کرونا بازار کار را خلوت کرد!

تاریخ انتشار : 1 آبان 1399, 02:20
به‌گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، براساس آمارهای رسمی، تبعات اقتصادی و اجتماعی کرونا در تابستان امسال باعث شده یک‌ میلیون ‌و 209 هزار نفر از شاغلان و 417 هزار نفر از بیکاران از بازار کار خارج شده و به جمعیت غیرفعال بپیوندند.

رشته‌های پررونق و کساد

با بررسی دقیق‌تر آمارهای بازار کار ایران در تابستان امسال مشاهده می‌شود که در این فصل نسبت به تابستان پارسال از بین رشته فعالیت‌های 22گانه اقتصادی 3گروه «فعالیت‌های مالی و بیمه»، «ساختمان و فعالیت‌های اداری» و «خدمات پشتیبانی» با افزایش جمعیت شاغل مواجه شده‌اند و سایر گروه‌های فعالیتی با کاهش جمعیت شاغل در دوره مورد بررسی مواجه شده‌اند که بیشترین کاهش مربوط به 3گروه «فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا»، «اطلاعات و ارتباطات» و «هنر، سرگرمی و تفریح» بوده است.

آمارها نشان می‌دهد در این فصل نسبت به فصل مشابه سال گذشته جمعیت شاغل بخش کشاورزی معادل 7.4درصد رشد منفی و جمعیت بخش‌های صنعت و خدمات به‌ترتیب معادل 0.5درصد و 6.7درصد رشد منفی داشته‌اند.

از استان‌ها چه خبر؟

بررسی وضعیت بازار کار به‌تفکیک استان‌ها نیز نشان می‌دهد در تابستان امسال 29 استان با کاهش نرخ مشارکت اقتصادی مواجه شده‌اند. بیشترین میزان کاهش نرخ مشارکت در استان کهگیلویه و بویراحمد با 6.6درصد رخ داده و در مقابل بیشترین میزان افزایش در نرخ مشارکت اقتصادی را استان هرمزگان با 2.6درصد تجربه کرده است.

در تابستان1399 نسبت به تابستان1398 نسبت اشتغال به‌میزان 2.4درصد کاهش یافته است و به‌جز 3 استان لرستان، یزد و هرمزگان که با افزایش نسبت اشتغال در دوره مورد بررسی مواجه شده‌اند، سایر استان‌ها در این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش نسبت اشتغال را تجربه کرده‌اند.

بیشترین نسبت اشتغال مربوط به استان هرمزگان با 43.9درصد و کمترین نسبت مربوط به استان سیستان و بلوچستان با 30.6درصد است.

همچنین نتایج نشان می‌دهد در فصل تابستان1399 نسبت به فصل مشابه سال قبل، گرچه میانگین نرخ بیکاری کشور به میزان یک‌درصد کاهش یافته؛ اما به‌طورکلی نرخ بیکاری در 15استان افزایش و در 14استان کاهش یافته است، در 2 استان نیز نرخ تغییر نکرده است.

در این فصل دامنه نرخ بیکاری 10.6درصد بوده و بیشترین نرخ بیکاری به استان چهارمحال و بختیاری با 16.3درصد و کمترین نرخ بیکاری به استان خراسان رضوی با 5.7درصد اختصاص داشته است.

بررسی ماتریس انتقال جریانات نیروی کار در فصل تابستان نشان می‌دهد در این فصل، 8.9 درصد از جمعیت شاغل و 22.3درصد از جمعیت بیکار تابستان1398 از بازار کار خارج و غیرفعال شده‌اند. 

نتایج ماتریس انتقال نشان می‌دهد: در فصل تابستان امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل، بیشترین جابه‌جایی‌ها در جمعیت غیرفعال کشور رخ داده است؛ به‌گونه‌ای که در تابستان امسال 86.1درصد از جمعیت شاغل 10ساله و بیشتر تابستان پارسال همچنان شاغل مانده‌اند؛ اما 3.9 درصد از آنها بیکار و 8.9درصد غیرفعال شده‌اند.

همچنین رصد جمعیت بیکار 10ساله و بیشتر از این است که در تابستان امسال 35.9درصد از بیکاران تابستان98 همچنان در تابستان امسال نیز بیکار مانده‌اند، 40.6درصد شاغل و 22.3درصد از بازار کار خارج و غیرفعال شده‌اند. 

همچنین در تابستان امسال، 87.8درصد از کل جمعیت غیرفعال تابستان1398 همچنان غیرفعال مانده‌اند و فقط 10.6درصد از آنها وارد بازار کار شده‌اند که از این میزان 8.1درصد شاغل و 2.5درصد بیکار شده‌اند/ همشهریلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=2013

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود