امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اقتصادی » رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خبر داد: پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خبر داد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خبر داد: پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده استان

کد خبر: 2352
  • 5
اسفندیار حسنی مقدم" روز یکشنبه در جلسه ویدئو کنفرانس تجلیل از برگزیدگان ملی کشاورزی با حضور رییس جمهوری اظهار داشت: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت های سیل در بخش کشاورزی استان هزینه شده است.

وی افزود: علاوه بر کمک های بلاعوض، ۱۱۱ میلیارد تومان به بازسازی زیرساخت ها اختصاص یافت، ۱۶۰ میلیارد تومان وام ارزان قیمت پرداخت و ۱۸۰ میلیارد تومان برای استمهال وام کشاورزان متضرر به مدت سه سال اختصاص داده شد.

وی در خصوص توزیع نهاده های کشاورزی عنوان کرد: امسال ۱۰۰ هزار تن انواع کود و یکهزار و ۲۰۰ تن انواع سموم شیمیایی تهیه شده و در حال توزیع است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه بذر اصلاح شده منجر به افزایش عملکرد می شود گفت: سالیانه ۲۵ هزار تن بذر در استان تولید و فرآوری می شود و در حالیکه پیش از این ۲ تا سه رقم بذر گندم در استان تولید می شد اما اکنون ۲۵ رقم اصلاح شده برای مناطق سردسیر، گرمسیر، معتدل و گندم دیم و آبی در لرستان فرآوری می شود.

حسنی مقدم با بیان اینکه سالانه یک میلیون اصله نهال مثمر و ۲ برابر ایمن رقم نهال غیرمثمر میان مردم استان توزیع می شود تصریح کرد: تا پایان امسال انواع نهاده توزیعی بین دامداران و مرغداران توزیع به بیش از ۱۰۰ هزار تن می رسد.

وی یادآور شد: همچنین واکسیناسیون دام و طیور به میزان۲۴۰ هزار دوز برای دام سنگین، ۱۸ میلیون دوز برای دام سبک و۸۴ میلیون دوز برای طیور (۸۰ میلون دوز مرغداری های صنعتی و چهارمیلیون دوز زوستاها) صورت می گیرد که تمامی این موارد، توزیع نهاده و کود شیمیایی با یارانه دولتی است.

حسنی مقدم با بیان اینکه طرح های نوین آبیاری قبل انقلاب در لرستان اجرا نشده است اضافه کرد: هم اکنون حدود ۵۸ هزار هکار از زمین های آبی به این سیستم ها مجهز شده که ۳۰ هزار هکتار ان طی هشت سال اخیر بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه ۳۱ ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی استان با ظرفیت ۱۱ هزار هکتار در حال ساخت یا بهره برداری هستند ادامه داد: ۷۰۰ کیلومتر از مجموع ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر کانال آب بر کشاورزی لرستان بتونی شده که ۳۰۰ کیلومتر آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

حسنی مقدم همچنین گفت: سالانه یکهزار و ۴۰۰ کیلوگرم از سطح ۴۲۰ هکتار اراضی زعفران لرستان برداشت می شود و ۲ درصد زعفران جهان متعلق به این استان است.

وی خاطرنشان کرد: ضریب مکانیزاسیون کشاورزی لرستان قبل از سال ۹۳ حدود ۹ دهم اسب بخار بود و اکنون با یک دهم درصد کمتر از متوسط کشوری به ۱ و هفت دهم اسب بخار ارتقا یافته و با توزیع بیش از ۲۱ هزار دستگاه تراکتور، اکنون به ازای هر ۳۱ هکتار زمین کشاورزی لرستان یک دستگاه تراکتور فعال است.

وی اقدامات صورت گرفته در حوزه آبخیزداری لرستان را بسیار مطلوب برشمرد و افزود: سال های گذشته ۲۷۰ هزار هکتار غملیات آبخیزداری با ۲۰۰ میلیارد تومان در استان انجام شد که زمینه ساز ذخیره ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب در سفره های زیرزمینی شده است.

به گفته حسنی مقدم برگزیدگان ملی بخش کشاورزی بر اساس شاخص هایی چون افزایش عملکرد، کیفیت و پایداری تولید، حفاظت از منابع ، محصول استراتژیک و ارزش افزوده محصول یا فعالیت انتخاب شده اند و کمیته های ارگانیک، آب و خاک، بازرگانی، باغبانی، ترویج، دام، زراعت، شیلات و منابع طبیعی با ۸۰۰ کارشناس در این راستا فعالیت داشته است.

۱۵۵ هزار بهره بردار کشاورزی لرستان ۲.۹ میلیون تن انواع محصول زراعی، باغی و دامی را با ارزش افزوده هفت هزار میلیارد تومان در لرستان تولید می کنند/ایرنا


دسته بندی: اخبار / اخبار اقتصادی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید