فرماندار پلدختر خبر داد: تحصیل بیش از ۲ هزار دانشجو در دانشگاه های شهرستان

تاریخ انتشار : 10 مرداد 1400, 18:24
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز حسن رضاییان فرماندار پلدختر صبح امروز یکشنبه دهم مرداد ماه سال جاری در جلسه کمیسیون دانشجویی شورای تامین شهرستان که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهر برگزار شد با اشاره به وجود ۶ دانشگاه در این شهرستان اظهار داشت: هم اکنون تعداد ۲ هزار و ۳۳۷ دانشجو در دانشگاه های این شهرستان مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: از این تعداد، یک هزار و ۴۹۸ نفر آقا و ۸۳۹ نفر خانم می باشند.

فرماندار پلدختر با اشاره به اینکه در مقطع کاردانی ۳۰۲ نفر دانشجو داریم عنوان کرد: ۲۰۳۵ نفر در مقطع کارشناسی و همچنین تعداد اعضا هیئت علمی دانشگاه ها ۲۶ نفر می باشند.

وی در خصوص تعداد رشته های موجود در سطح دانشگاه های شهرستان بیان کرد: ۸ رشته مقطع کاردانی و ۴۷ رشته مقطع کارشناسی و همچنین ۴ تشکل دانشجویی و ۲ نشریه دانشجویی در سطح شهرستان وجود دارد.

وضعیت خوابگاه‌های ۶ دانشگاه پلدختر مطلوب و قابل قبول نیست.

رضاییان با اشاره عدم رضایت از ظرفیت خوابگاههای دانشجویی شهرستان پلدختر اشاره و گفت: ۱۸۷ نفر آقا و ۸۰ نفر خانم در خوابگاه حضور دارند که انتظار می رود مسئولان نهاد نمایندگی دانشگاه و استانداری لرستان برای بالا رفتن ظرفیت همکاری نمایند.

فرماندار پلدختر به مشکلات پساسیلی فروردین ۹۸ اشاره و تصریح کرد: داشته های زیرساختی در جریان سیل از بین رفته و با تلاش های صورت گرفته بخشی از آن همچون دیواره ساحلی بازسازی شده است.

وی در با اشاره به ظرفیت علمی و نیروهای انسانی شهرستان، خاطرنشان کرد: انتظار می رود مسئولان و اعضا شورای تامین با توجه به مشکلات پساسیلی در شهرستان،  نگاه ویژه ای به پلدختر در بحث توسعه، پیشرفت و عمران و آبادانی، داشته باشند.

رصد دانشگاه ها توسط شورای راهبردی لرستان/ ضرورت تعامل دانشگاه با صنعت

در ادامه حجت الاسلام حبیب حاتمی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های استان لرستان با اشاره به لزوم ارتباط دانشگاه های سطح شهرستان پلدختر برای اطلاع از کاستی و فزونی هم، اظهار داشت: در پلدختر برخی از رشته ها در همه ی دانشگاه ها وجود داشته اما برخی رشته‌های مورد نیاز، در هیچ یک از این دانشگاه ها وجود ندارد.

وی افزود: دانشگاهها از لحاظ رشته، خوابگاه های دانشجویی و امور مربوطه توسط شورای تامین ساماندهی شود.

مسئول نهاد رهبری استان لرستان با اشاره به اینکه ۶۷ مرکز آموزشی در سطح استان داریم، عنوان کرد: تمامی مراکز، فضای دانشجویی و فیزیکی، روسای دانشگاه ها، تعداد دانشجویان، از سوی شورای راهبری استان در حال رصد می باشد.

وی به تهیه اطلس آموزش عالی در سطح استان اشاره و بیان کرد: استان لرستان به عنوان پایلوت این طرح در نظر گرفته شده است.

حاتمی به اصلاح درون سازمانی دانشگاه ها اشاره و گفت: ضروریست برای رفع مشکلات، دانشگاه‌ها با صنعت تعامل بیشتری داشته باشند و این نتیجه آن در جامعه تاثیرگذار باشد.

وی به لزوم همکاری دستگاه های اجرایی با مراکز آموزشی اشاره و تصریح کرد: با استفاده از ارتباط بین دستگاههای اجرایی و دانشگاه میتوان فعالیت و تفاهم نامه کاری ایجاد کرد.

مسئول نهاد رهبری استان لرستان خاطرنشان کرد: شورای تامین شهرستان بایستی در راستای ساماندهی آموزشی گام بردارند.

ضرورت استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در حل مشکلات/ لزوم ساماندهی وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی شهرستان

علیرضا بیرانوند در جلسه با اشاره به اینکه هدف از تشکیل این جلسه بررسی مشکلات دانشجویان می باشد، اظهار داشت: دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی شهرستان باید با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ و طرح و پژوهش های علمی متناسب با نیازهای منطقه در راستای توسعه همه جانبه و پر کردن خلاها داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما وظیفه داریم تا محیط را برای تحصیلات دانشجویی محیا کنیم افزود: انتظار می رود دانشگاه ها در جهت توسعه شهرستان با بررسی و پیگیری در خصوص طرح ها و پژوهش های متناسب با نیاز شهرستان و نهادینه کردن آنها اقدام نمایند.

مسئول تقسیمات استانداری لرستان در ادامه عنوان کرد: تاکید ما بر ساماندهی وضعیت خوابگاههای دانشجویی بوده و هدف این بوده در صورت ظرفیت منطقه به افزایش میزان پذیرش بپردازیم.

وی به لزوم ارتباط دانشگاه و محیط علمی اشاره و خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ تنها محلی برای صدور مدرک نبوده و باید در جهت ارتقای سطح علمی جامعه و برای رفع مشکلات و خلاءهای موجود، طرح های علمی ارایه دهند.

بیرانوند گفت: با استفاده از ظرفیت و قابلیت های دانشگاهی و دریافت بودجه می توان در حوزه پژوهشی طرح‌های مفیدی در سطح شهرستان پلدختر اجرا کرد.

عدم وجود خوابگاه دانشجویی در شهرستان مهمترین مشکل دانشجویان غیربومی

مهدی بیرانوند رئیس دادگستری شهرستان پلدختر در ادامه با اشاره به ضرورت شناسایی آسیب و چالش های دانشجویان در پلدختر، اظهار داشت: انتظار می رود در شهرهای کوچک با توجه به امکانات و محیط دانشجویان به صورت بومی جذب شوند.

وی با اشاره به مشکلات حوزه امنیت قضایی افزود: نداشتن خوابگاه برای دانشجویان غیربومی مهمترین مشکل حوزه امنیت قضایی شهرستان پلدختر می باشد.

رئیس دادگستری شهرستان پلدختر با اشاره به اینکه انتخاب رشته تحصیلی بایستی متناسب با محیط شهرستان باشد، عنوان کرد: اساتید دانشگاه‌ها نیز باید مجرب بوده و با دقت و توجه بالا انتخاب شوند.

ضرورت حضور روسای دانشگاه ها در محل کار جهت پیگیری مشکلات و مسائل دانشجویان

در ادامه سرهنگ منصور کریمی فرمانده سپاه ناحیه پلدختر با اشاره به نداشتن شور و نشاط اجتماعی و سیاسی در دانشگاه‌ها به دلیل ویروس کرونا، اظهار داشت: تاکید مقام معظم رهبری امروز بر استفاده از ظرفیت علمی دانشجویی و حل مشکلات کشور به دست علم آموزان می باشد.

وی با اشاره به حضور در محیط دانشجویی و تشکیل جلسات با روسای دانشگاه‌ها ی شهرستان پلدختر افزود: انتظار می رفت که در طی دیدارها مسئولان دانشگاه ها در بحث علمی پژوهشی وارد شده اما عمده ی مشکلات مطرح شده مربوط به حوزه خدمات خوابگاهی و کمبود امکانات بود.

وی به عدم تشکیل جلسه با برخی از روسای دانشگاه‌ها به دلیل غیر بومی بودن آنها با وجود پیگیری و درخواست چندین مرتبه ای اشاره و بیان کرد: لازم است برای پیگیری مشکلات و مسائل دانشجویی مدیران دانشگاهی حضور فعال در محل کار داشته باشند.

کریمی به ضرورت توجه به وضعیت سلف و خدمات دهی خوابگاههای دانشجویی اشاره و گفت: آماده سازی وضعیت سلفی در شهرستان ضروریست.

وی به وجود رشته های غیر مرتبط با بوم منطقه اشاره و تصریح کرد: لازم است با استفاده از ظرفیت منطقه و آسیب شناسی شهرستان رشته تحصیلی در دانشگاه پذیرش شود.

فرمانده سپاه ناحیه پلدختر به بهره گیری از ظرفیت دانشگاه در راستای حل مشکلات شهرستان اشاره و تصریح کرد: بسیاری از مسائل شهرستان با استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه قابل حل می باشد.

وی با اشاره به وجود نداشتن فضای دانشجویی در سطح شهرستان پلدختر خاطرنشان کرد: تشکیل کرسی آزاد اندیشی دانشجویی لازمه شهرستان می باشد.

کریمی در پایان با اشاره به نارضایتی از عدم حضور برخی مسئولین و روسای دانشگاه در محل کار گفت: وجود اساتید مجرب باعث بالا رفتن سطح علمی دانشجویی خواهد شد.

آسیب های اجتماعی از طرف دانشگاه‌ها به پلیس امنیت اطلاع رسانی شود.

در ادامه این جلسه سرهنگ علی امانی فرمانده انتظامی شهرستان با اشاره به اینکه وضعیت دانشگاه های شهرستان نیازمند ارتقا می باشد، اظهار داشت: از لحاظ ساختاری، اساتید مجرب، خوابگاه و... به تغییرات ضروری نیازمندیم.

وی با توجه به لزوم نظارت پلیس بر امنیت خوابگاه ها افزود: در این خصوص باید همکاری بین نیروی انتظامی و دانشگاهها انجام شود.

فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر عنوان کرد: برای رسیدگی به موقع بهتر است که به صورت فصلی در بین دانشجویان در خصوص مشکلات نظرسنجی انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به وجود تخلفات اجتماعی از سوی برخی دانشجویان، بیان کرد: آسیب های اجتماعی بایستی از طرف دانشگاه برای عدم سرایت به سایر دانشجویان به پلیس امنیت اطلاع رسانی شود.

امانی در پایان ضمن اشاره به لزوم دقت بیشتر و پالایش  رشته های  مورد جذب دانشگاههای شهرستان گفت: ایجاد فضا برای تشکیل کلاس های مجازی با موضوعیت پلیس امنیتی برای دانشجویان میتواند در جلوگیری از وقوع جرم بسیار کارساز باشد.
لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2685

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود