امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت ورزشی » 20ماه تعطیلی فوتبال پلدختر/ روند کند پروژه ها و مجموعه ای که حتی یک سرویس بهداشتی ندارد!

ورزش پلدختر و اعتباراتی که به شیوه ای عجیب هزینه شد!

20ماه تعطیلی فوتبال پلدختر/ روند کند پروژه ها و مجموعه ای که حتی یک سرویس بهداشتی ندارد!

کد خبر: 1982
  • 5
بازسازی مجموعه ورزشی شهید سرمالیان پلدختر علیرغم سپری شدن 18 ماه از سیل 12 فروردین 98 در حالی همچنان ادامه دارد که بخش عمده ای از خسارات ناشی از سیل با وجود اختصاص اعتبارات از محل ماده 10 بحران هنوز جبران نشده و روند کار همچنان لاک پشتی است.

بر اساس نظر نهایی مدیریت بحران کشور سهم استان لرستان از محل اعتبارات ماده 10 سیل سال گذشته 7 پروژه و 5 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار بوده است که این اعتبارات پس از ثبت خسارات در سامانه سجاد از سوی استان، سال گذشته توسط مدیریت بحران کشور اختصاص یافته و ابلاغ شده اند.

زمین چمن فوتبال پلدختر یکی از پروژه های در دست بازسازی مجموعه ورزشی شهید سرمالیان است که هنوز به بهره برداری نرسیده و زمان بهره برداری از آن با توجه به ایردات این زمین و نواقص آن همچنان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

این زمین پاییز سال گذشته پس از اتمام کار برداشت گل و لای و آورده های رودخانه ای و عملیات زهکشی و زیرسازی زیرکشت رفت اما به دلایل نامعلوم این زمین کیفیت مطلوبی نداشته و در مرداد ماه سالجاری با کاشت رل های چمنی ،مورد بازسازی قرار گرفت اما هنوز تا رسیدن به یک زمین مطلوب و قابل استفاده فاصله دارد.

سکوهای ورزشگاه هنوز در همان حالت سیل زدگی به سر می برد و این بخشی از دیوار این سکو تخریب شده و محوطه جلوی سکوها نیز به حال خود رها شده است و با وجود اعتبارات خوب، اداره کل ورزش و جوانان استان در حالی می توانست بخشی از اعتبارات بحران را در ساماندهی سکوها و نصب صندلی و محوطه سازی مجموعه ورزشی شهید سرمالیان هزینه کند که با گذشت 18 ماه از سیل این مجموعه ورزشی حتی از داشتن سرویس بهداشتی محروم مانده و محوطه مجموعه نیز با گردبادی به کانون گرد و غبار در این نقطه از شهر پلدختر تبدیل و زمین فوتبال نیز هنوز از تیرک دروازه و نیمکت های ذخیره بازیکنان و داوران بی بهره است.

دیوار ورزشگاه نیز که به دلایلی نامعلوم اما ( قابل تامل) در تعریف پروژه ها از سوی دفتر فنی اداره کل ورزش بخش عمده اعتبارات سیل را به میزان دو میلیارد و 700 میلیون تومان به خود اختصاص داد و قرار بود با این حجم زیاد اعتبار چهار ضلع مجموعه ورزشی با دیوار نما اجرا شود اما با گذشت 9 ماه از شروع عملیات اجرایی این پروژه نه تنها کار به سرانجام نرسیده بلکه مجموعه همچنان بی در و پیکر است و هنوز زمان بهره برداری نهایی این دیوار نیز مشخص نیست.

اما جالب توجه ترین بخش این پروژه آن جاست که در بخشی از مجموعه ورزشی به جای دیوار نما از نرده های فلزی نه چندان کیفیت دار و پلکانی استفاده شده که هم اعتبار کمتری برای خرید و نصب آنها استفاده شده و هم این بخش از ورزشگاه به دلیل در معرض سیل بودن می بایست بر اساس پدافند غیر عامل مورد توجه جدی تر قرار می گرفت اما به دلایلی که دفتر فنی اداره کل ورزش و جوانان سعی می کند آنرا به در حریم رودخانه بودن توجیه کند، پروژه با اشکالات اساسی مواجه شده است.

به دلیل سیل و تخریب اداره ورزش و جوانان پلدختر، ساختمان اداری پس از بازسازی مجموعه خوابگاهی و هیات های ورزشی سابق به این مکان انتقال پیدا کرد و در حال حاضر هیچکدام از هیات های ورزشی دفتر اداری ندارند و به دلیل فقدان خوابگاه و محدودیت های ایجاد شده، عملا مجموعه ورزشی پلدختر فاقد خوابگاه و سرویس بهداشتی و اقامت تیم های میهمان است و این در حالیست که بی توجه به اولویت های مجموعه ورزشی از قبیل سکوهای تماشاگران، خوابگاه ورزشی، سرویس بهداشتی، محوطه جلوی سکوها و محوطه مجموعه ورزشی و... اعتبارت غیر کارشناسی بین پروژه هایی توزیع شده اند که در قیاس با این کاستی ها در اولویت نبوده اند.

امان الهی سرپرست اداره کل ورزش و جوانان لرستان در اولین بازدید کاری خود که به پلدختر سفر کرده بود در گفتگو با خبرنگاران وعده داد زمین فوتبال با وجود کاستی ها بزودی غلطک می خورد، دیوار ورزشگاه تا یک ماه آینده به بهره برداری می رسد، محوطه مجموعه هم سامان پیدا خواهد کرد!

این در حالیست که با گذشت یک هفته از سفر او به پلدختر پروژه دیوار ورزشگاه طی چهار روز گذشته فعالیتی نداشته و زمین چمن نیز فاقد کیفیت لازم برای افتتاح است و با وجود این همه اما دفتر فنی اداره کل ورزش و جوانان لرستان از روند کار پیمانکاران رضایت دارد و صورت وضعیت ارائه شده پیمانکاران پروژه ها هم بدون کوچکترین سخت گیری هایی که می طلبید حداقل در باب اجرای چمن ورزشگاه از سوی این دفتر اعمال می شد تایید می شود و اعتبارات شهر سیل زده پلدختر در حوزه ورزش اینگونه بدون سرانجامی محسوس هزینه شده است، جالب اینجاست، فوتبال پلدختر بیش از 20 ماه است که از اسفند ماه سال 97 تا امروز هیچ فعالیتی نداشته است و همچنان زیرساختی برای از سرگیری فعالیت های خود ندارد!

عباس دارایی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید