شبکه‌ی افلاک و برخورد سلیقه‌ای!!!

تاریخ انتشار : 20 آبان 1397, 23:13
از سال‌ها قبل و به‌واسطه‌ی فوتبال، حمید زندلشنی را می‌شناسم، در بین فوتبالی به یک مربی منظم و مقتدر شهره بود.

آن دوران که فوتبال محلات در شهر خرم‌آباد قلب تپنده‌ی فوتبال محسوب می‌شد با عده‌ای نوجوان و جوان از محله‌ی کم امکانات اسدآبادی تیمی گردن‌کلفت و یکدست ساخته بود، تیمی که بعد از چند سال اکثر بازیکنان‌اش در تیم‌های منتخب پایه و بزرگسالان لرستان بازی‌های خاطره‌انگیزی از خود به یادگار گذاشتند.

بعد از گذشت چند دهه و با حضورش در صداوسیمای مرکز لرستان و شبکه‌ی افلاک شاهد ساخت اولین برنامه ورزشی در تلویزیون لرستان بودیم. برنامه‌ای پرمخاطب که فقط یک ساعت در هفته به پخش رویدادهای ورزشی می‌پرداخت! حدوداً از ۷ سال قبل به احترام کسوت و ورزشی بودن‌اش در پایان مسابقات فوتبال به‌عنوان گزارشگر مصاحبه‌ها را انجام می‌دادم.

زمان گذشت و چند سالی تنها برنامه‌ی ورزشی شبکه افلاک به دلایلی نامعلوم کاملاً حذف شد.

در اوایل دهه ۹۰ برنامه‌ای با موضوع ورزش لرستان به تهیه‌کنندگی و اجرای یعقوب دالوند بر روی آنتن رفت که بعد از مدتی آن برنامه نیز از کنداکتور شبکه کنار گذاشته شد.

تا اینکه از سال ۹۶ مجدداً تنها برنامه ورزشی شبکه افلاک با نام گذری بر ورزش لرستان با زمان بسیار محدود ۴۵ دقیقه روزنه‌ای از امید و اشتیاق را در دل جامعه‌ی گسترده‌ی ورزش روشن کرد.

حمید لشنی که به‌خوبی از گذشته‌ی فوتبالی، وضعیت تحصیلی و عشق و علاقه‌ام به ورزش مطلع بود، پیشنهاد همکاری به‌عنوان گزارشگر را داد، با توجه به اینکه بعد از دوران ورزش، قلم‌به‌دست گرفته و خبرنگار ورزشی نویس شدم و از فضای کلی ورزش چالش‌ها و فرصت‌ها اطلاعات تقریباً جامعی داشتم، پذیرفتم که در کنار تیم حمید لشنی همکاری کنم.

شایان ذکر است که بنده قبل از توافق با تهیه‌کننده‌ی برنامه به ایشان اعلام کردم که به‌هیچ‌وجه نیت مالی در این همکاری نداشته و تنها به دلیل عشقی که به ورزش دارم و اینکه می‌خواهم صدای جامعه ورزش را به گوش مسوولان برسانم و در راستای ارتقا سطح فنی و فرهنگی ورزش لرستان حاضر به همکاری هستم.

دو ماه از همکاری بنده با برنامه گذری بر ورزش لرستان در حالی سپری شد که فقط صدا و دست من که میکروفون را مهار کرده بود پخش می‌شد، دو ماه از این داستان گذشت تا اینکه در یکی از گزارش‌های انتقادی تصویر چندثانیه‌ای بنده پخش شد.

روز بعد برخی مسوولان صداوسیمای لرستان با شکوه و شکایت تهیه‌کننده را فرا می‌خوانند که چرا تصویر پخش شده است و باید استعلامات لازم انجام شود، سپس تصویر گزارشگر پخش شود.

پروسه‌ی استعلام وارد فاز جدیدی شد و برای تکمیل پرونده به واحد مربوطه در صداوسیما مراجعه و یک سری فرم‌ها را پر کرده و منتظر اعلام نظر دوستان ماندیم

بعد از مدتی خبر رسید که استعلام بنده بدون هیچ مشکلی به صداوسیمای مرکز لرستان ارسال شده است، اما عزیزان صدا و سیمایی به بهانه‌های واهی امروز را به فردا و فردا را به پس‌فردا حواله می‌دادند

چند هفته گذشت و تهیه‌کننده‌ی برنامه که پیگیر وضعیت بنده بود هر دفعه با پیچاندن واحد مرتبط با موضوع مواجه می‌شد.

زمان گذشت و به این واقعیت پی بردم که صداوسیما جای امثال من که با تمام وجود و بدون چشمداشت به ورزش استانم عشق می‌ورزم نیست، متوجه شدم که بدون هیچ دلیلی و تنها به خاطر یک نگرش می‌توان افراد علاقه‌مند و عاشق به هر رشته‌ای را دلسرد و بی‌انگیزه کنند.

با تهیه‌کننده‌ی برنامه تماس گرفتم و گفتم: همان‌طور که اطلاع دارید من سال‌ها در عرصه‌ی مطبوعات حضور داشته‌ام و مفتخر هستم که بین سال ۹۳ تا ۹۵ با رأی همکاران خبرنگارم در هیئت‌مدیره خانه مطبوعات لرستان و همچنین سال ۹۴ تا ۹۵ با رأی خبرنگاران کشور به عنوان بازرس خانه مطبوعات کشور فعالیت داشته‌ام و در تمام این ایام سعی خود را کرده‌ام در چارچوب قانون به رسالتم شرافتمندانه عمل کنم. از اینکه تصویرم از شبکه‌ی افلاک پخش شود دچار ذوق‌زدگی نخواهم شد و این را برای خود افتخار نمی‌دانم، من دعوت شما را پذیرفتم چون عاشقانه ورزش را دوست دارم و جزئی جداناپذیر از زندگی‌ام محسوب می‌شود، آمدم چون احساس کردم می‌توانم فریاد ورزشکارانی باشم که بغض‌هایشان در گلو خفه شده است، آمدم چون اطمینان داشتم می‌توانم در این حوزه که تخصص دارم برای لرستان اثرگذار باشم؛ اما آنچه دریافت کردم، اما آنچه امروز می‌بینم با آنچه که مدیرکل محترم صدا و سیمای مرکز لرستان بارها بیان کردند (درب صدا و سیمای لرستان به روی همه‌ی افراد علاقه‌مند و متخصص در حوزه‌های مختلف باز است) در تضاد کامل است.

گفتم: آقای لشنی با توجه به این موش و گربه بازی‌هایی که دوستان درآوردند اگر تمام شهر را به اسمم طلا بزنند، دیگر حاضر به همکاری با شبکه‌ای تحت عنوان شبکه افلاک نیستم.

ای‌کاش در کمال صداقت دلیل منطقی خودشان را می‌گفتند و محترمانه اعلام می‌کردند، همین‌جوری و دل بخواهی تمایل به همکاری با شما نداریم. نه اینکه بدون دلیل کسی که در آن حوزه تخصص دارد، کارمند دولت است و هیچ مشکل و پرونده‌ی قضایی در سوابقش ندارد، آن قدر معلق نگه دارند که خودش دل‌زده و فراری شود.

روزهایی که برنامه نود به دلایل نامعلومی متوقف شد، با خود اندیشیدم وقتی آقایان به عادل فردوسی‌پور و 90 با مخاطب ۱۰ میلیونی رحم نمی‌کنند، چه انتظار واهی و غیرواقع‌ بینانه‌ای است که به رضا طولابی ناشناس در شهری محروم مثل خرم‌آباد رحم کنند.

قصه‌ی ما با پایان باز خاتمه یافت و شک ندارم این قصه برای بسیاری از جوان مستعدتر از من اتفاق افتاده و هنوز هم اتفاق خواهد افتاد...

مسوولان محترم صداوسیمای مرکز لرستان، ای عزیزان که می‌توانید به سلیقه‌ی خود هر کسی را حذف کنید، آری شما این اختیار را دارید که بنده و امثال من را در حوزه‌های مختلف نادیده بگیرید، شما می‌توانید از ورود من به هر ورزشگاهی جلوگیری کنید، شما هر کاری می‌توانید انجام دهید که من از ورزش جدا شوم، فقط مهم‌ترین چیزی که نمی‌توانید از من بگیرید عشق و علاقه‌ای که نسبت به ورزش در قلب و خونم ماندگار و جاری است/ رضا طولابی


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=258

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود