معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خبر داد: ۳۴ مرکز بهداشت استان در زمینه کرونا خدمات رایگان می‌دهند

تاریخ انتشار : 25 تیر 1399, 13:53
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، دکتر علی اکبر یاراحمدی در تشریح این خبر اظهار داشت: مردم می توانند در صورت نیاز به انجام تست بیماری به این اماکن که به مراکز درمانی  ۱۶ ساعته و شبانه‌روزی استان معروف هستند، مراجعه کنند.

به گفته وی از ۳۴ مرکز ۱۶ و ۲۴ ساعته در استان ۱۴ واحد شهری و مابقی روستایی هستند.

وی با تاکید بر اینکه خدمات کرونا در این مراکز رایگان می باشد تصریح کرد:  هزینه آزمایش (پی سی آر) با نرخ آزاد ۵۸۰ هزار تومان می باشد که در آیبن مراکز به صورت رایگان انجام می شود.

وی ادامه داد: افرادی که دارای بیماری های زمینه ای و  یا پرخطر هستند و آن دسته از شهروندانی که علایم و شرایط ابتلا به کرونا را دارند در این مراکز نمونه گیری می شوند که با توجه به افزایش حجم مراجعات، تعداد مراکز ۱۶ ساعته نیز افزایش یافته است.

یاراحمدی افزود: چنانچه  فرد علائم یا بیماری زمینه‌ای داشته باشد، حتما از او تست گرفته می‌شود و اگر علائم وخیم مشاهده شود باید به بیمارستان  انتقال یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم  پزشکی لرستان در خصوص سامانه ۴۰۳۰ نیز گفت: مردم می تواند برای اطمینان از عدم ابتلا به کرونا با این سامانه تماس گرفته و شرایط عمومی خود را اطلاع دهند که این مشخصات ثبت شده و با آنها تماس گرفته می شود تا از سلامت آنها اطمینان یابیم.

یاراحمدی اضافه کرد: همزمان با رفع برخی محدودیت های کرونا، سهلانگاری جای این شیوه نامه ها را گرفت و مردم به تصور غلط کنترل بیماری به عادات قبل خود بازگشتند و همین امر موجب رسیدن استان به وضعیت قرمزو هشدار شد.

تست پی سی آر چیست؟ تکنسین یک سوآب پنبه ای ۱۵ سانتی متری را درون هر دو طرف بینی شما قرار داده و آن را برای حدود ۱۵ ثانیه حرکت می دهد، این حرکت درد نخواهد داشت ولی ممکن است باعث احساس ناراحتی شود. سپس سوآب را به یک آزمایشگاه جهت آزمایش مواد داخل بینی می فرستند.

تا روز ۲۴ تیرماه ۶ شهر از شهرهای ۱۱ گانه لرستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد و مابقی نیز زرد هستند/ ایرنالینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1669

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود