کوچ پاییزه عشایر و خطر همفسری کرونا

تاریخ انتشار : 9 مهر 1399, 17:11
کوچ فصلی آیینی که اکنون برای ما و فرزندانمان به یک نوستالژی مبدل شده و در دهه های پیش از این، سبک زندگی ما و نیاکانمان  به همین منوال بوده و ییلاق و قشلاق نه تنها برای چادرنشینان بلکه برای همه جزئی حذف نشدنی از گذران عمرشان  به شمار میرفت.

اما هنوز هم هستند افرادی که به این روش سال و ماهها را طی می نمایند و هنوز هم هستند غیور زنان و مردانی که به پاکی آب چشمه و صلابت کوهها، ریشه و اصالت خود را به بلوط گره زده و سرچشمه ی بسیاری از خوبیها از اقتصادی تا امنیتی برای مردم و دیار خود می باشند.

پاییز از راه رسیده و کوچ پاییزه امسال نیز چون سالهای پیش آهسته آهسته آغاز می شود با این تفاوت که کوچ هم از تغییرات ویروس کرونا مصون نمانده و کوچ روها باید به شدت مراقب خود باشند تا به بیماری مبتلا نشوند.

کوچ بهاره امسال با دلهره برای عشایر منطقه آغاز شد اما شاید دلواپسی اکنون آنها بیشتر از بهار است چون حالا می دانند کرونا فقط برای آنهایی که ساکن شهر و روستا هستند نیست و طبیعت از قدرت  ابتلا برخودار بوده و  مستثنی نیست.

ما هر سال با آنفلوآنزای فصلی دست و پنجه نرم میکردیم اما حالا کرونایی  بسیار ناشناخته و مرموز، شانه به شانه ی انسانها در همه جا در حرکت است و گریزی از آن نیست.

مناطقی از شهرستان پلدختر چون چول جایدر به دلیل آب و هوای گرمسیری و همچنین مسیر جنوبی همیشه در این فصل از سال پذیرای عشایر سردسیری هستند.

مدیرکل امور عشایری لرستان در گفت و گویی با خبرگزاری ایرنا بیان کرد: اقدامات لازم برای یک کوچ ایمن و به دور از کرونا صورت گرفته و کوچ پاییزه عشایر استان با رعایت پروتکل ها  انجام می شود.

کوچ نشینان منابع پرخطر در انتقال کرونا  

با اینکه تاکنون موردی از مرگ و میر بر اثر  کرونا در بین عشایر به ثبت نرسیده اما نباید از آنها غافل بود چرا که به واسطه ی کوچ نشینی می توانند یک منبع انتقال پرخطر  محسوب شوند.

بنابر آمار منتشر شده از سوی امور عشایر استان، ۱۴ هزار و ۶۰۰ خانوار عشایری در استان وجود داشته که ۱۱ هزار و ۲۰۰ خانواده آن کوچ رو هستند و بخشی از آنها به صورت فصلی مهمان  شهرستان ما می باشند.

اگر چه از سوی امور عشایر، تامین آب و آرد مورد نیاز آنها برای کاهش تردد به شهر و کم شدن خطر شیوع کرونا در دستور کار قرار گرفته اما مراقبت و آموزش مستمر جهت این قشر بایستی اجرا شود تا پیشگیری بهتری انجام گیرد.

بنا بر اعلام سعید کریمی مدیر کل امور عشایر استان و به نقل از خبرگزاری ایرنا هفت تانکر ۱۲ هزار لیتری و ۴۵۰ تانکر ۲ هزار لیتری برای تامین آب عشایر تجهیز شده و ۸۸۷ تن آرد دولتی نیز به آنها تخصیص یافته است.

در حال حاضر مطابق آمار رسمی  ۱۳۰ هزار تن انواع محصولات لبنی و دامی معادل ۲۵ درصد پروتئین استان توسط عشایر تولید می شود که سهم اقتصادی چشمگیری محسوب می شود و امید است با مراقب و حفظ سلامت و محافظت از  این قشر کم توقع همواره از مزایای اقتصادی ویژه آنها برخودار باشیم.

اسکان ۲۰۰۰ خانوار در مناطق پیرمار، تخت چان مله، چل جایدر و... شهرستان پلدختر

سید عیسی کاظمی مدیر امور عشایری پلدختر در گفت و گو با پلدخترنیوز اظهار داشت: امسال به مانند سالهای گذشته حدود ۲هزار خانوار در مناطقی چون پیرمار، تخت چان، مله، چل جایدر و... شهرستان ساکن می شوند.

وی افزود: عشایر کوچ رویی که در این شهرستان اسکان می‌یابند از استان های  همدان، کرمانشاه و شهرهای دورود، الشتر، نورآباد و خرم آباد به پلدختر کوچ می کنند.

مدیر امور عشایری شهرستان پلدختر در خصوص ایلات عشایری کوچ رو در این شهرستان عنوان کرد: چندین ایل از جمله بالاگریوه به صورت ثابت و ایل های حسنوند، بیرانوند، بختیاری، ترکاشوند و دلفان هر ساله در منطقه پلدختر اسکان فصلی می یابند.

وی در خصوص مدت زمان اسکان کوچه پاییزه بیان کرد: معمولا از پانزدهم شهریور شروع و تا یکم اردیبهشت سال آینده ادامه دارد.


توزیع آرد و سوخت جهت کوچ روهای شهرستان  

کاظمی در خصوص تمهیدات انجام شده جهت عشایر منطقه گفت: هر ساله اقداماتی در بحث رفاه جهت آنان انجام شده اما اکنون به خاطر بحث کرونا فعالیت های بیشتری برای آماده گی حضور آنها صورت گرفته است.

وی به تمهیدات معیشتی اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر جایگاه تخت چان، سراب حمام، کرکی، میشوند و... جهت تهیه سوخت برای عشایر در نظر گرفته شده است.

مدیر امور عشایری شهرستان پلدختر به تهیه علوفه بهداشتی اشاره و خاطرنشان کرد: آب شرب بهداشتی توسط پنج دستگاه 12هزار لیتری انجام می شود و همچنین آرد جهت پخت نان بین آنها توزیع خواهد شد.


آموزش پروتکل های کرونایی و تامین حمام سرویس‌های بهداشتی  
کاظمی به آموزش پروتکل ها به همراه کادر علوم پزشکی با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی در خردادماه سالجاری و در منطقه پیرمار اشاره و اظهار داشت: در این همایش تمام پروتکل های بهداشتی به عشایر حاضر در جلسه معرفی و در خصوص رعایت آنها تذکرات لازم داده شده است.

وی افزود: دوش سیار، توالت بهداشتی، حمام، آبگرمکن خورشیدی هر ساله توسط امور عشایر در اختیار عشایر کوچ رو قرار گرفته که به خاطر کرونا تعداد آنها را بیشتر کرده ایم و در مناطقی چون پیر مار، دادآباد، تخت چان، تنگ هلت این وسایل را مستقر نموده ایم.


نظارت بر ورود کوچ روها وظیفه امور عشایر نیست 

مدیر امور عشایری شهرستان پلدختر به نقش خدمات دهی امور عشایر نسبت به کوچ روها اشاره و عنوان کرد: ارگانهای شهرداری، نیروی انتظامی، دادستانی و منایع طبیعی وظیفه دارند از ورود عشایر به شهر جلوگیری نمایند.

وی به امنیت کوچ، دام و تردد کوچ روها اشاره و بیان کرد: امنیت عشایر وظیفه نیروی انتظامی با همکاری دادستانی می باشد.

کاظمی گفت: دو نوع کوچ سنتی(پیاده‌رو) و حمل با خودرو داریم که در برخی مواقع امکان تردد با ماشین وجود نداشته و به صورت سنتی مجبور به کوچ هستند که تذکرات لازم با توجه به مشکلات کوچ سنتی به آنها گوشزد شده است.


تامین ۲۵ درصد گوشت شهرستان از طریق عشایر منطقه 
 

وی به مزیت های اقتصادی حضور عشایر در شهرستان اشاره و تصریح کرد: ۲۵ درصد گوشت تولیدی شهرستان از سوی عشایر کوچ رو تامین می شود و همچنین این جمعیت دو هزار نفری در شش ماه حضور خود کلیه مایحتاج خود را از مغازه های سطح شهرستان تهیه می نمایند.

مدیر امور عشایری شهرستان پلدختر به خدمات بهداشتی ارائه شده به ویژه به دلیل پیشگیری از کرونا اشاره و خاطر نشان کرد: غربالگری، تزریق واکسیناسیون و دیگر خدمات بهداشتی و آموزشی از جمله فعالیت هاییست که برای عشایر در نظر گرفته شده است.

وی به تسهیلات ارائه شده جهت عشایر اشاره و گفت: تسهیلاتی تحت عنوان تسهیلات زنجیره ای گوشت قرمز به میزان ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان شامل خرید علوفه، گیاهان دامی، استبل، دارو و خرید دام به عشایر متقاضی پرداخت خواهد شد.

عشایر همواره منابع ارزشمندی از نیروی انسانی و اقتصادی در کشور محسوب شده و چرخ صنایع دامی گوشتی لبنیاتی وابسته به گردش ایلیاتی هایی غیور و مقاوم است و حالا امسال با حضور کرونا و محدودیت هایش این قشر عزیز نیز بیش از پیش نیازمند حمایت دولت و مسئولان بوده تا بتوانند ارابه ی اقتصادی خود و کشور را به درستی به گردش درآورند.

خوشبختانه مطابق اعلام مدیرکل امور عشایر استان لرستان، دانشگاه علوم پزشکی موظف شده بین عشایر ماسک و مواد ضدعفونی کننده توزیع نماید که پلدختر نیوز امیدوار است این برنامه برای شهرستان پلدختر که پای ثابت سکونت عشایر پاییزه بوده اجرا شود و همچنین بند مصوب شده ی مربوط به همکاری امور عشایر و دانشگاه علوم پزشکی جهت برپایی کمپ هایی با حضور پزشکان و ماماها برای غربالگری عشایر به طور مستمر درعمل اجرا شود.لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1923

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود