داستان صف‌های تکراری این بار برای روغن در لرستان / این بی‌تدبیری مسئولان شایسته مردم نیست

تاریخ انتشار : 30 دی 1399, 15:11
با گذشت بیش از دو ماه از ماجرای کمبود روغن در استان لرستان این کالای اساسی همچنان در لیست اقلام کمیاب جا خوش کرده و سبب  تشکیل صف‌های طولانی شده است و این در حالی است که ستاد ملی  مقابله با کرونا به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کووید 19محدودیت‌هایی را در سطح  شهرهای کشور اعمال کرده است اما در استان لرستان صف‌ ها یکی پس از دیگری برای خرید کالا اساسی با قیمت دولتی تشکیل می‌شود و این بار نوبت به صف خرید روغن رسیده است تا این صف‌ زنجیره جدید انتقال بیماری کرونا باشد.

گرانی، تورم و نبود نظارت در استان لرستان موضوع مستمری است که در غفلت مسئولان بر استان حاکم است و امروز تشکیل صف‌های طولانی که در این شرایط کرونایی عمر مردم را کوتاه می‌کند نمونه دیگری از این غفلت‌هاست.

این روزها تداوم صف‌های طولانی و عدم برنامه‌ریزی مناسب برای توزیع روغن خوراکی درگوشه و کنار استان لرستان سبب شده است تامین این نیاز معیشتی بر ترس ابتلا به کرونا و شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با آن غلبه کند و منجر به شلوغی و ازدحام مردم در شرایط کرونایی شود.

بختیار رازانی نیز در این رابطه با بیان اینکه از ابتدای آبان ماه کمبود روغن در سطح روستاها و شهرهای کشور احساس شد اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از 90 درصد مواد اولیه روغن وارداتی است و در واقع کالای روغن به ارز وصل است در همین راستا افزایش قیمت ارز سبب افزایش روغن می‌شود و همچنین به دلیل محدودیتی که در واردات داریم این محصول کاهش یافته است.

دو هزار و 350 تن روغن در لرستان توزیع شد

وی با بیان اینکه توزیع روغن در استان بر اساس ضریب جمعیتی است افزود: طی سه ماهه آبان، آذر و دی ماه دو هزار و 350 تن روغن تنظیم بازار سهم استان لرستان بود که از این میزان حدود 400 تن سهمیه صنف و صنعت و هزار و 950 تن سهم خانوارها بوده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: سهمیه روغن استان لرستان در دی ماه بین 680 تا 690 تن بوده که با توجه به جمعیت استان و در نظر گرفتن میانگین هر خانوار 5 نفر سهم هر خانوار لرستانی به طور میانگین ماهانه حدود 2.2تا 2.3 دهم لیتر سهم هر خانوار است و از لحاظ تامین روغن مشکلی نداریم.

وی بیان کرد: فرآیند توزیع کالاهای تنظیم بازار در استان لرستان به صورت تامین، توزیع و نظارت است و اگر در هر کدام از مراحل اشکال وجود داشته باشد سبب افزایش قیمت و کمبود کالا می‌شود.

در شبکه توزیع روغن مشکل داریم

رازانی با بیان اینکه در شبکه توزیع روغن مشکل داریم گفت : با توجه به میزان روغن ورودی به استان و توزیع در سطح استان از لحاظ تناژ مشکلی نداریم ولی اینکه درحاشیه شهرها مشکل داریم به این معنی است که در روند توزیع مشکل وجود دارد و دلیل آن هم این است که مباشر تمایل دارد روغن را در فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای تخلیه کند.

وی تصریح کرد: اینکه مباشر یا توزیع کننده در ازای توزیع روغن به سوپر مارکت یا مغازه‌دار خرد کالای اضافه تحمیل می‌کند خلاف قانون است در همین راستا سوپرمارکت‌ها و مغازه‌داران بلافاصله با سامانه 124 تماس گرفته و موارد تخلف را گزارش بدهند بر همین اساس مباشر و توزیع کننده از فرآیند توزیع حذف می‌شوند.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه ذائقه و تمایل فرهنگ لرستان به مصرف روغن جامد زیاد است خاطر نشان کرد: طی هفته گذشته در70 نقطه شهر خرم آباد 56 تن روغن جامد توزیع شد ه است و همچنین طی 48 ساعت گذشته 80 تن روغن خوراکی در سطح استان توزیع شده که از این میزان 30 تن سهم شهرستان خرم آباد بوده است که در 50 نقطه شهر،20 تن در شهرستان دورود 10تن کوهدشت 10 تن چگنی و 10 تن نیز در معمولان توزیع شده است.

احتکار خانگی از جمله دلایل کمبود کالاهای مصرفی است

وی با بیان اینکه قیمت درج شده بر روی کالا ملاک است اظهار داشت: روغن مایع 800 گرمی 10 هزار و 350 تومان، 900گرمی 11 هزار و750 تومان و همچنین هزار و350 گرمی 16 هزار و 800 تومان است و روغن‌های جامد حلب‌های چهار و نیم کیلو گرمی 57 هزار تومان، حلب 5 کیلو گرمی 64 هزار تومان، حلب 16 کیلو گرمی 171 هزار تومان است.

رازانی افزود: همشهریان فروش اجباری، احتکار هر نوع کالا از جمله روغن را به سازمان صمت اطلاع بدهند و همچنین هیجان بازار را کنار گذاشته و به اندازه میزان مصرف کالا خریداری کنند چرا که احتکار خانگی از جمله دلایل کمبود کالاهای مصرفی است.

سرپرست سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه متاسفانه التهابات اخیر و جو روانی باعث شده به محض تخلیه هرنوع کالای اساسی مردم اقدام به خرید بیش از نیاز و احتکار خانگی کنند عنوان کرد: با توجه به محدویتی که در تعداد نفرات بازرس که در سازمان صمت استان و اتاق اصناف وجود دارد از همه هم استانی‌های عزیز تقاضا داریم هرگونه تخلف خصوصا اخفا و احتکار کالاهای اساسی را با شماره تلفن 124 در میان بگذارند.

حال از مسئولان دولت تدبیر و امید در استان لرستان سوال داریم آیا کرونا تنها مختص دورهمی‌های خانوادگی و تردد در ساعات پایانی شب است؟

آیا  نباید در این شرایط کرونایی بیشتر از گذشته به فکر تامین معیشت مردم و اقلام ضروری آنها باشند تا شاهد چنین تجمعاتی نباشیم؟تسنیملینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2309

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود