امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » دوران پسا انتخابات؛ فضایی برای زیست مسالمت آمیز یا فضایی سیاست زده!!!

فضایی برای زیست مسالمت آمیز یا فضایی سیاست زده!!!

دوران پسا انتخابات؛ فضایی برای زیست مسالمت آمیز یا فضایی سیاست زده!!!

کد خبر: 2302
  • 5
انتخابات و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت سیاسی خودشان به عنوان مهمترین نماد مردم سالاری شمرده میشود. بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) شرکت در انتخابات را تکلیف شرعی دانسته و مقام معظم رهبری شرکت در انتخابات را برای مستحکم کردن پایه های نظام اسلامی و اقتدار نظام بسیار موثر دانسته و مشارکت و حضور مردم پای صندوق های رای موجب وحدت و انسجام داخلی و تضمین کننده امنیت و استقلال کشور میداند.

در کوران انتخابات با همه اختلاف نظرها در تفکر و سلیقه، هر شخص بر اساس حق انتخاب و قدرت اختیار خود که بزرگترین هدیه خداوند به انسانهاست، به کاندیدای مد نظر خود رای میدهد. بعد از انتخابات و تعیین وکیل مردم در مجلس، طبیعتاً باید شرایطی فراهم گردد تا چهارسال که منتخب، ردای وکالت مردم را بر تن دارد، فضایی برای زیست مسالمت آمیز ایجاد شود و زمینه‌ای فراهم نماید تا همه مردمان آن حوزه احساس موکل بودن به خود دهند. این زمینه سازی و وحدت صرفاً با چرخش زبانی ایجاد نمی‌شود بلکه باید در عمل مشاهده گردد.

یک نماینده با تدابیری که در نظر میگیرد باید فضایی برای زیست مسالمت آمیز ایجاد کند و اجازه ندهد فضای حوزه ای که ردای نمایندگی اش را بر دوش دارد، سیاست زده شود زیرا در یک فضای سیاست زده، شایسته گزینی و نخبه پروری جای خود را به رابطه و وابستگی‌های جناحی و ابلاغ های سفارشی خواهد داد و فرهنگ تملق گویی پر رنگ خواهد شد. در یک فضای سیاست زده کسانی که بر اساس شایستگی، لیاقت و تجاربی ارزنده ای که داشته‌اند و در پست‌های مدیریتی قرار گرفته اند، لغو ابلاغ و بعضاً با سابقه بالا و مدارک تحصیلی عالیه به روستاها منتقل میشوند. 

در یک فضای سیاست زده فرهنگیانی که مدیر بوده اند، فارغ از تجربه و کارایی، فقط به دلیل اینکه به رقیب رای داده اند، شتاب زده عزل میشوند که این عزل های پسا انتخاباتی جفا در حق آنها و نادیده گرفتن حرمت معلمی و سالیان فعالیت آنها در حوزه تعلیم و تعلم میباشد. در یک جامعه سیاست زده همه مردمانش فعالیت های روزمره شان به سیاست گره میخورد و حتی در تسهیلات بانکی و سهمیه کود و ... نیز دچار تبعیض میشوند.

متاسفانه اینگونه اقدامات و سیاست زدگی در جامعه، علاوه بر اینکه فرهنگ تملق را پررنگ میکند، در بلند مدت شور انتخابات را خواهد گرفت. وکیل مردم باید با نظارت مستقیم خود شرایطی برای زیست مسالمت آمیز فراهم آورد و اجازه ندهد بین موکلین خود به دلیل رای دادن به رقیب، تبعیض قائل شوند.


مجتبی پسند/ سردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید