مسئول اداره مراتع اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان خبر داد: خسارت ۴۳ میلیارد تومانی عشایر کوچ ‌رو به مراتع استان

تاریخ انتشار : 21 اردیبهشت 1400, 13:37
حاجی رضا جودکی در تشریح این خبر اظهار داشت: عمده ترین خسارت را عشایر غیر بومی استان های همدان و کرمانشاه به مراتع لرستان وارد و عشایر بومی استان با انجام کوچ ماشین رو، خسارت کمتری ایجاد می کنند.

وی با اشاره به زمان کوچ عشایر از ابتدای اسفند تا اواخر فروردین ماه افزود: حدود ۸۰۰ خانوار عشایر استان های همدان و کرمانشاه هر ساله به مدت ۲ ماه از لرستان عبور می کنند و اگر میانگین دارایی هر خانوار را ۳۰۰ واحد دامی در نظر بگیریم حدود ۲۴۰ هزار واحد دامی محسوب می‌شود.

مسئول اداره مراتع اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان عنوان کرد: نیاز علوفه هر واحد دامی به طور میانگین ۱.۵ کیلوگرم و روزانه ۳۶۰ هزار کیلوگرم است که در ۲ماهه زمان کوچ ۲۱ هزار و ۶۰۰ تن علوفه از مراتع لرستان مصرف می‌شود و با احتساب قیمت هر کیلوگرم علوفه ۲ هزار و ۳۰ تومان، در مجموع ۴۳ میلیارد و ۸۴۸ میلیون تومان خسارت به مراتع لرستان وارد شده است.

جودکی گفت: عشایر بومی با خودرو اقدام به کوچ می‌کنند که شاید به مراتع آسیبی وارد نشود اما به دلیل رسیدن سریع به مقصد شاهد چرای زودرس دام هستیم.

وی با اشاره به وجود ۸۴ هزار و ۳۵۷ هکتار مرتع در لرستان تصریح کرد: به طور متوسط و در شرایط ایده‌آل میانگین تولید علوفه در استان ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار است که اکنون با توجه به خشکسالی این تولید ۶۰ درصد کاهش یافته و طبق آمار، ۱۲۰ کیلوگرم علوفه افت تولید در هکتار گزارش شده است.

گفتنی است در حال حاضر جامعه عشایری لرستان بیش از ۱۴ هزار و ۶۳۸ خانوار با جمعیتی معادل ۸۳ هزار و ۶۹۰ نفر است که در ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه مستقل سازمان یافته هستند و با داشتن یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی سالانه ۲۵ درصد از پروتئین مورد نیاز استان را تامین می کند.

تولیدات سالانه عشایر استان شامل ۱۲ هزارتن گوشت قرمز، ۲۹ هزار تن شیر، یک هزار و ۳۲ تن پشم، ۱۸ تن عسل، ۱۷ تن روغن حیوانی، ۶۳۰ تن پرورش ماهی سردآبی ، ۱۵ هزار و ۵۵۷ تن گندم، ۱۵ هزار و ۵۲۳ تن جو، پنج هزار و ۳۲ تن حبوبات، هفت هزار و ۴۶۰ تن صیفی جات و همچنین پنج درصد صنایع دستی استان است.

عشایر لرستان، مالکیت ۸۵ هزار هکتار از اراضی و یک هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات استان را در اختیار دارند.لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2556

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود