عروسی و عزا با چاشنی مرگ و کرونا؛ وقتی برخی مردم پلدختر پروتکل‌های بهداشتی را دور می‌زنند

تاریخ انتشار : 18 تیر 1399, 12:03
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ باورها بر این بود که گرمای هوا سبب فروکش کردن ویروس کرونا می‌شود اما افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا نشان داد که گرمای هوا اثر خاصی روی کاهش تعداد این بیماران ندارد ،گرمای این روزهای شهرستان پلدختر به مرز 45 درجه سانتیگراد می‌رسد در این شهرستان که گرمترین شهرستان لرستان است روزانه آمار مبتلایان رو به افزایش و به سمت وضعیت قرمز پیش می‌رود، در پلدختر تاکنون 11 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند در حالی که حساسیت‌ها نسبت به این ویروس در شهرستان پلدختر هم از طرف مسئولان و هم مردم به پائین‌ترین حد خود رسیده است.

این روزها رفت وآمدها، رفتارهای مردم در کوچه و خیابان و برگزاری جلسات معتدد بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توسط مسئولان طوری است که انگار نه انگار کشور، استان و شهرستان پلدختر همچنان درگیر اپیدمی کرونا است اما بر خلاف مردم کووید19 شوخی بردار نیست و تعداد جانباختگان کرونا رو به افزایش است.


 قرار بود رعایت کنیم و کرونا را شکست بدهیم ولی طوری که ما رفتار می‌کنیم به جای کرونا کادر درمانی کشور شکست می‌خورد، خطر کرونا بیخ کوش ماست ولی برای برخی کرونا تمام شده اما آمار و کادر درمانی کشور چیز دیگری می‌گویند و روند ابتلا به ویروس کرونا روندی صعودی دارد به طوری که در 24ساعت گذشته 13نفر در شهرستان پلدختر به بیماری کرونا مبتلا شدند و افرادی که پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند خیلی زود سر از تخت بیمارستان در می‌آورند، علاوه بر رفتارهای مردم تعجیل در برخی بازگشایی‌ها هم سبب افزایش مبتلایان شد، باز کردن سالن‌ها و برگزاری مراسمات عروسی و ترحیم سبب شده که کرونا دوباره جولان دهد و خیال رفتن هم ندارد البته اجباری شدن استفاده از ماسک در ادارت سبب شده که خیلی از مردم نکات بهداشتی را جدی بگیرند و رعایت کنند.


افزایش شمار مبتلایان در شهرستان پلدختر 

هنوز برای درمان کووید19 نه درمان و نه واکسن خاصی وجود ندارد و معنای آن این است که شاید تا چندین ماه دیگر و تا دستیابی به واکسن آن ما باید فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جزئی از روش‌های زندگی خود قرار دهیم چون کادر درمانی کشور از حجم کاری زیاد خسته شده و ما باید با خود مراقبتی هوای خود و آنها را داشته باشیم.

کرونا هنوز تمام نشده و آنهایی که پایشان به بیمارستان باز می‌شود می‌فهمند که چه خسارت‌های جبران ناپذیری به جسم و جانشان می‌رسد پس بیائیم قبل از اینکه درگیر ویروس کرونا شویم در رفتارهایمان تجدید نظر کرده و دستور العمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، شستن مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک و عدم حضور در اجتماعات مهمترین توصیه‌های کادر درمانی کشور به مردم است.


جان باختن 11نفر در پلدختر بر اثر ابتلا به کرونا 

علی صفدر سیاوشی رئیس شبکه بهداشت و درمان پلدختر با بیان اینکه تاکنون هزار و 895 نمونه در شهرستان پلدختر گرفته شده که تست 331 نمونه تا امروز مثبت اعلام شده است که شش نفر از آنها در بیمارستان امام خمینی(ره) بستری هستند اظهار داشت: 11نفر در شهرستان پلدختر بر اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند که میزان درصد فوتی نسبت به تست گرفته شده سه ونیم درصد است که کمتر از میزان جهانی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه براساس مصوبات ستاد مدیریت کرونای استان کل استان لرستان در وضعیت هشدار قرار دارد افزود: فعالیت تمام رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، تالارها و قهوه خانه‌ها به مدت 10 روز ممنوع شده است و نیروی انتظامی با همکاری میراث فرهنگی، صمت‌، اصناف و بهداشت و درمان باید از فعالیت این اصناف جلوگیری کنند و هیچ مماشاتی هم در این زمینه نباید صورت بگیرد.


ظرفیت محدود بیمارستان پلدختر 

رئیس شبکه بهداشت ودرمان شهرستان پلدختر عنوان کرد:همکاری ادارات شهرستان با بهداشت و درمان قابل تقدیر است منتها شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان به صورت فرسایشی درآمده و 18 نفر از پرسنل شبکه بهداشت ودرمان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند بنابراین انتظار داریم طی 10روز آینده ممنوعیت‌های اعلام شده در شهرستان اجرا شود تا آمار مبتلایان در شهرستان کاهش پیدا کند.

سیاوشی گفت: بیمارستان پلدختر ظرفیت زیادی برای پذیرش بیماران کرونایی ندارد و اگر تعداد مبتلایان افزایش یابد مشکلات بهداشت و درمان بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت‌های اعلام شده برای کل شهرستان پلدختر است و بخش معمولان را هم در بر می‌گیرد و ممنوعیت‌ها باید در کل شهرستان اجرا شود تصریح کرد: هزینه کافی برای نمونه گیری از همه افراد وجود ندارد و شرایط خاصی مانند سن بالای 60سال، بیماران دارای مشکلات زمینه‌ای، زندانی‌ها و مادران باردار را نمونه گیری می‌کنیم.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان پلدختر خاطر نشان کرد: شهرستان پلدختر در وضعیت حادی قرار ندارد ولی باید پیشگیری‌های لازم برای جلوگیری از ابتلای بیشتر مردم انجام شود چون اگر پیشگیری نکنیم و اقدامات لازم را انجام ندهیم وضعیت بدتر خواهد شد.

سیاوشی اظهار داشت: کارمندانی که تست داده ولی هنوز جواب تست آنها نیامده به محل کار مراجعه نکنند و در قرنطینه خانگی بمانند تا جواب تست آنها اعلام شود.


برگزاری مراسمات عروسی و ترحیم سبب افزایش مبتلایان به کرونا

حسن رضائیان فرماندار پلدختر با بیان اینکه مصوبات ستاد کرونای استان باید اجرایی شود و هر جایی که نیاز باشد به صورت شهرستانی تصمیم‌گیری خواهد شد اظهار داشت:توان تجهیزاتی شهرستان پلدختر در صورت افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا جوابگو نیست.

وی با بیان اینکه هر چیزی که سلامت مردم را به خطر می‌اندازد باید تعطیل شود افزود: افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان پلدختر به دلیل برگزاری مراسمات عروسی و ترحیم است که باید نگاه‌ها در برگزاری این مراسمات تغییر کند.

فرماندار پلدختر عنوان کرد: اصنافی که پلمپ می‌شوند به هیچ وجه نباید فک پلمپ شده یا از راهی دیگر قانون را دور بزنند و آنها را بازگشایی کنند.


مبتلایان در قرنطینه بمانند 

وی با اشاره به اینکه همه ادارات متولی به دور از هر گونه اختلاف سلیقه با همکاری همدیگر برای پیشگیری از کرونا همگام شوند بیان کرد: افرادی که به بیماری کرونا مبتلا می شوتد تا پایان مراحل بهبودی و بازگشت سلامتی کامل از تماس با دیگران خودداری کنند.

برگزاری مراسمات عروسی و ترحیم چندین هزار نفری در شهرستان پلدختر مهمترین عامل افزایش مبتلایان به کرونا در شهرستان پلدختر است که امیدوارم مسئولان ضمن محدود کردن تجمعات وبرپایی این مراسمات روند برگزاری این تجمعات را مدیریت کنند تا آمار مبتلایان در شهرستان پلدختر بیش از این اقزایش پیدا نکند.


گزارش از: فیروزه حاتمی


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1647

نظرات :

  1. User Avatar
    همشهری  ـ  در تاریخ : 18 تیر 1399 12:50
    باسلام
    متاسفانه مسئولین شهر فقط شعار میدن روی کاغذبخشنامه صادر می کنن باتوجه به فقرو فلاکتی که درسطح زندگی مردم به وضوح دیده میشود باید اقدامات سختگیرانه تری صورت گیرد به عنوان مثال شما به عنوان یک رسانه حداقل کاری که میتونید انجام بدید اینه که از درج آگهی ترحیم حتی به شکل خصوصی خودداری کنید چراکه عرف شهر نمی پدیره اعلام سالگرد وچهلم و...بشه ولی اقوام وفامیل درمراسم صاحب عزا شرکت نکنن

    چه معنی داره ثاحبان عزا اعلام میکنند مراسم خصوصیه درواقع همین اعلام خصوصی یعنی دعوت اقوام به شرکت دراینگونه مجالس

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود