امروز: شنبه، 29 اردیبهشت 1403
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » جولان دلالان در نبود نهاده‌های دامی/ دامداری دیگر سود ندارد.

جولان دلالان در نبود نهاده‌های دامی!

جولان دلالان در نبود نهاده‌های دامی/ دامداری دیگر سود ندارد.

کد خبر: 2656
  • 5
دامداران صنعتی و سنتی می‌گویند: با گران شدن قیمت نهاده و افزایش کرایه حمل و نقل نه تنها سودی عائدمان نمی‌شود بلکه متضرر هم می‌شویم، مشکل تامین نهاده و از طرفی گرانی سبب شده برخی از دامداران ناچار به فروش دام خود به قیمت پایین شوند.

قیمت نهاده‌های دامی در بازار آزاد بسیار بالا است وجود دلالان و دامداران غیر بومی برای خرید علوفه از استان نیز مشکلات را دو چندان کرده به طوری که برخی دامداران ناچار شده‌اند دامپروری را رها کنند.

با وجود اینکه سازمان جهاد کشاورزی می‌گوید: دامداران ‌صنعتی و روستایی می‌توانند با مراجعه به مرکز خدمات جهاد کشاورزی نهاده مورد نیاز خود را تهیه کنند اما برخی دامداران می‌گویند خبری از نهاده دولتی نیست.


خوراک کافی نیست قناعت می‌کنیم

یکی از دامداران صنعتی کوهدشت با اشاره به اینکه نهاده مورد نیاز خود را از بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی تامین می‌کنم، می‌گوید: در حال حاضر یک ماه در میان 15 تن جو و ذرت سهمیه ما است، یعنی یک ماه جو و ماه دیگر ذرت که مجبور هستیم قناعت کنیم زیرا به اندازه‌ی که نیاز است خوراک به دام نمی‌رسد، برای حدود 220 راس دام سبک و سنگین ماهانه 15 تن جو و ذرت و شش یا هفت تن سویا نیاز است، طبق استاندارد یک گاو شیری باید 15 کیلو کنسانتره در روز مصرف کنند.

علی آزادبخت بیان می‌کند: نهاده را کیلویی 1900 تومان خریداری می‌کنیم، اما در این میان با مشکل کرایه حمل بالا و زمان باربری مواجه هستیم، از بندر امام هزینه حمل پایین و زمان ارسال بار هم کوتاه است، اما از بندر امیرآباد کرایه 15 تن 7 میلیون و 800 هزار تومان برای ما تمام می‌شود از طرفی دیر هم به دست ما می‌رسد.

وی می‌گوید: یونجه الان کیلویی 5 هزار و 150 تومان است، سریت چها هرار بسته تا در دامداری جفتی 50 هزار تومان برای من تمام شده، کاهی که سال گذشته 360 کیلوی آن 240را هزار تومان خریداری می‌کردیم امسال یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان شده است.

قیمت‌ها به صرفه نیست، دامداری امسال سودی ندارد.

این دامدار با اشاره به اینکه قیمت تمام شده شیرخام 4500 است، می‌گوید: چون تانک شیر را با ماشین خودمان داخل شهر توزیع‌می‎‌کنیم به مغازه‌دار 5 تومن عرضه می‌کنیم که به صرفه نیست اگر قیمت شیر ده هزار و 200 تومان باشد طبق برآوردی که انجام دادیم مناسب است.

آزادبخت می‌افزاید: گوشت گوساله هم بین 47 تا 49 هزار تومان در نوسان است که با توجه به افزایش هزینه نهاده و کرایه پایین است و به صرفه نیست اگر نهاده دولتی خوب توزیع شود شاید مناسب باشد، اگر گوشت هشتاد هزار تومان از ما خریداری کنند مناسب است.

وی بیان می‌کند: دو سال پیش گوشت پروار 29 تا 30 هزار تومان بود اکنون 50 هزار تومان اما این قیمت با توجه به افزایش هزینه نهاده و موارد دیگر درحال حاضر نه تنها به صرفه نیست بلکه ضرر هم می‌کنیم.


مشکلات حوزه تولید

این دامدار در بخش دیگری از صحبت‌های خود به چند مشکل در حوزه تولید اشاره می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر با مشکل تامین آب برای دامداری با 220 راس دام سبک و سنگین مواجه هستیم به دلیل اینکه مجوز حفر چاه نیمه عمیق را نمی‌دهند ناچارم روزانه بیست هزار لیتر آب را با تانکر و تراکتور به دامداری منتقل کنم این در حالی است که من تولید کننده شیر و گوشت مورد نیاز مردم هستم.

آزادبخت می‌افزاید: مشکل دیگر که باعث قحطی کاه در کوهدشت شده وجود دلال خانه در خیابان اصلی کوهدشت است، دلالان کاه را از کشاورز خریداری ‌می‌کنند و دست ما به عنوان دامدار از علوفه تولید شهرستان کوتاه استف خیلی از دامداران مجبور به جمع کردن دامداری شده‌اند.

وی می‌گوید: یک صورت جلسه را تنظیم کرده‌ایم و قرار است در اختیار فرمانداری، بخشداری و شورای تامین قرار دهیم مبنی بر اینکه در فصل برداشت علوفه دلالان و یا دامدار غیر بومی نتواند علوفه تولید شده در کوهدشت را خریداری کند تا با افزایش قیمت علوفه مواجه نشویم.

این دامدار در پایان صحبت‌های خود در پاسخ به این پرسش که آیا امکان کشت خوراک دام را ندارید، توضی می‌دهد: کشاورزی چندانی نداریم که بتواند جوابگوی خوراک مورد نیاز دامداری باشد، چهارهکتار زمین کشاورزی داریم که متعلق به پدرم است.

جو کیلویی 6 تا 7 هزار تومان 

کرمعلی دریکوند یکی از دامداران سنتی پلدختر است که از بازار آزاد نهاده مورد نیاز خود را تامین‌ می‌کند و می‌گوید: پارسال گفتن دام‌های خود را بیمه کنید جو عرضه می‌کنیم اما خبری نشد در حال حاضر جو را با قیمت شش تا هفت هزار تومان و کاه را پنج هزار تومان خریداری می‌کنم.

وی می‌افزاید: کاه را مجبوریم از خوزستان تهیه کنیم که هزینه حمل هم سه میلیون تومان برایمان تمام می‌شود واقعا شرایط بسیار سختی داریم.

سود که هیچ ضرر هم کرده‌ایم

این دامدار در مورد قیمت شیر و گوشت هم توضیح می‌دهد: ما که از شیر گوسفند به دلیل برخی بیماری‌ها استفاده نمی‌کنیم اما گوشت بره در حال حاضر 40 تومان است میش که اصلا بازاری ندارد، گوشت بره دو سال پیش که جو دو هزار تومان عرضه می‌شد 70 هزار تومان بود، حالا که جو هفت هزار تومان است گوشت 40 هزار تومان، اگر گوشت بره 70 هزار تومان خریداری شود ممکن است ضرر نکنیم.

دریکوند بیان می‌کند: امسال سود که هیچ متحمل ضرر هم شده‌ایم خریدار که نیست اگر هم دلالی پای کار باشد چند ماه ما را به دردسر می‌اندازد.

وی گرانی و نبود نهاده را از اصلی‌ترین مشکلات دامداران عنوان می‌کند و می‌افزاید: از طرفی نبود و گرانی داروهای دامی مانند تب برفکی هم بر مشکلات ما افزوده است مثلا یک دامدار که سیصد راس دام دارد 15 میلیون تومان باید صرف داروی تب برفکی کند.

این دامدار در پایان بیان می‌کند: کشت داریم اما جوابگوی خوراک مورد نیاز برای دام‌ها نیست امسال که خشکسالی خسارت زیادی را به مزارع کشاورزی وارد کرد و عملا محصولی نداشتیم.


خشکسالی عامل گرانی نهاده ‌های دامی

مدیر اموردام سازمان جهاد کشاورزی نیز با بیان اینکه بخش اعظمی از مشکلات دامداران ناشی از خشکسالی است، عنوان می‌کند: دامداران با گرانی نهاده مواجه هستند، غذای دام دو بخش است یکی علوفه‌ی مانند کاه، ذرت علوفه‌ی و یونجه و دیگری مواد دانه‌ی شامل جو، ذرت دانه‌ی، سویا، کنجاله سویا و سبوس است.

فضل اله موموندی می‌گوید: مواد دانه‌ای مورد نیاز دامداران صنعتی بر اساس سرشماری و شاخص وزارت جهاد کشاورزی تهیه می‌شود، دامداران می‌توانند با مراجعه به مرکز خدمات ماه به ماه نهاده مورد نیاز خود را تحویل بگیرند اما مشکل به تامین مواد علوفه‌ی بر می‌گردد زیرا به دلیل حجم بالا و وزن سبک کرایه حمل آن بالا است.

راهکار دولت برای کمک به دامداران

وی خاطرنشان می‌کند: خشکسالی کاهش علوفه مرتع ومزارع دیم را به دنبال داشته است و به دلیل عرضه کم با افزایش قیمت مواجه هستیم، قرار است تسهیلات بانکی در اختیار دامداران قرار دهیم تا بتوانند علوفه مورد نیاز را از همسایه‌های خود خریداری کنند و دلالان و دامداران غیر بومی در فصل برداشت از استان علوفه خریداری نکنند.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان تاکید می‌کند : دولت راهکاریی مانند پرداخت تسهیلات بانکی به دامداران، صادرات دام زنده و خرید تضمینی گوشت را در دستور کار خود قرار داده است، سازمان جهاد کشاورزی استان در تامین نهاده عملکرد خوبی داشته است.

موموندی در مورد قیمت شیرخام و گوشت قرمز نیز توضیح می‌دهد: نرخ مصوب شیر 4500 بود اما نرخ جدید ستاد تنطیم بازار 6400 تومان تعیین شده که به استان اباغ نشده است، گوشت قرمز هم یین 80 تا 120 هزار تومان در نوسان است/فارس

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید