امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » معضل نبود پایگاه اهداء خون در شهرستان ۸۰ هزار نفری پلدختر

معضل نبود پایگاه اهداء خون در شهرستان ۸۰ هزار نفری پلدختر

معضل نبود پایگاه اهداء خون در شهرستان ۸۰ هزار نفری پلدختر

کد خبر: 2683
  • 10

«اهدای خون؛ اهدای زندگی» شعاری است که در شهرستان ۸۰ هزار نفری پلدختر با توجه به نبود مرکز خون‌گیری رنگ‌باخته است چرا که اهداکنندگان باید برای اهدای خون در حسرت مانده و  یا اینکه با طی مسیر ۱۲۰ کیلومتری آن هم ما ایمن پساسیلی  به مرکز استان مراجعه نمایند.

خون یکی از اورژانسی ترین مواردی است که افراد در هنگام تصادفات رانندگی، سوختگی، اعمال جراحی، بیماران مبتلا به تالاسمی و... به آن نیاز حیاتی دارند. ‌

شهرستان پلدختر با دارا بودن 2 بخش، 3 شهر، بیش از 328 روستا، 7 دهستان و حدود 80 هزارنفر جمعیت هم اکنون فاقد پایگاه انتقال خون است.

قرار گرفتن این شهرستان در محور ترانزیتی شمال به جنوب و وقوع تصادفات مکرر، ایجاد پایگاه انتقال خون را بیش از پیش ضروری نموده است.

با توجه به وجود بیماران نیازمند به خون درسطح شهرستان پلدختر وجود مرکز اخذ خون در شهر پلدختر و معمولان از نیازهای اساسی این شهرستان است.

به هر حال به نظر می رسد شرایط خاص شهرستان پلدختر در مسیر ترانزیت شمال به جنوب کشور و وقوع تصادفات متعدد از یک طرف و وضعیت بیماران تالاسمی این شهرستان از سوی دیگر ضرورت ایجاد پایگاه انتقال خون را به خوبی روشن می سازد که امید می رود این موضوع از سوی مسئولان مورد توجه قرار گیرد

در حال حاضر کسانی که داوطلب اهدای خون در شهرستان پلدختر هستند به دلیل نبود پایگاهی اهدا خون به ناچار برای اهدای خون به مرکز استان و یا به استان های همجوار مراجعه می کنند که این خود علی رغم در بر داشتن هزینه های ایاب و ذهاب برای فرد اهدا کننده خون، خطرات تردد در جاده را نیز بهمراه دارد که این موضوع میطلبد تا مسوولان و دست‌اندرکاران این حوزه برای حل این معضل اقدام کنند.

 در برخی مطب های پزشکان سطح شهر پلدختر از شهروندانی که غلظت بالای خون دارند فرآیند خون گیری انجام میشود که به دلیل عدم وجود پایگاه انتقال خون در شهرستان و به تبع آن بانک خون جهت پالایش و نگهداری، این حجم خون اهدایی دور ریخته می شود.

لازم به ذکر است در سالیان گذشته، پایگاه اهدا خون سیاری در پلدختر راه اندازی و یک‌روز در هفته در پلدختر حضور داشت که با استقبال شدید شهروندان و صف های طولانی برای اهدا خون مواجه بود، ولی به دلیل دوری راه برای انتقال نمونه ها و کمبود بودجه این پایگاه سیار تعطیل شد.

با توجه به درخواست شهروندان و قرار گرفتن شهرستان پلدختر در محور ترانزیتی جنوب به پایتخت و همچنین معزل تردد بعد از سیل فروردین 98 از مسئولان شهرستانی و استانی انتظار داشته دستورات لازم جهت راه اندازی پایگاه انتقال خون در پلدختر را صادر نمایند.

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید