امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » تنش آبی و کاهش ۲۵ درصدی محصولات باغی در استان لرستان/ معیشت کشاورزان را دریابیم

تنش آبی و کاهش ۲۵ درصدی محصولات باغی در استان لرستان

تنش آبی و کاهش ۲۵ درصدی محصولات باغی در استان لرستان/ معیشت کشاورزان را دریابیم

کد خبر: 2609
  • 5
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، کاهش 40 درصدی بارندگی‌ها و تاخیر در بارش سبب شد تا امسال خشکسالی در لرستان نمود بیشتری پیدا کند و بسیاری از کشاورزان نتوانند دسترنج خود را برداشت کنند.

در پی خشکسالی و کاهش منابع آبی استان نزدیک به 4 هزار و 400 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد آمد و امسال نیز سهم کشاورزان هیچ شد.

باغات استان نیز این روزها با تنش آبی مواجه‌اند و خشکسالی و سرمازدگی که پیش از این در فصل زمستان و بهار برای آنها پیش آمد سبب شد تا از میزان محصول آنها حداقل 20 تا 25 درصد کاهش یابد.

حسن کیانی فر مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه با بیان اینکه درختان مثمر استان لرستان امسال به واسطه سرمازدگی و خسکسالی خسارت دیدند اظهارداشت: در برخی از شهرستان‌های استان از جمله سلسله، دلفان، بروجرد، الیگودرز، دورود و ازنا به خاطر یک سرمای دو روزه بهاره و یک سرمای زمستانه درختان میوه خسارت شدیدی دیدند.

وی افزود: اکنون نیز خسارت‌های خشکسالی را داریم و از آنجا که آب چشمه‌ها و قنوات کم و کاهش بارندگی داشته‌ایم درختان با کم آبی مواجه‌اند؛ هر سال تا خرداد ماه در استان بارندگی داشتیم و بسیاری از باغات تا این ماه آبیاری نمی‌شدند اما متاسفانه اکنون بارش‌ها کاهش یافته است و در پی این کاهش بارندگی و سرمازدگی محصولات باغی استان امسال حداقل 20 تا 25 درصد کاهش می‌یابد.

باغات اکثر مناطق لرستان در بحث آب مشکل دارند

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه باغات اکثر مناطق استان در بحث آب مشکل دارند عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی و مدیریت باغبانی راهکارهایی برای مبارزه با خشکسالی دارد که جزء دستورالعمل‌هاست و باید انجام شود.

وی بیان کرد: یکی از کارهایی که در بحث مقابله با خشکسالی وجود دارد تغییر الگوی آبیاری از سنتی به قطره‌ای است همچنین در این راستا می‌توان کشاورزان را به سمت کشت‌های گلخانه‌ای سوق دارد چون کشت‌های گلخانه‌ای میزان آب کمتری نیاز دارند و استفاده از آب تقریبا به میزان 90 درصد کاهش می‌یابد.

لزوم تغییر آبیاری از سنتی به قطره‌ای

کیانی فر یکی دیگر از راه‌های مقابله با خشکسالی را هرس سبز باغات دانست و گفت: با این کار میزان شاخه درختان کم و از سطح تعریق نیز کاسته می‌شود و با توجه به شرایط موجود توصیه می‌شود گونه‌های با نیاز آبی کم کشت شود.

وی تصریح کرد: به باغداران توصیه می‌کنیم ساقه و تنه درختانی که در معرض تابش نورآفتاب قرار دارند رنگ کنند، معمولا رنگ با سموم مخلوط و تنه سفید رنگ می‌شود و این کار سبب می‌شود به مقدار زیادی از آفتاب سوختگی و تنش خشکسالی کاسته شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان اظهارداشت: با توجه به تغییر اقلیمی که اجتناب ناپذیر است و هر  سال با تغییرات خاص اقلیمی مواجه هستیم تمام تلاش سازمان جهاد کشاورزی و معاونت باغبانی استفاده بهمینه از آب و خاک است/تسنیم


دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید