امروز: چهارشنبه، 12 مهر 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی لرستان خبر داد: خشک شدن باغات انجیر به دلیل خشکسالی!

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی لرستان خبر داد:

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی لرستان خبر داد: خشک شدن باغات انجیر به دلیل خشکسالی!

کد خبر: 2626
  • 5

جواد صالحیان با اشاره به تاثیرات خشکسالی‌ بر بخش کشاورزی اظهار داشت: بیشترین تاثیر خشکسالی روی تولیدات محصولات پاییزه به ویژه گندم و جو دیم است.

وی افزود: در خوشبینانه ترین شرایط برداشت ما از مزارع دیم تنها ۱۵۰ هزار تن است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی لرستان عنوان کرد: تولید در مزارع دیم نیز به شدت کاهش پیدا کرده است به طوری که در گذشته برداشت گندم از یک هکتار زمین دیم ۱۴۰۰ کیلو بوده ابن در حالی است که این رقم امسال به ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلو کاهش پیدا کرده است.

به گفته صالحیان در خوشبینانه ترین حالت برداشت گندم از ۲۹۵ هزار هکتار رقمی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن است، برداشت جو هم ۴۰ هزار تن است در حالی که ما به عنوان قطب دوم تولید جو دیم بوده‌ایم.

وی یکی دیگر از چالش‌های جدی را کشت محصولات آبدوست از جمله برنج عنوان کرد و گفت: با وجود محدودیت کشت برنج مصوبه هیات دولت در سال ۹۷ اما متاسفانه سطح زیر کشت برنج در استان افزایش پیدا کرده است و این در شرایطی که ما با خشکسالی هستیم یک چالش و آسیب جدی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی لرستان تصریح کرد: افزایش سطح زیر کشت برنج در بلند مدت و با توجه به خشکسالی برای باغاتی که در مسیر رودخانه خرم رود و کشکان قرار دارند مشکل ایجاد می‌کند.

صالحیان ادامه داد: خشک شدن باغات انجیر که سالانه ۳۰ هزار تن تولید دارند پیامدهای نامطلوبی به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر اعتبار خرید لوله و تانکر تامین نشود، قطع به یقین ما در حوزه باغاتی که در مسیر خرم رود و کشکان احداث شده‌اند با چالش زیادی مواجه خواهیم بود.

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید