امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » شیوه نامه بهداشتی برگزاری آزمون سراسری ۹۹

شیوه نامه بهداشتی برگزاری آزمون سراسری ۹۹

شیوه نامه بهداشتی برگزاری آزمون سراسری ۹۹

کد خبر: 1784
  • 0
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار شیوه نامه ۲۴ ماده‌ای برگزاری آزمون سراسری ۹۹، بر رعایت کامل دستورات بهداشتی برای حفظ سلامتی برگزارکنندگان و داوطلبان تاکید کرد.


24 دستورالعمل بهداشتي سازمان سنجش به اين شرح است:

ا- بر اساس اين دستورالعمل، عوامل اجرايي و حفاظتي در صحت كامل سلامتي در اجراي آزمون همكاري خواهند داشت. 

2- عوامل اجرايي در طول زمان برگزاري آزمون با رعايت فاصله بهداشتي و با ماسك و دستكش به اجراي آزمون مي پردازند.

3- يك نفر به عنوان كارشناس بهداشت و سلامت كه تخصص هاي لازم را داشته باشد، تعيين شده است تا براي ارائه مشاوره هاي بهداشتي در حوزه فعاليت كند.

4- مواد ضدعفوني كننده مورد استفاده از نوعي است كه واكنش آلرژيك داوطلبان و عوامل اجرايي را به دنبال نداشته باشد.

5- انتخاب سالن آزمون، با گنجايش مناسب در نظر گرفته شده و صندلي ها با فاصله ۱۶۰ سانتي متر از هم، چيده شده است.

6- با ملاحظه وضعيت آب و هوا و آلودگي هوا، براي بهبود وضعيت تنفس افراد، تمهيدات لازم از جمله تهويه مناسب، باز كردن درب و پنجره ها و ... انديشيده شده است.

7- محل اصلي ورودي داوطلبان به سالن امتحان به صورت مشخص و به فاصله مناسب از يكديگر علامت گذاري شد و داوطلبان بايد روي هر خط با رعايت فاصله اجتماعي مناسب مشخص شده(حداقل يك متر) براي ورود به سالن امتحان قرار گيرند.

8- حوزه و تمام تجهيزات، قبل از برگزاري هر نوبت از آزمون ضدعفوني مي شود.

9- استقرار آمبولانس و تيم پزشكي با هماهنگي ستاد مديريت بيماري كرونا در هر استان و آماده باش مراكز بهداشتي و درمانگاه هاي شهرستان ها، در روزهاي برگزاري آزمون و حوزه هاي رفع نقص كارت داوطلبان پيش بيني شده است.

10- در خصوص بازرسي بدني داوطلبان، فرد متولي به لباس گان، ماسك سه لايه، شيلد و دستكش لاتكس مجهز خواهد بود.

11- اشيا و سطوحي كه اغلب لمس مي شود نظير صندلي ها، دستگيره درها و شيرآلات سرويس بهداشتي و... قبلا تميز و ضدعفوني شده است و اين عمل در طول برگزاري آزمون در هر نوبت انجام مي شود.

12- پاكسازي و ويروس زدائي مخازن اصلي و فرعي سوالات در استان ها و شهرستان ها، از طريق نمايندگان تام الاختيار و با نظارت حفاظت آزمون استان ها، حداقل يك هفته قبل از برگزاري آزمون انجام مي شود.

13- در صورتي كه داوطلبان در داخل حوزه امتحاني، بسته به شرايط محل برگزاري آزمون، با سرويس عمومي (اتوبوس، ميني بوس يا سواري ون) جابه جا شوند، صندلي ها و فضاي داخلي اين وسايل نقليه در هر نوبت آزمون ضدعفوني شده و براي رعايت فاصله گذاري، از يك سوم تا يك چهارم ظرفيت خودرو استفاده مي شود.

14- فضاي مناسب براي داوطلب داراي معلوليت با رعايت فاصله گذاري در نظر گرفته شده است.

15- منشي داوطلبان نابينا، معلول، ناشنوا و... ضمن رعايت نكات بهداشتي، حداقل يك متر از داوطلب فاصله خواهند داشت و اين داوطلبان با فاصله مناسب از يكديگر امتحان مي دهند.

16- به تعداد كافي سطل زباله (ترجيحاً داراي درب پدالي با پا) در قسمت ورودي و خروجي حوزه و همچنين مسيرهاي پرتردد، در سالن ها يا كلاس هاي محل برگزاري آزمون پيش بيني شده است.

17- به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگيري از ازدحام جمعيت در زمان بازرسي داوطلبان، درب حوزه هاي امتحاني زودتر و از ساعت ۶:۳۰ صبح باز مي شود.

18- ضدعفوني مستمر سرويس هاي بهداشتي در طول آزمون انجام مي گيرد.

19- پذيرايي از داوطلبان به صورت سلف سرويس و ضدعفوني شده در فضاي مناسبي كه باعث تجمع نشود، صورت مي گيرد و وسايل پذيرايي از قبل ضدعفوني مي شود.

20- عوامل اجرايي در هنگام تحويل بسته هاي سوال و پاسخنامه، از ماسك و دستكش استفاده مي كنند و مرتب دست هاي آنها ضد عفوني مي شود.

21- مراقبان ضمن رعايت نكات بهداشتي از دستكش و ماسك استفاده مي كنند و فاصله آنها با داوطلبان (حداقل يك متر) خواهد بود.

22- دفترچه هاي سوال و پاسخنامه در جلسه آزمون به داوطلب تحويل داده مي شود و روي زمين قرار نمي گيرد. 

23- مسوول دريافت اثر انگشت از داوطلبان، ضمن رعايت نكات بهداشتي از دستكش و ماسك استفاده مي كند و بعد از دريافت اثر انگشت از هر داوطلب، يك پدَ الكي(كه توسط سازمان به حوزه ها ارسال شده است) براي ضدعفوني دست ها، به داوطلب تحويل داده مي شود.

24- بعد از جمع آوري پاسخنامه ها و دفترچه هاي آزمون، داوطلبان با مديريت صحيح زمان و با فاصله مناسب، براي خروج از محل آزمون هدايت و راهنمايي مي شوند/شبکه خبر

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید