امروز: سه شنبه، 14 آذر 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » در جلسه تودیع و معارفه روسای سابق و جدید قوه قضائیه مطرح شد: استمرار تحول قضایی با سکان داری ریاست جدید قوه قضائیه

در جلسه تودیع و معارفه روسای سابق و جدید قوه قضائیه مطرح شد؛

در جلسه تودیع و معارفه روسای سابق و جدید قوه قضائیه مطرح شد: استمرار تحول قضایی با سکان داری ریاست جدید قوه قضائیه

کد خبر: 2648
  • 5
مراسم تکریم و معارفه رئیس قوه قضائیه با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، رئیس مجلس شورای اسلامی و معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. در این مراسم از خدمات حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در دوران خدمتش در قوه قضائیه تجلیل و حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه معرفی شد.

در این مراسم تعداد زیادی از مسئولان کشوری از جمله رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، رئیس مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس جمهور، شهردار تهران و همچنین مسئولان عالی قضائی حضور داشتند.

تشکر دادستان کل کشور از مقام معظم رهبری در پی انتصاب رئیس دستگاه قضا از درون قوه قضائیه

در ابتدای این مراسم، دادستان کل کشور با تشکر از مقام معظم رهبری گفت: با انتصاب حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای برای دومین بار مدیریت عالی و ریاست قوه قضائیه از درون قوه قضائیه صورت گرفت که سوابق نورانی و طولانی و تجارب گرانقدر دارد.

حجت السلام محمد جعفر منتظری؛ دادستان کشور گفت: با چهار تقدیر و تشکر سخن را آغاز می‌کنم ابتدا از مقام معظم رهبری تشکر دارم که برای دومین بار مدیریت ریاست قوه قضائیه را از درون قوه انتخاب و انتصاب فرمودند.

وی افزود: بنده دوبار افتخار مأموریت از ناحیه مقام معظم رهبری در سال ۸۶ و ۸۷ داشته‌ام و یکی از انتظاراتی که مجموعه قوه قضائیه داشته است این است که ریاست این قوه از درون قوه قضائیه انتخاب شود که خوشبختانه این انتظار به حق در سه سال قبل محقق شد و مدیریت عالی قوه قضائیه از درون مجموعه انتخاب شدند که متأسفانه این دوران، دوران کوتاهی بود و ریاست قوه قضائیه آیت الله رئیسی برای تصدی پست ریاست جمهوری از سوی مردم انتخاب شدند.

منتظری اظهار کرد: اکنون برای دومین بار از ناحیه مقام معظم رهبری مدیریت عالی و ریاست قوه از درون این قوه با انتصاب و انتخاب حجت السلام محسنی اژه‌ای که دارای سوابق بسیار طولانی و تجربیات گرانقدر از قوه قضائیه هستند از امروز تصدی این پست مهم را با انتخاب مقام معظم رهبری عهده دار خواهند شد.

دادستان کل کشور عنوان کرد: تشکر دوم من از مهمانان گرامی است که در این مراسم حضور پیدا کردند خصوصاً از ریاست دفتر مقام معظم رهبری، ریاست مجلس شورای اسلامی و معاون اول رئیس جمهوری برای حضور در این جلسه کمال تشکر را دارم.

منتظری بیان کرد: تشکر سوم بنده از ریاست سابق قوه قضائیه و رئیس جمهور منتخب است که در راستای رهنمود رهبری در گام دوم بنای مستحکم تحول را با برنامه‌های جامعه، کوتاه و میان مدت بنا نمودند و ادامه آن توسط جناب آقای محسنی اژه‌ای که مورد اعتماد مقام معظم رهبری قرار گرفتند با توجه به تجربیات و سابقه ارزنده دستگاه قضائی استمرار خواهد یافت.

وی تصریح کرد: تقدیر و تشکر دیگری را از همه همکاران گرانقدرم در سطوح مدیریتی عالی و میانی دستگاه قضا که بیشترین نقش را در این تحول داشته‌اند دارم با امید به اینکه در این دوره شاهد همکاری بیش از پیش برای تحقق یک دستگاه قضائی عدالت محور، عدالت بستر و عدالت گستر باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کسی که امروز سکان دار مدیریت اجرایی کشور می‌شود با آسیب‌ها و مشکلات دستگاه قضائی بسیار آشناست و انتظار داریم از رئیس جمهور محترم که در دولت انقلابی و جهاد گونه خود در راستای رفع مشکلات دستگاه قضائی بیش از پیش کمک کنند و ما شاهد تعامل و مساعدت سه قوه در کنار یکدیگر باشیم و گام‌های مؤثری برای رفع مشکلات مردم برداشته شود.

قرائت متن حکم مقام معظم رهبری

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم تکریم و معارفه رئیس قوه قضائیه متن حکم انتصاب ایشان را قرائت کرد.

دهم تیر ماه رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این حکم با تأکید بر اهتمام جدی به مأموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و همچنین ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، «گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضائی»، «گماردن نیروهای کارآمد و جهادی در مسئولیتها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و در عین حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را از جمله انتظارات خود از رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ غلامحسین محسنی اژه‌ای دامت تأییداته

اکنون که جناب آقای رئیسی با رأی ملت ایران توفیق خدمت در جایگاه ریاست جمهوری اسلامی ایران یافته‌اند، با تشکر فراوان از خدمات ارزنده‌ی ایشان در مدت مسئولیت قضائی و کارنامه‌ی افتخارآمیزی که در پایه‌گذاریِ اقدامات ماندگار از خود به جای گذاشته‌اند، جناب‌عالی را که علاوه بر صلاحیت‌های قانونی، برخوردار از تجربه‌ی گرانبها و شناخت عمیق و سابقه‌ی درخشان در امر قضا می‌باشید، بر اساس اصل یکصد و پنجاه و هفت، به ریاست قوه‌ی قضائیه منصوب می‌کنم.

انتظار اینجانب، اولاً: اهتمام جدّی به مأموریت‌های اساسی دستگاه قضاء در قانون اساسی است، یعنی گسترش عدالت، و احیا حقوق عامّه، و تأمین آزادی‌های مشروع، و نظارت بر حسن اجرای قوانین، و پیشگیری از وقوع جرم، و نیز مبارزه‌ی قاطع با فساد؛ و ثانیاً: ادامه‌ی رویکرد تحوّلی و اجرای سند تحول موجود با اهتمام ویژه؛ و ثالثاً: گسترش فناوری‌های نوین و تضمین دستیابی آسان و رایگان مردم به خدمات قضائی؛ و رابعاً: گماردن نیروهای کارآمد و جهادی و فاضل و صالح در مسئولیتها، و تربیت مدیران شایسته برای سطوح عالی و میانی قضائی و اداری؛ و خامساً: ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و حفظ عزت و منزلت ایشان، و متقابلاً برخورد قاطع با معدود افراد متخلّف؛ و سادساً: ارتباط با متن مردم و حضور در میان آنان که دارای برکاتِ بسیار است.

محمدی گلپایگانی: محسنی اژه‌ای کارنامه درخشانی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی در این مراسم بیان داشت: ماه خرداد ماه با برکتی بود. ۲۸ خرداد قطعاً ازایام الله است. این انتخابات پرشور انتخاباتی بود که ملت ایران و قاطبه مردم از زن و مرد کسانی که می‌توانستند رأی بدهند با همه سختی‌ها، با همه گرفتاری‌هایی که دارند، پای صندوق‌ها آمدند و همه شاهد بودیم و دیدیم که در روز ۲۸ خرداد صف‌های طولانی در پای صندوق‌های رأی آن هم در شرایطی که شما می‌دانید در اوج تبلیغات مسموم از ناحیه دشمنان ریز و درشت ما و بمباران تبلیغاتی، چگونه شکل گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی افزود: بعضی‌ها در داخل حرف‌هایی زدند، اما هیچ کدامشان در مردم کوچک‌ترین اثری نداشت و به فرموده مقام معظم رهبری که چند روز قبل فرمودند در همین انتخابات واقعاً همگان حیرت کردند. همه حتی دشمنان که این چه مردمی اند که چنین به رهبر و نظام خودشان پایبندند.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: باید تبریک عرض کنم به همه مردم و مقام معظم رهبری و به دست اندرکاران برگزاری این انتخابات که در ۲۸ خرداد که بعضی‌ها انتظار داشتند حوادثی در این کشور به وجود بیاید آب از آب تکان نخورد و با آرامش کامل مردم پای صندوق‌های رأی رفتند و به آنچه که دلخواهشان بود رأی دادند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی افزود: شخصیت جناب آقای رئیسی برای همه ما روشن است، جناب آقای رئیسی برای شما همین افتخار بس که در حکم مقام معظم رهبری برای جناب آقای اژه‌ای کلمه "افتخار آمیز" برای شما به کار برده شد.

رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب یادآور شد: جناب آقای منتظری به این مطلب اشاره کرد که جناب آقای رئیسی با تحولی که در دستگاه قضا به وجود آورد مردم امیدوار شدند. چه تعداد کارخانه‌هایی که تعطیل شده و کارگران و کارمندانشان پراکنده شده بودند، همه ابزارها معطل شده بود و همه این‌ها احیا شد. در سفرهای پی در پی که ایشان داشت در استان‌های مختلف برای مردم امید ایجاد کرد و مردم امیدوار شدند. ایشان کارنامه بسیار درخشانی دارد. ایشان از اول کار در قوه قضائیه حضور داشت و مرحله به مرحله مراتب را طی کرد تا رئیس قوه قضائیه شد.

رئیسی: امیدوارم سند قضائی هر سال ارتقا یابد.

حجت السلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب در این مراسم گفت: ابتدا لازم است که شکرگزار خداوند جهت توفیق خدمت در دستگاه قضائی باشم؛ امروز محبت و بزرگواری مقام معظم رهبری و همچنین مردم عزیزمان سرمایه بزرگی برای حقیر و دستگاه قضائی است این اعتماد و محبت سرمایه‌ای است که خداوند را باید نسبت به آن شاکر باشیم.

رئیس جمهور منتخب افزود: تقدیر و تشکر می‌کنم به دلیل انتصابی که بسیار شایسته در دستگاه قضائی انجام شده است، من ۳۶ سال است که با جناب آقای محسنی اژه‌ای همکارم و در این ۳۶ سال صلاحیت‌های عملی، تسلط بر مبانی، حقوق و حقیقتاً یک قاضی توانمند و دارای روحیه انقلابی ایشان را از نزدیک مشاهده کردم.

وی عنوان کرد: تحولات زمانی حجت السلام محسنی اژه‌ای را دچار چرخش نکرده است و در این مدت مسئولیت دوسال خدمت من به این خانواده بزرگ ایشان در مأموریت معاونت اول هم نسبت به مدیریت در انتصابات و همچنین نسبت به قضات و در مدیریت پرونده‌های عالی و مهم مدیریت ایشان نسبت به حل این پرونده‌ها که بسیار حائز اهمیت بود موفق عمل کرده‌اند.

رئیسی اظهار کرد: باید از همه همکاران در سراسر کشور در خصوص زحماتی که در این مدت داشته‌اند که گاهی خواسته‌های ما متناسب با امکانات مراکز حقوقی نبود اما آنچه را که خواستیم با همه وجود تلاش کردند و کارنامه‌ای را ارائه دادند که موجب اظهار نظر رهبری در روز هفتم تیرماه شد تشکر کنم.

رئیس جمهور منتخب با اشاره به اینکه موفقیت دستگاه قضائی یک سند افتخار برای همکاران و عزیزان در قوه قضائیه و بنده است و من اطمینان دارم که با ریاست جدید گام‌های خوبی در خصوص تحول که یک ضرورت برای قوه قضائیه است انجام دهند.

وی تصریح کرد: دستگاه قضائی در بستر گام دوم نیاز به یک تحول داشت که در سندی که تهیه شده است و امید داریم که هر سال ارتقا یابد و باز هم در تلاش‌های بعدی گام‌های بلندی برداشته خواهد شد این مهم انجام شد.

رئیسی گفت: تلاش بنده در این مدت این بوده که مواد هشت گانه را که رهبری فرمودند را دنبال کنیم و این اهداف و حرکت برنامه محور به حرکت پایدار تبدیل شود؛ بحث توجه به نکات کرامت مردم و ارباب رجوع و همکاران، توجه مبارزه با فساد به عنوان محور اصلی و توجه به تولید از این موارد مهم بوده است.

رئیس جمهور منتخب خاطر نشان کرد: باید از همه نهادها و دستگاه‌های قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی، نیروی انتظامی، عزیزان در دولت و نهادهای مختلف تشکر کنیم.

وی تاکید کرد: در پایان باید چند نکته را گفت ابتدا مسئله عدالت اداری که بسیار مهم است و ادارات با محور قرار دادن عدالت باید کار کنند که اولین شاخصه آن شایسته سالاری است و نکته دوم قانون مداری است که در عدالت اداری باید به قانون عمل کرد اما آنچه که از جناحی به جناح دیگر از یک مقطع به مقطع دیگر و از تفکری به تفکر دیگر که می‌تواند در یک صراط آن را حفظ کند قانون مداری است که همواره همه بخش‌ها و دولت‌ها باید از قانون و قانون مداری پیروی کنند.

رئیسی گفت: نظارت به عنوان یک موهبت باید تلقی شود و باید به آن احترام گذاشت این هم نکته‌ای است که مربوط به دستگاه قضائی است؛ همچنین مسئله پیشگیری از وقوع جرم که امید داریم همکاری بین سه قوه و با حضور همه نهادها همکاری مثال زدنی را شکل دهیم و باید برای همکاری برای پیشبرد کشور داشته باشیم.

وی در پایان تصریح کرد: نکته پایانی این است که قضات پاک دامن و شجاع همچنان که گفتیم باید مورد حمایت قرار گیرد و مدیریان شجاع و خطر پذیری باید مورد حمایت قرار گیرند ما در شرایطی هستیم که هر سال و در بیشتر سال‌ها پیشنهاد قطعنامه علیه جمهوری اسلامی را می‌دهند جمهوری اسلامی ایران که در همین وضعیت کرونایی قرار داشت توجه ویژه‌ای به زندانیان و خانواده زندانیان داشت این نگاه‌ها مبتنی بر قانون اساسی و آموزه‌های دین است آنچه که امروز پیش روی ماست این است که ما به نام دفاع از حقوق مردم و اجرای عدالت باید همه گام‌هایمان استوار باشد و آنچه آینده را نشان می‌دهد آینده بسیار درخشان است همچنین برای برادر عزیزم حجت السلام اژه‌ای توفیق و موفقیت خواستارم.

محسنی اژه‌ای: همکاری همکاران و سایر قوا پشتیبان ما خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در مراسم معارفه خود به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه اظهار کرد: از رهبر معظم انقلاب که بار دیگر با اعتماد به نفرات داخل دستگاه قضائی رئیس قوه قضائیه را انتخاب کردند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: اکنون به فضل پروردگار، سایر قوا و همکارانم در قوه قضائیه با قدرت و قوت این مسئولیت خطیر را دنبال خواهم کرد و از همه کسانی که در چند روز اخیر با اظهار محبت‌هایشان بنده را دلگرم کردند تشکر می‌کنم.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: از خداوند می‌خواهم درک صحیح شرایط، ادراک در عمل و توان تحمل این مسئولیت سنگین را به بنده عطا کنند و ان‌شاءالله همکاری همکاران و سایر قوا پشتیبان ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه محور کار ما سند تحول است و این دوره، دوره تحول و تعالی خواهد بود، ادامه داد: باید با وحدت و یکپارچگی تمام با مجلس، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی بتوانیم قدم‌های بلندی برداریم.

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای با اشاره به برنامه‌های خود گفت: عدل و عدالت در همه ساحت‌ها باید گسترش پیدا کند. مبارزه جدی تر، قاطع‌تر و بدون تبعیض با فساد در همه عرصه‌ها، توسعه فناوری برای خدمت بهتر و ارزان‌تر، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مردمی برای اقدامات پیش رو باید مورد توجه قرار گیرد و ساز و کار گسترش آزادی‌های مشروع ایجاد شود.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد ساز و کار گسترش آزادی‌های مشروع گفت: این موضوع نیاز به سازوکاری دارد تا بتوانیم از این آزادی‌ها بیش از پیش دفاع کنیم. اگر آزادی‌های مشروع تبلیغ و گسترش پیدا کند خیلی از کارهای خلاف انجام نمی‌شود.

رئیس قوه قضائیه یادآور شد: هنوز جا دارد مردم، خانواده بزرگ قوه قضائیه را آنگونه که هست بشناسند. باید از قوه قضائیه صیانت کامل صورت گیرد چرا که اگر کوچک‌ترین لکه‌ای در این قوه وجود داشته باشد بلافاصله دیده می‌شود. در مورد تظلم خواهان و افرادی که با قوه قضائیه سر و کار دارند باید تکریم صورت گیرد. باید بستری فراهم شود که بشود به این افراد سرویس مناسب داد و قوه قضائیه ملجا و پناه هر تظلم خواه و همه مردم باشد، تاکید می‌کنم همه مردم.

محسنی اژه‌ای گفت: باید به کسانی که نه زبان گفتن دارند و نه پای آمدن، نگاه و کمک ویژه داشته باشیم. الان افرادی هستند که نمی‌توانند وکیل بگیرند و از طرفی به قانون هم آشنا نیستند، این افراد توان پرداخت پول به وکیل و کارشناس هم ندارند بنابراین ما باید نگاه ویژه‌ای نسبت به این قشر داشته باشیم و در این مرحله دولت و مجلس حتماً باید کمک کنند.

حجت‌الاسلام اژه‌ای اظهار کرد: من امید دارم که با حضور آیت الله رئیسی در دولت آینده که به همه گرفتاری‌ها، کسری‌ها در قوه قضائیه وقوف کامل دارند کمک می‌کنند و من اطمینان کامل دارم با حضور مدیر توانمند و کارکشته بزرگ شده در میدان‌های سخت دکتر قالیباف و نمایندگان انقلابی که حتماً آنها هم کمک می‌کنند مشکلات مردم را بتوانیم کمتر کنیم.

وی در خصوص پیشگیری از وقوع جرم بیان کرد: در زمینه پیشگیری از وقوع جرم بسیار امید دارم که با کمک همکاران عزیزم بتوانیم زمینه‌های فساد و رانت را برطرف کنیم؛ اما اگر بستر فساد و رانت وجود داشته باشد مبارزه مؤثر نیست و هر مقدار که تلاش کنیم اگر بسترها وجود داشته باشد این مبارزه کامل نخواهد بود حتی اگر مجازات‌های بسیار سنگین داشته باشیم بازهم مبارزه کامل نخواهد بود.

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید