توصیه‌های محیط زیستی برای سیزده بدر

تاریخ انتشار : 12 فروردین 1400, 10:27
روز سیزدهم فرودین ماه در تقویم‌ های رسمی ایران روز طبیعت نامگذاری شده‌ است. شاید این روز با نامی که برایش انتخاب شده فاصله بسیاری دارد زیرا گاهی شاهد بی مهری های مردم با طبیعت هستیم.

رها کردن زباله، آزار و اذیت حیوانات کارهایی است که بعضی از مردم با طبیعت و حیوانات می کنند. در این میان فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات ایران سعی دارند با فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم از وضعیت بحرانی حال حاضر ایران چه در زمینه کمبود آب و چه در زمینه خطر انقراض تنوع های زیستی و حیات وحش تا حدودی وظایف خود را به نحوی به انجام رسانند.

اینها توصیه های به ظاهر ساده اما کاربردی است که با رعایت آنها می توانیم به حفظ محیط زیست کمک کنیم.

١) به نحوی رانندگی کنیم که منجر به مرگ هیچ جانداری نشود ،بیشینه سرعت در هنگام عبور از جاده های همجوار با مناطق حفاظت شده به خصوص در پارک ملی گلستان ۴۰ کیلومتر در ساعت است؛

٢) به جای افروختن آتش با چوب یا خرید ذغال، از کپسولهای سفری گازی کوچک استفاده کنیم؛

٣) جز ردپا چیزی در طبیعت باقی نگذاریم؛

٤) از ایجاد هر نوع آلودگی صوتی، مواد منفجره و ترقه پرهیز کنیم، زیرا گوش حیوانات چندین برابر گوش انسان به صدا واکنش نشان می دهد؛

۵) از ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی استفاده نکرده و مروج چالش_بی_زباله باشیم.

۶) روز سیزده بدر، دوستدار طبیعت باشیم.

۷) اگر زباله ای را در طبیعت رهاشده دیدیم یا اگر آتش نیمه خاموشی را یافتیم، نگوییم به ما مربوط نیست!

۸) شماره خودروهایی که سرنشینان آنها دور از چشم پلیس زباله از شیشه اتومبیل شان به بیرون پرتاب می کنند را یادداشت کرده و به نزدیکترین مامور پلیس گزارش دهیم.

۹) شاخه هیچ گیاه وحشی را نشکنیم و از طبیعت جدا نسازیم، خودرو خود را در کنار رودخانه ها و تالابها نشوییم، در مصرف آب صرفه جویی کرده و مواد شوینده را در محیط های آبی و طبیعت رها نسازیم.

۱۰) وقتی از خانه بیرون می روید یادتان باشد که تمامی وسایل برقی را از پریز بکشید، تا حدودی در مصرف برق صرفه جویی شود. شیر اصلی گاز را ببندید و با خیال آسوده و راحت به بدر کردن سیزدهتان بپردازید.

۱۱) تا جایی که می توانید کیسه پلاستیک با خود بردارید. وجود کیسه پلاستیکی به تعداد لازم علاوه بر اینکه در تفکیک زباله هایتان کمکتان می کند باعث می شود طبیعت آلوده نشود. اگر صلاح می دانید می توانید به اندازه دو تا سه کیسه دیگرزباله های اطرافتان را جمع آوری کرده تا از محیطی پاک لذت ببرید.

۱۲) طبیعت برای شماست. خانه ای که برای همه ما انسان ها وحیوانات متعلق است. بکوشید به حیوانات آسیبی نرسانده و دیگران را از اهمیت وجودی تنوع زیستی و فواید آن آگاه سازید.

۱۳) با مخربان محیط زیست، درگیری لفظی و فیزیکی به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر می بینید که شخصی مشغول تخریب محیط زیست و آسیب به حیوانات هست با شماره ۱۵۴۰ که سامانه رسیدگی به شکایات زیست محیطی است تماس حاصل کنید. این سامانه تحت نظارت سازمان حفاظت است و به صورت شبانه روزی در تمام کشور پاسخگو است.

این توصیه های کوچک، بخشی از هزاران توصیه ای است که در برای بهبود فرهنگ زیست محیطی کشور با شما در میان گذاشتیم. کارهای کوچکی که می تواند در ابعادی وسیع تر مانع تخریب محیط زیست کشور شود.

روز سیزده بدر، دوستدار طبیعت باشیم چون نمایش جلوه ای زیبا از طبیعت است این جلوه را از فرزندان و نسل های بعدی نگیریم.لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2469

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود