مدیرکل میراث فرهنگی لرستان خبر داد: شناسایی ۱۹۲ محوطه باستانی جدید در دهستان‌های میان‌کوه شرقی و غربی پلدختر

تاریخ انتشار : 5 مهر 1399, 22:47
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ سید امین قاسمی با اعلام اینکه بررسی باستان‌شناسی دهستان‌های میان‌کوه شرقی و غربی پلدختر پایان یافته است، اظهار داشت: در جریان این پروژه که در تاریخ ۲۷ تیرماه امسال با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی کشور آغاز شده بود، ۱۹۲ محوطه فرهنگی و باستانی از دوره‌های گوناگون پیش از تاریخ تا قرون متأخر اسلامی شناسایی شد.

وی افزود: از ویژگی‌های بارز این پروژه، شناسایی بیش از ۴۰ محوطه و استقرار گاه از دوره‌های مختلف سنگ شامل پارینه‌سنگی قدیم، میانه، جدید، فرا پارینه سنگی و نوسنگی است که در نوع خود قابل ملاحظه و نشان‌دهنده اهمیت این منطقه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: در دوران‌های مختلف پیش از تاریخ به ویژه دوران مس و سنگ جدید و عصر مفرغ نیز شواهد متعدد استقراری و گورستان‌های خرپشته‌ای مورد شناسایی قرار گرفت که مهم‌ترین این استقرارها تپه افرینه است.

قاسمی عنوان کرد: در دوران‌های تاریخی نیز شواهد فراوانی از استقرارهای دوره هخامنشی، سلوکی، اشکانی و ساسانی مورد شناسایی قرار گرفته که در دوران‌های اشکانی و ساسانی این استقرارها با شواهدی از بناها و قلعه‌های تاریخ همراه بوده‌اند.

وی، ادامه داد: بناهای مکشوفه با مصالح بوم‌آورد سنگ و گچ احداث شده‌اند و این در حالی است که، احداث بناهای حکومتی و دفاعی در دوران‌های اسلامی، مخصوصاً قرون میانه و متأخر اسلامی، هم در این منطقه عمومیت داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، با اشاره به وجود کاروانسراهای متعدد در این منطقه بیان کرد: این امر نشان‌دهنده اهمیت ارتباطی و سوق‌الجیشی برای حکومت‌های مرکزی بوده است/ زرکلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1904

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود