مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان خبر داد: کشف سازه معماری دوره پهلوی اول در محور پلدختر- خرم‌آباد!

تاریخ انتشار : 29 آبان 1399, 13:31
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، سیدامین قاسمی در تشریح این خبر اظهار داشت: چند روز پیش در حین فعالیت‌های عمرانی در طول محور ارتباطی پلدختر به خرم‌آباد بخشی از یک سازه معماری آشکار شد.

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع بلافاصله نیروهای یگان حفاظت و باستان شناسان این اداره کل به منظور کارشناسی به محل اعزام و مستندسازی اولیه از این اثر به عمل آمد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: سازه مکشوفه مربوط به دوره پهلوی اول است و به منظور حفاظت هر چه بیشتر مجدداً با خاک پوشیده می‌شود.


سازه معماری کشف شده مربوط به یک برج دیده‌بانی است

عطا حسن‌پور کارشناس باستان‌شناسی نیز در این رابطه گفت: این سازه معماری مربوط به یک برج دیده‌بانی است که بر اثر ریزش کوه در زیر خاک و سنگ مدفون مانده است.

وی با اشاره به وجود آثار مشابه در طول محور ارتباطی لرستان تا خوزستان بیان کرد: پلان این اثر مدور و مصالح به کار رفته در آن سنگ و خشت است.

این کارشناس باستان‌شناسی با اشاره به وجود یک برج سالم در فاصله ۵۰۰ متری این سازه افزود: این بناهای کوچک و انفرادی با هدف کنترل و نظارت بر جاده ارتباطی (تنگه‌ی گازرده) ایجاد شده و فواصل کوتاه آنها از یکدیگر امکان انتقال اخبار را از طریق صدا در زمانی اندک فراهم می‌کرده است/ مهرلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2135

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود