کمبود آب در روستاهای پلدختر؛ مردم مجبور به استفاده از آب غیربهداشتی شده‌اند

تاریخ انتشار : 24 خرداد 1399, 16:56

به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ شهرستان پلدختر خروجی آب‌های استان لرستان است و بسیاری از روان‌آب‌ها، آب رودخانه‌ها و آبشارهای فصلی از طریق این شهرستان از استان لرستان خارج می‌شود


منابع آب خدادادی پلدختر همواره در فصل زمستان با وقوع سیلاب‌های مخرب و در فصل تابستان با خشک‌سالی روبه‌روست، به‌طوری‌که هنوز فصل تابستان  و گرما شروع نشده قطع آب و افت فشار آب شرب روستاهای پلدختر به تیتر یک خبرگزاری‌ها، رسانه‌های کشوری و استانی تبدیل شده‌است.

سیلاب فروردین ماه  98 بیش‌از هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های آب روستاهای شهرستان پلدختر وارد و آب شرب بیش از 170روستای این شهرستان را هم قطع کرد.


بعد از برقراری راه ارتباطی در روستاهای سیل‌زده پلدختر آب شرب این روستاها به‌طور موقت وصل شد، اما شبکه‌های داخلی و زیرساخت‌های آسیب‌دیده نیاز به بازسازی اصولی دارند که باید اعتبارات قابل‌توجهی برای این کار تخصیص پیدا کند.


قطع مکرر آب روستاهای پلدختر


 بعد از گذشت بیش‌از یک سال از سیل ویرانگر پلدختر هنوز اعتبار کافی برای جبران این خسارت داده نشده تا به ‌صورت اصولی شبکه‌های آسیب‌دیده آب شرب روستاها تعمیر و بازسازی شود، به‌همین سبب هر هفته ما شاهد قطع و افت فشار آب شرب برخی روستاهای این شهرستان هستیم.


آب شرب برخی روستاهای شهرستان پلدختر به گفته مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان از طریق تانکر سیار تأمین می‌شود و با توجه به اینکه  منبع آب پایدار و قابل‌اتکایی در روستاها وجود ندارد  و نیاز است که آب روستاهای این شهرستان تا قبل از شروع گرمای طاقت‌فرسا تأمین شود.


تنش آبی در شهرهای لرستان


حمیدرضا کرم‌وند مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان با بیان اینکه امسال در شهرهای این استان تنش آبی داریم، اظهار داشت: ما در حال انجام پروژه‌هایی برای شهرهای لرستان هستیم و اعتباراتی را هم برای حل آنها اخذ کرده‌ایم.


وی با بیان اینکه مشکل اصلی استان لرستان این است که ما آب شرب پایداری نداریم، افزود: شهرها و روستاهای این استان از سدها تأمین آب نمی‌شوند و ممکن است ما مشکلاتی را در تأمین آب داشته باشیم.


مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان عنوان کرد: سیاست وزارت نیرو این است که تلاش‌های اولویت‌دار این وزارت را به ساخت سدهایی اختصاص بدهد که شهرها و روستاها را تأمین آب کند.


آب‌رسانی برخی روستاهای پلدختر با تانکر سیار


وی با بیان اینکه در شهرهای کوهدشت، ازنا، بروجرد، پلدختر و معمولان در فصل تابستان تنش آبی داریم که اعتباراتی را برای مدیریت آب این شهرها اخذ کرده‌ایم تا در حالت تنش آبی با مشکل روبه‌رو نشویم، بیان کرد: برخی از روستاهای پلدختر با تانکر آب‌رسانی می‌شود که ممکن است آب‌رسانی به این روستاها به‌صورت موردی باشد.


مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان خاطرنشان کرد: بعضی ازپروژه‌های آب‌رسانی در روستاهای پلدختر هنوز تکمیل نشده که سعی می‌کنیم پروژه‌های نیمه‌تمام این شهرستان مثل پروژه روستای پاعلم را امسال تکمیل و به بهره‌برداری برسانیم تا مردم از آن استفاده کنند.


کرم‌وند با بیان اینکه در روستای دمرود معمولان منازلی که در سیلاب فروردین ماه 98 آسیب دید، ساختمان‌های جدید برای مردم ساخته شده‌است، اظهار داشت: به‌همین دلیل مشکلاتی برای تأمین آب این واحدها وجود دارد ولی با توجه به نزدیکی این روستا با شهر معمولان ظرفیت خوبی برای تأمین آب دارند.

وی افزود: در حال حفر یک چاه جدید هستیم که با احداث آن مشکل افت فشار و مقدار آب شرب شهر معمولان و روستاهای اطراف آن برطرف می‌شود.


تلاش برای رفع مشکل آب شرب معمولان


مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان عنوان کرد: در برخی شهرستان‌های این استان آب پایدار قابل‌اتکایی در روستاها نداریم که ما ما تلاش بیشتری به‌ویژه در جنوب شهر پلدختر و مناطق گرمسیری داریم


وی با بیان اینکه مشکل دیگری که در پلدختر وجود دارد این است که کیفیت آب در منابع آب زیرزمینی ما مطلوب نیست و هر جایی را ما نمی‌توانیم برای منبع آب استفاده کنیم، بیان کرد: محدودیت‌های شدیدی داریم که با مطالعاتی که در حال انجام است بتوانیم منابع آب پایداری برای روستاها به‌وجود بیاوریم.


وصل آب شرب لوله‌کشی به روستای چشمه کرمبک


کرم‌وند درباره مشکل آب شرب روستای چشمه کرمبک معمولان گفت: این روستا در شرق شهر معمولان قرار دارد که تحت‌پوشش آب‌وفاضلاب نیست ولی به‌زودی اقدام کرده و این روستا را تحت‌پوشش آبفا قرار خواهیم داد.


مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان خاطرنشان کرد: آب شرب به روستای چشمه کرمبک لوله کشی می‌شود و انتظار داریم مردم هم با ما همکاری کرده و امتیاز آب از ما خریداری کنند.


کرم‌وند با اشاره به اینکه شرکت آب‌وفاضلاب تمهیدات خوبی برای امتیاز آب روستاییان اتخاذ کرده و با اقساط بلندمدت در خدمت آنان است، اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم تا قبل از فصل گرما مشکل آب روستاهای معمولان را برطرف کنیم.


استفاده از پمپ برای حل مشکل آب مسکن مهر


وی درباره مشکل افت فشار شدید آب مسکن مهر پلدختر افزود: طبق قانون سازمان آب‌وفاضلاب موظف به تأمین فشار آب تا طبقه دوم آپارتمانی است و از طبقات دوم به بالا، جهت تقویت اُفت فشار آب، خود مالکین موظف به نصب مخزن و پمپ تأمین فشار هستند.


مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان عنوان کرد: اگر ما بخواهیم فشار آب را به‌حدی بالا ببریم که ساختمان‌هایی با ارتفاع بالا آب داشته باشند، شهرهای استان لرستان که اغلب توپوگرافی کوهستانی دارند نیز باید شبکه‌های آب فشار بالا داشته باشند که ممکن است این شبکه‌ها دچار شکستگی شوند.


منبع آب شرب پلدختر به بهره‌برداری می‌رسد


وی با اشاره به اینکه بارها تذکر داده‌ایم که طبقات بالا ساختمان‌ها از پمپ استفاده کنند البته برای پلدختر یک مخزن جدید تعریف کرده‌ایم، بیان کرد: مخزن جنب هواشناسی و ایستگاه پمپاژ پلدختر در مرحله بهره‌برداری آزمایشی بوده و ظرف ده روز آینده به‌صورت رسمی افتتاح می‌شود.


کرم‌وند گفت: در روستاهای استان لرستان برخی مشترکین غیرمجاز وجود دارد و برخی مشترکین هنوز کنتورگذاری نکرده‌اند، هم‌چنین برخی افراد سودجو در مسیر خطوط لوله آب از انشعابات غیرقانونی برای آبیاری مزارع و دام‌ها استفاده می‌کنند.


مدیرعامل آب‌وفاضلاب استان لرستان خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی برای برخورد با مشترکان غیرمجاز بعد از یکچارچه سازی داریم و امیدوارم بتوانیم از قانونی که وجود دارد استفاده و جلوی افراد سودجو را  گرفته و انشعابات غیرمجاز را حذف کنیم.


دادن انشعاب با اقساط درازمدت به روستاییان


کرم‌وند اظهار داشت: از افرادی که در روستاها انشعاب غیرمجاز دارند خواهشمندیم که مراجعه کرده و انشعاب دریافت کنند و آب‌وفاضلاب هم با آنها همکاری می‌کند و انشعابات را در اقساط بلندمدت در اختیار آنها قرار می‌دهد.


کمبود آب آشامیدنی در روستاهای پلدختر سبب‌شده که مردم این روستاها از آب چشمه که غیربهداشتی‌ست استفاده کنند و حکایت کمبود آب و چشم‌انتظاری برای رسیدن تانکرهای آب به یک تراژدی تبدیل شده و سالیانه به این مشکل افزوده می‌شود.


روستاهایی مثل چم کرمبک، چشمه کبود، چم شهران، چم مورت، مورانی، دمرود مشکل آب دارند و روستاهای زیادی در شرق معمولان نیز با جمعیت 10تا 20خانواری مثل گمگمه، بن عباس لطیف، بن عباس صحرایی، سرسراب، هپلونه، بن پهنه، طیار کوشکی، نثار محمودی و سیاه منصورمشکل تأمین آب شرب دارند.


روستاهای محروم شرق معمولان با فاصله سه تا 10کیلومتری از شهر معمولان فاقد آب شرب بهداشتی هستند و حالا که شیوع کرونا در شهرستان پلدختر روزانه در حال افزایش است نیاز مردم این روستاها به آب سالم و بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است.


بهره‌مندی 96درصدی روستاییان از آب شرب سالم


مرتضی کائیدی رئیس اداره آب‌وفاضلاب سابق پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگارما با بیان اینکه 130 روستای شهرستان پلدختر تحت‌پوشش آب‌وفاضلاب قرار دارد اظهار داشت: آب شرب مابقی روستاها ازچشمه وچاه تأمین می‌شود و روستاهایی مثل هلوش، طایی، چمشک هم زیرنظر آبفا نیستند ولی از آب سالم و بهداشتی برخوردارند.


آب‌رسانی 20روستا با تانکر سیار


وی با اشاره به اینکه 96درصد جمعیت روستایی شهرستان پلدختر از آب سالم استفاده می‌کنند، افزود: آب شرب 20 روستای این شهرستان از جمله شش روستای هرسکه، خشای، کهزادوند، چغار درمیان، بن میدان زیودار، سرمر، و 12روستای چهار خانواری غیرمتمرکز با تانکر سیار تأمین می‌شود.


رئیس اداره آب‌وفاضلاب روستایی سابق شهرستان پلدختر عنوان کرد: مناطق عشایری تخته‌چان و کرکی هم آب شرب لوله‌کشی ندارند که توسط اداره امور عشایر با تانکر سیار آب‌رسانی می‌شود.


تلاش خبرنگار پایگاه خبری پلدخترنیوز علی‌رغم پیگیری‌های مستمر چندروزه برای مصاحبه با مسئولان و رئیس آب‌وفاضلاب شهرستان پلدختر بی‌نتیجه ماند و دورگزینی از اهالی رسانه نمی‌تواند راهکار مناسبی برای بی‌پاسخ گذاشتن دغدغه‌های آبی مردم پلدختر در اوج گرمای طاقت‌فرسا باشد.گزارش از فیروزه حاتمیلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1578

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود