بمناسبت روز قلم؛ قلمی فایده دارد که بیانگر کمی و کاستی ها و مشکلات باشد نه مجیزگوی مدیران!

تاریخ انتشار : 14 تیر 1399, 16:20
سوگند خداوند در قرآن به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است: "ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه نویسند."

قلم رساترین و گویاترین چیزی است که از سوی تو سخن می‌گوید، قلمی فایده دارد که بیدارگر توده‌های مردم باشد و کمی و کاستی ها و مشکلات را بیان کند نه با مجیزگویی و تملق بهانه ای برای نان صاحب‌قلم باشد.

حضرت امام علی (ع) می‏‌فرماید: " اندیشه‏‌های دانشمندان، به بلندای قدرت قلم‌هایشان است " و بی‌شک تأثیر قلم از هر چیزی فراتر است که تاریخ بشریت گواه ماندگاری آن است.

روز قلم، بهانه‌ای است تا بار دیگر حرمت و مرحمت قلم را یادآوری کنیم. یک نویسنده باید برای مردم بنویسد، مشکلات وکمی و کاستی ها را به گوش مسئولان برساند. یک نویسنده نباید خود را به تریبون فلان مسئول و اداره تبدیل کند.

مسئولان خودشان رسانه های متعدد دیداری و شنیداری دارند و دیگر نیازی نیست برخی خبرنگاران و قلم بدستان تریبون این افراد شوند و خود را به همانند روابط عمومی یک اداره بدانند. 

 چه زیبا فرمود پیامبر عظیم الشان اسلام " قُلِ الحَقَّ و لا تأخُذكَ فِي اللَّهِ لَومَةُ لائمٍ. "حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس " روز قلم باید یادآور جملاتی باشد که گوش و چشم برخی مدیران خریدار آن نباشند اما در جامعه تحول آفرین و جریان ساز باشند.

قلم زبان دوم انسان‌هاست، قلم‌ هدایتگر عقل‌ها و مغزهاست‌، قلم‌ است‌ كه‌ یك‌ كلمه‌ آن‌ می‌تواند موجب‌ نجات‌ انسان‌ و جامعه‌ای‌ شود؛ و در صورت‌ خطا و غلط‌ و منحرف‌ بودن‌، می‌تواند انسان‌ و یا انسان‌هایی‌ را گمراه‌ كند.

قلم یعنی محرک توسعه و پویایی، یعنی تحرک جوامع انسانی تا رسیدن به برترین وجوه مادی و معنوی، قلم می نويسد براي ساختن شهری آباد و آزاد، می نويسد براي ساختن فرهنگ غنی، قلم به دستان همواره در عمق جامعه زندگي مي‌كنند و سلامت فرهنگی و فكری و اجتماعی هر جامعه‌ای، مرهون تلاش‌های شبانه‌روزی آن‌هاست.

گاهی‌ تأثیر قلم، از تأثیر زبان‌ بیشتر و قلم‌ ماندنی‌تر و جاودانه‌ است‌. رشد جامعه بشری در تمام سطوح علمی و عملی مدیون و مرهون همت والای قلم است. قلم نقادی است پرتوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی و….

قلم‌ و اهل‌قلم، در طول‌ حیات‌ پرفراز و نشیب‌ خود رنج‌ها كشیده‌ و زجرها دیده‌اند اما جوهره‌ی قلم هرگز نخشکید. قلم‌ چون‌ از دل‌ سخن‌ گوید بر دل‌ها نشیند.

قلم به دست گرفتم که حرف حق بنویسم
هر آنچه نتوان گفت بر ورق بنویسم

قسم به جان قلم خورده ام که نای قلم را
به دست گیرم و تا آخرین رمق بنویسم


مجتبی پسند/ سردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1634

نظرات :

 1. User Avatar
  عرشیا  ـ  در تاریخ : 14 تیر 1399 19:46
  درود بر شما👏👏👏👏
  حقّا که رسالت قلمدار، علمداریِ ارزش‌های والای انسانی
  و بیان آلامِ بشری در حوزه‌های مختلف زیستنِ او(بشر)ست.
  بی‌هیچ انگیزه‌ی ترس و تمّل از کسی یا برای کسی....

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود