امروز: جمعه، 31 شهریور 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » سورها و سوگ‌ها، بزرگراه انتقال کرونا در لرستان

سورها و سوگ‌ها، بزرگراه انتقال کرونا در لرستان

سورها و سوگ‌ها، بزرگراه انتقال کرونا در لرستان

کد خبر: 1617
  • 5
رعایت فاصله اجتماعی بعنوان یکی از اصول پیشگیری از انتقال ویروس کرونا همواره مورد تاکید قرار داشته اصلی که با بازگشایی های صورت گرفته و در پیش گرفتن سیاست زندگی مسالمت آمیز با کرونا؛ به نظر می رسد کمتر مورد توجه قرار دارد و دیگر آن دقت نظرها و هراس ها در حضور از اجتماعات به نوعی بی تفاوتی تبدیل شده است.

این در حالیست که هنوز نه درمانی امیدوار کننده و نه واکسنی برای درمان ویروس کرونا ارائه نشده است! بازگشاییها اعمال شد و محدودیت ها برداشته شده است چرا که بنا بر گفته سخنگوی دولت؛ بیشترین میزان ابتلا و مرگ ومیر شهروندان در مراکز تولیدی و اقتصادی رخ نداده بلکه در محل های تجمع عروسی و عزا که سنت‌های ارتباطات جمعی رایج بوده، اتفاق افتاده است.

ضمن اینکه در صنایع بزرگ نیز با آسیب جدی از بازگشایی روبه رو نبوده ایم، در واحدهای تولیدی و خدمات و کارگاه‌های کوچک هم مراقبت ها افزایش یافته و در این بخش ها شیوع بیماری کمتر بوده است.

بنا بر گفته ربیعی شیوع بیماری بیشتر ناشی از تجمعات بوده است که ما مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کردیم. اما وقتی افراد در یک شهرستانی جشن برگزار میکنند و در کنار هم قرار می گیرند که تعطیلی هم فایده ندارد. باید جنبش بزرگ فاصله گذاری اجتماعی را تا پایان کرونا دنبال کنیم.

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت می گوید: هر ۱۳ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می کند و هر ۳۳ ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید۱۹ مبتلا می شود.هر فرد ناقل کرونا می‌تواند بدون فاصله گذاری اجتماعی ۴۰۶ نفر را مبتلا کند و رعایت فاصله فیزیکی در حد ۸۵ درصد می تواند میزان انتقال ویروس را کاهش دهد.

اما در لرستان بنا بر گفته استاندار، این استان از نظر شیوع و ابتلا به کرونا همچنان در وضعیت هشدار قرار دارد و عبور از این مرحله نیاز به همکاری جدی مردم دارد. وضعیت استان بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص میزان ابتلا و نوع مرگ و میر، قرمز نیست اما شرایط مطلوبی هم ندارد. اگر چه وضعیت ابتلا در شهرستان ها متغیر است اما به طور متوسط بیشترین مبتلایان در ازنا، خرم آباد و بروجرد شناسایی شده اند.

سورها و سوگ ها عامل انتقال کرونا در لرستان

محمود ثمینی معاون استاندار لرستان در خصوص آئین های سوگ و جشن های عروسی و نقش آنها در انتقال ویروس کرونا می گوید: مردم لرستان از فرهنگ غنی و پرعاطفه ای برخوردار هستند ؛  این فرهنگ در جای خود قابل تحسین است ولی اکنون در شرایط خاصی قرار داریم که باید سلامت فرد و خانواده و جامعه در اولویت باشد لذا برگزاری این مراسم ها که همراه با تجمع و ازدحام جمعیت است باید با ممنوعیت ها و محدودیت هایی برگزار شوند

وی افزود: مراسم شادی و عروسی نیز می تواند کانونی برای ابتلای افراد به کرونا باشد بنابراین برگزاری اینگونه مراسم ها نیز باید محدود شود که لازمه این اقدامات همکاری مردم و رعایت کردن دستورالعمل ها از سوی مردم است تا بتوان نه بصورت یکباره بلکه بصورت تدریجی پیک بیماری را عبور کنیم.

معاون استاندار لرستان با تاکید براینکه ما دوست نداریم بیماران به علت نبود تخت در کف بیمارستان های قرار گیرند گفت:  بنابراین باید موارد و نکات پیشگیری از سوی مردم رعایت شود تا با مدیریت بیماری به تعادلی در بیماران پذیرش شده و ترخیص شده رسید.

بنا بر گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان  مراسمات عزا و عروسی عامل اصلی شیوع کرونا در لرستان است. در مراسم عزا نقش صاحبان عزا بسیار مهم است که اعلام کنند به دلیل بیماری کرونا  هیچ گونه مراسمی برگزار نمی‌شود، در مورد جشن های عروسی نیز با توجه به اینکه فعالیت تالارهای عروسی ممنوع است ولی متاسفانه مردم مراسمات عروسی را در منزل و فضاهای کوچکتر برگزار می‌کنند که با توجه عدم  امکان رعایت فاصله در منزل امکان ابتلا به کرونا بیشتر است. که در این زمینه همکاری مردم بصورت شرکت نکردن در این آئین ها، ضروری به نظر می رسد

علت اصرار بر شرکت در آئین ها

مراسم ها در یک جامعه سنتی همیشه نقش همبستگی اجتماعی و حفظ هویت قومی و گروهی را به عهده داشته است. هرچه در جامعه ای عصبیت قومی بیشتر باشد تعلق افراد به مراسم و مناسک آن قوم یا گروه افزایش می یابد و تخطی از شرکت در مراسم باعث توبیخ آنان از نظر اجتماعی می شود.

به عبارت دیگر هنجارهای حاکم بر گروه به شدت بر اجرای این مراسم و تعلق افراد به این رسوم نظارت دارد و کسانی که خود را مقید به اجرای آن ندانند مطمئنا از جمع و جامعه مطرود می شوند.

مجتبی ترکارانی پژوهشگر اجتماعی در این خصوص می گوید: در جوامعی که همبستگی قومی و هنجارهای آن شدیدا رعایت می شود اصرار بر حفظ شکل خاص محلی و تشریفات گونه این مراسم ها گاهی دردسر ساز می شود مثل زمان حال حاضر که خطر ابتلا به ویروس کرونا درجمع هایی این چنینی چند برابر است و شرکت در این جمع ها می تواند باعث شیوع این نوع بیماری های واگیر دار شود. مثلا تجمع زیاد افراد در سر مزار متوفی در بافت های قبیله ای می تواند به سرعت رشد این ویروس و مبتلا کردن افراد زیادی کمک کند.

رییس انجمن جامعه شناسی لرستان می گوید: در جوامع محلی با بافت سنتی مثل جامعه لرستان، مقاومت بیشتری در برابر حذف آئین ها صورت می گیرد به اینصورت که برخی از هموطنان در مقابل بخشنامه های دولتی و توصیه های اجتماعی مبنی بر عدم تشکیل مراسم جمعی، اما همچنان بر شرکت در آئین ها اصرار دارند.

این جامعه شناس گفت: گرچه اینجا عقلانیت فردی و آیین ها باهم عموما متعارض نیستند ولی گاه تعارض سختی بین آنها پیش می آید و مردم به ویژه همان ها که تعلق قومیتی زیادی دارند و خود را همیشه به رعایت هنجارهای قومی ملزم می دارند ، باید بدانند آنجا که ناچار به انتخاب هستیم حفظ و صیانت از نفس و بقاء ادمی بر حفظ هرنوع مراسمی  اهمیت دارد چرا که اصالت بر حفظ انسان است و این انسان باید سالم بماند تا بتواند از این مناسک استفاده کند.

به هر روی بنظر می رسد در این شرایط، راهکار حداقلی این است که به ندای علم و عقلانیت در این زمانه سخت بیشتر از فرهنگ و آداب  گوش دهیم و با تعلیق این مناسک ها فعلا خود را سلامت بداریم و بدانیم که انسان  هیچگاه بدون مناسک نزیسته است و در هردوره با توجه به شرایط، مناسک مطلوب خود را آفریده است.

پس نباید نگران مناسک زدایی بود و در عوض در حفظ نوع بشر بکوشیم. آنجا که مقاومت می شود با هدف سلامت عمومی می توان ممنوعیت ها و نظارت های بیشتری را اعمال کرد/ ایرنا

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید