایشان به دلیل شدت صدمات وارده وجود نداشته و با حضور در منزلشان کار درمان آنها را انجام داده ام، این کار را از پدرم یاد گرفته ام  یاد گرفته ام و با عشق به رضای خدا و به نیت هدیه ثواب و اجر این کار به روح پدرم  به صورت رایگان به مردم خدمت می کنم.

علی مخو که هم اینک ساکن پلدختر و نیروی تلمبه خانه تنگ فنی است را باید بواسطه خدماتش در حوزه بیتالی و شکسته بندی در زمره چهره های  مردم دار و ماندگار شهرستان پلدختر قلمداد کرد که همواره در سخت ترین شرایط به مردم خدمت کرده و در نزد پلدختری ها از جایگاه ویژه و قابل احترامی نیز برخوردار بوده است.عباس دارایی
تبلیغ

نظرات

 1. User Avatar
  • موسی ایراندوست
  • در تاریخ : 8 شهریور 1400 04:11
  بسیار عالی خداپسندانه کمک به خلق خدا بالاترین عبادت وثواب دنیوی وپاداش اخروی داردکم پیدا میشود اینجور انسانهایی که باعشق ودلسوزی وبی منت به هم نوع خودکمک میکنند...ازخداوندارزوی سلامتی و طول عمربرااین دکترمحلی ارزومندیم

  آرزوی سلامتی و طول عمربرای دکترعزیز
  1. User Avatar
   • khodaei
   • در تاریخ : 23 فروردین 1401 12:19
   سلام ممنون از توجه شما ؛ انشالا خداوند حافظ ایشان باشند

نظر شما

 • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید