بیست و هفتم شهریورماه روز شعر و ادب فارسی

تاریخ انتشار : 27 شهریور 1399, 00:28
در فرهنگ ما، زندگی با شعر آغاز و با شعر بدرقه می‌شود. کودک در گاهواره، لالایی می‌شنود و از همان آغاز به شعر اُنس می‌گیرد و پس از مرگ نیز، آرایه‌ی مزارش، شعری است که برایش می‌سُرایند و چه بسا خود پیش از مرگ برای خویش شعری می‌سُراید. این آمیختگی ما با شعر و تأثیری که شعر بر فرهنگ و روحیّات و رفتار ما می‌گذارد، ضرورت پرداختن به آن و ضرورت پاسداری از حریم این عنصر اعجازآفرین را بیشتر روشن می‌سازد.

زبان و ادبيات فارسی به عنوان دوّمين زبان جهان اسلام و زبان حوزه‌ی فرهنگ و تمدن ايرانی، با هزاران آثار گران‌سنگ در زمينه‌های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی، كلامی، تاريخی، هنری و مذهبی، همواره مورد توجّه و اعتقاد ايرانيان و مردمان سرزمين‌های دور و نزديك بوده است.

عليرغم حوادث و رويدادهای پر تب و تاب و گاه ناخوشايند، باز هم اين زبان شيرين و دلنشين در دورترين نقاط جهان امروزه حضور و نفوذ دارد.

اين حضور و نفوذ حكايت از آن دارد كه در ژرفای زبان و ادب فارسی آنقدر معانی بلند و مضامين دلنشين علمی، ادبی، اخلاقی و انسانی وجود دارد، كه هر انسان سليم‌الطبعی با اطلاع و آگاهی از آنها، خود بخود به فارسی و ذخاير مندرج در آن دل می‌سپارد.

اگر چنین نبود، ترجمه و تأليف هزاران كتاب و مقاله از سوی خارجيان درباره‌ی آثار جاودان و جهانی ادب فارسی مانند؛ شاهنامه فردوسی، خمسه حكيم نظام گنجوی، گلستان و بوستان شيخ اجل، مثنوی مولانا جلال الدين بلخی، غزليات خواجه حافظ شيرازی و رباعيّات حكيم عُمَر خيّام چهره نمی‌بست و هزاران ايران‌شناس و ايران‌دوستِ غير ايرانی، دل و عمر بر سر شناخت، فهم، تفسير و ترجمه‌ی اين آثار ارزنده در نمی‌باختند.

با اینهمه زیبایی و عظمت در شعر و ادب فارسی روزی برای گرامی‌داشت آن تا سال ۱۳۷۹ در نظر گرفته نشده بود تا اینکه آقای علی‌اصغر شعردوست این نقصان را با پیشنهاد ارزشمند خود مرتفع ساخت.

چراییِ نام‌گذاری این روز و همزمانیِ آن با سالروز درگذشت شهریار:

عدّه‌ای هم‌زمانی این روز را با سالروز درگذشت استاد شهریار، نادرست و ناشی از نفوذ سیاسی پیشنهاد دهنده‌ی آن می‌دانند.

آقای علی‌اصغر شعردوست، پیشنهاد دهنده‌ی نام‌گذاری سالروز درگذشت شهریار به نام روز شعر و ادب فارسی، سیاست‌مدار و محقّق ایرانی که سوابقی؛ همچون سفیر ایران در تاجیکستان، نمایندگی مردم تبریز اسکو آذرشهر در دوره‌ی ششم مجلس شورای اسلامی و عنوان اوّلین دبیر شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور را در کارنامه‌ی خود دارد، در آستانه‌ی روز ادب فارسی در گفت وگویی که خبرگزاری ایرنا با وی داشت، در مورد چرایی این هم‌زمانی گفت:

«عدّه‌ای معتقد بودند مناسبت شعر و ادب فارسی باید پیوند با حکیم ابوالقاسم فردوسی داشته باشد و عدّه‌ای از منتقدان به تناسب آن به حافظ یا سعدی اعتقاد داشتند، به همین ترتیب برخی به هم‌گاهی روز شعر و ادب با مولوی معتقد بودند و هرکدام استدلال‌هایی داشتند که به فرض پیشنهاد هر کدام باز هم جای مجادله و مباحثه باز بود.

امّا به دلایل بسیار به شاعر بزرگی از شاعران هم‌روزگار نظر داشتم و در میان شاعران و بزرگان شعر معاصر کشور، استاد سیدمحمدحسین شهریار به گواهی بسیاری از منتقدان و محقّقان برجسته و به تصریح هم‌گِنانش، همچنین تأیید ذوق عمومی، درخشان‌ترین چهره شعر معاصر ایران است».

شهریار در سرودن انواع شعر فارسی، مانند غزل، قصیده و مثنوی تبحّر داشته‌ است.

شعردوست، این ایده‌ی زیبا را در سال ١٣٧٩، هم‌زمان با نمایندگی‌اش در مجلس پیشنهاد داده ‌بود.

پایگاه خبری پلدخترنیوز، بیست و‌ هفتم شهریورماه مصادف با سالروز بزرگداشت سید محمدحسین شهریار و روز شعر و ادب فارسی را به تمام شاعران پلدختری و معمولانی تبریک و تهنیت میگوید.


منبع به تخلیص: ایرنا
گردآوری: سهیلا زارع


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1870

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود