امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » یک کارشناس تربیت بدنی مطرح کرد: در انتخابات پیش روی شورای شهر باید به کسانی رای داد که از ورزش شناخت درستی داشته باشند.

یک کارشناس تربیت بدنی مطرح کرد:

یک کارشناس تربیت بدنی مطرح کرد: در انتخابات پیش روی شورای شهر باید به کسانی رای داد که از ورزش شناخت درستی داشته باشند.

کد خبر: 2586
  • 5
مصطفی قربانی با اشاره به  نقش شهرداری ها  و  اعضای شورای شهر در زمینه توسعه  ورزش درسطح  شهرها، اظهار داشت: شهرداری ها  به دو صورت می توانند به حوزه ورزش ورود پیدا کنندکه یکی از این راه ها حمایتی است  مانند شهرداری های سایر شهرهای کشور که در زمینه تیم داری وقهرمان پروری فعالیت دارند  وبه این شکل  از رشته های ورزشی مستعد در  شهر هایشان حمایت کرده و تیم ها و ورزشکاران قهرمان وبا استعداد آن  منطقه رایاری  می کنند.

این کارشناس ارشد تربیت بدنی افزود: در زمینه حمایتی، شهرداری ها در شهرهای کوچکی مانند شهر پلدختر نیازمند یکسری توانایی های مالی برای حمایت هستند که متاسفانه به دلایلی این نقش کم رنگ بوده ویا کلا وجود ندارد والبته باتوجه به کمبود های مالی این نقش فعلا مورد نظر ما نیست.

توسعه ورزش با گسترش "ست ها و لوازم ورزشی" در پارک ها بوستان ها

قربانی با بیان اینکه نقش دیگر شهرداری ها و شوراها در زمینه توسعه سلامت وتندرستی همگانی است، عنوان کرد: در جامعه امروزی با توجه به ماشینی شدن اکثر کارها و ورود تکنولوژی در زندگی مردم، جاذبه فضای مجازی که انسان را وادار به یکجا نشینی در مدتهای طولانی می کند و همچنین وجود مشکلات و دغدغه های اقتصادی و اجتماعی در زندگی مردم حوصله وفرصت تحرک و ورزش کردن از شهروندان سلب شده است، در نتیجه مردم تمایل ورود به اماکن ورزشی در زمانهای خاصی درطی روزخصوصا در این وضعیت که تمام دنیا با شیوع بیماری کرونا درگیر هستند را ندارند و ترجیح می دهند برای حفظ سلامتی خود وخانواده هایشان در محیط خانه وبا اندک وسایلی که شخصا تهیه کرده اند ورزش کنند؛ لذا با توجه به این توضیحات ودرک علل و عوامل عدم تحرک مردم و همچنین راههای بر طرف نمودن این معضلات اقدامات شهرداریها در جهت ایجاد بستری مناسب و فراهم کردن فرصت هایی برای ساخت جامعه ای پویا،سالم و پر تحرک با نصب وسایل ورزش همگانی در بوستان ها و پارک های سطح شهر موثر است که در صورت نهادینه شدن در بین مردم سلامت وتحرک در بین اقشار جامعه بیشر خواهد شد.

این دبیر ورزش و کارشناس ارشد تربیت بدنی با تاکید برلزوم گسترش وتوسعه ست هاورزشی ولوازم بدنسازی در فضای باز در سطح پارک ها توسط شهرداری ها، گفت: البته در این زمینه شهرداری ها اقدامات خوبی انجام داده اند وباید این نکته یادآوری شود که بیشتر از این ها نیز جای کار وجود داردو این اقدامات باید بیشتر از این توسعه یابد؛ منظور این است که تقسیم و نصب این وسایل متناسب با تراکم جمعیتی شهر بوده وبگونه ای نباشد که در یکسری محله ها تجمیع شود وسایر محله ها از این وسایل بی نصیب باشند.

 به گفته قربانی اعضای شورای شهر اگر بتوانند جاها وفضاهای مخروبه که در سطح شهر بدون کارکرد ودر تملک شخصی نیستند را شناسایی کنند با نصب اینگونه وسایل می توانند هم ورزش همگانی را ترویج دهند وهم پویایی ونشاط و سلامتی که در این روزها که بوسیله چربی خون، دیابت (قند خون). فشار خون تهدید می شود را درسطح جامعه بسط و گسترش دهند.

وی ادامه داد: باید در جامعه و محل زندگی شرایطی فراهم شود که در دو محله ی نزدیک به هم اینگونه ست های ورزشی و وسایلی نصب شود تا مردم در ساعات دلخواه خود ورزش کنند وکم کم ازکم تحرکی فاصله بگیرند.

شهرداری ها از ظرفیت تحصیل کرده های ورزش استفاده کنند.

مصطفی قربانی با اشاره به لزوم استفاده شهرداری ها از پتانسیل تحصیل کرده های رشته تربیت بدنی برای توسعه ورزش در سطح شهر ها نیز تصریح کرد: یکی از کمبود هایی که در شهرهای لرستان مانند شهرستان پلدختر وجود دارد عدم بکار گیری نیروهای تحصیلکرده ورزشی در شهرداری ها است ؛ می توان در راستای استخدام وجذب نیروهای با کارایی مثبت و مثمر ثمر ازنیروهای تحصیل کرده در زمینه ورزش نیز استفاده کرد تا در بوستانهای سطح شهر حضور داشته و مردم را سوای تشویق به ورزش و ارائه برنامه های ورزشی، نحوه درست استفاده کردن از ست های ورزشی و وسایلی که در پارک ها نصب شده اند را به شهروندان نیز آموزش دهند.

وی با تاکید بر اینکه ساخت نصب وسایل وست های ورزشی موضوعی علمی و اصولی است و فعالیت آنها نیازمند آموزش است، ادامه می دهد: کارکردن با این وسایل در صورت درست انجام دادن ورزش های مربوط به آنها باعث تقویت عضلات بدن که در بسیاری ازمردم بوسیله عدم تحرک تحلیل رفته اند می شوند چراکه این تحلیل وضعف عضلانی می تواند برای زندگی شهروندان مشکل ساز باشد.

انتخابات پیش روی شورا و لزوم توجه به ورزش

قربانی با اشاره به انتخابات پیش روی شوراهای اسلامی شهر و روستا معتقد است: شهروندان باید در مطالبات خوداز شهرداری ها واعضای شورای شهر حتما بحث ورزش را نیز به عنوان یک مطالبه جدی ومهم در زندگی شهروندی خود لحاظ کنند لذا لازم است که در بحث انتخابات شورای شهر به کسانی رای دهند که فهم درستی از موضوع مهم وحیاتی ورزش داشته باشند.

به گفته این کارشناس ارشد تربیت بدنی  ومعلم ورزش مردم در انتخابات شورای شهر نیازی نیست حتما به یک قهرمان ومدال آور ورزشی رای دهند بلکه باید کسانی را انتخاب کنند که لااقل  شناخت درستی از مقوله ورزش داشته وبتوانند از پتانسیل تحصیلکردگان ورزشی در توسعه ورزش استفاده کنند.


گفتگو: رضا جودکی نژاد/ خبرگزاری برنا
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید