امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » پیاده رو های شهر پلدختر، سهم یک نفر یا سهم شهروندان؟

معظل پیاده رو های شهر پلدختر!

پیاده رو های شهر پلدختر، سهم یک نفر یا سهم شهروندان؟

کد خبر: 2530
  • 5

یکی از مشکلات شهر پلدختر که در سایه بی توجهی عوامل ذی ربط وجود دارد، مسئله سد معبر می باشد که معمولاً از جانب صاحبان مغازه و یا دست فروشها آن هم در مسیر عبور و مرور عابران پیاده اتفاق می افتد.

بارها و بارها مشاهده شده است که شهروندان پلدختری یا مسافران این شهر برای رفت و آمد در پیاده روها برای اینکه با موانع سد معبر مواجه نشوند به ناچار در خیابانها تردد می کنند و این تردد نه تنها اصول شهروندی را زیر سوال میبرد بلکه احتمال تصادفات را بصورت چشم گیری افزایش می دهد.

تسخیر بخش بزرگی از پیاده روهای شهر بالاخص خیابان امام (ره) که مرکز شهر محسوب میشود توجه بسیاری از مسافران و افرادی که وارد این شهر میشوند را در نخستین نگاه به آشفتگی مبلمان شهری و عدم اجرای قوانین و مقررات در این خصوص جلب می کند.

استفاده از حریم عمومی و نگاه کاسب کارانه برخی از کسبه خیابان امام پلدختر به فضای عمومی چندیست که رایج شده و متاسفانه این فرهنگ غلط در سطح شهر در حال گسترش است بطوریکه برخی کسبه، پیاده روها و يا حتى خيابان جلوى مغازه را جزء اموال خود میدانند

بر اساس اصل ۹ ماده ۹۶ تبصره ۶ کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها، میادین، کوچه ها، خیابانها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعارض در این معابر، تخلف تلقی میشود و میبایست شهرداری با متخلفان برخورد کند.

تبصره ۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها به صراحت میگوید سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها برای کسب و سکونت ممنوع میباشد و بند ۲۰ همین ماده تاکید میکند شهرداری موظف است با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد ، برخورد کند اما تاکنون شهرداری پلدختر فعلاً موفق به جمع آوری این معضل همه گیر نشده است.

تجاوز به حریم پیاده رو تجاوز به حقوق شهروندان است و یک مغازه دار وقتی اجناس خود را در این حریم می گذارد نه تنها به مردم دهن کجی میکند بلکه دستگاههای مجری برخورد با سد معبر را هم زیر سوال میبرد چرا که عدم برخورد با این تخلف از سوی آنها باعث شده است کاسبان و مغازه داران این تخلف را حق قانونی خود بدانند.

سد معبر از لحاظ شرعی نیز اشکال دارد تا انجایی که پیامبر عظیم الشان اسلام فرمودند:" کسی که سد معبر کند و مانع عبور رهگذران شود از رحمت خدا به دور است." همچنین به نظر برخی از آیات عظام و مراجع تقلید سد معبر حرام است.

قصد توهین به کسی را نداشته و همین جا از کسانی که شاید این مطلب را توهین به خود بدانند پوزش میطلبم اما اکثر کارشناسان و مردم با فرهنگ و متمدن پلدختری معتقدند کسانی که سد معبر میکنند غالباً افرادی خودخواه و قانون گریز هستند که هنوز آمادگی کافی و لازم را برای زندگی شهرنشینی ندارند هر چند نباید از عدم آشنایی کاسبان با قوانین و مقررات در این زمینه به راحتی عبور کرد.

در زیر چند راهکار برای برون رفت از این بی قانونی پیشنهاد میگردد؛

1) اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در قالب تذکر، بروشور و تابلو برای آشنایی شهروندان با قوانین و مقررات شهرنشیتی

2) نشست های ماهانه با مغازه داران و کاسبان

3) ساماندهی و ایجاد فضای مناسب برای دستفروشان

در پایان امید میرود شهرداری و شورای شهر با ابزارهای فرهنگی، اجتماعی و قانونی بتواند این مشکل را حل کند.


مجتبی پسند/ سردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید