بی‌آبی در گرمای ۴۰ درجه پلدختر؛ مردم «دبه‌به‌دست» در انتظار آب چشمه

تاریخ انتشار : 10 خرداد 1399, 09:48
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، استان لرستان دومین حوزه پُر آب ایران است، اما روستاهای این استان در فصل تابستان با مشکل کمبود و یا نبود آب روبه‌رو هستند.

شهر پلدختر که در 100 کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد واقع شده‌است، نیز از بحران آب لرستان مستثنی نیست، بیش‌از 15روستای آن با تانکر آبرسانی می‌شود و در فصول گرم سال در برخی روستاها نیز شاهد تنش آبی هستیم.

روستای 20خانواری چشمه کرمبک یا شهید محمودوند روستایی در پنج کیلومتری شرق شهر معمولان است که فاقد آب شرب لوله‌کشی بهداشتی‌ست و همین مسئله روستاییان را دست‌به‌دامان چشمه‌ها کرده‌است.

به گفته اهالی هر ساله این روستا در فصل تابستان با مشکل کم‌آبی روبه‌رو می‌شود ولی تاکنون هیچ قدمی از طرف مسئولان برای حل آن برداشته نشده تا کمبود آب در روستا به ایجاد مشکلات اجتماعی دامن بزند.

روستا فاقد آب لوله کشی است

محمدرضا شمسی عضو شورای شهر معمولان اظهار داشت: روستای چشمه کرمبک دارای 20خانوار است که در چهار کیلومتری شرق معمولان قرار دارد، ولی تاکنون لوله‌کشی آب شرب به این روستا انجام نشده‌است.

وی با بیان اینکه آب چشمه کرمبک از چشمه تأمین می‌شود که مورد تأیید اداره بهداشت هم نیست، افزود: ده‌ها بار ما برای حل مشکل آب شرب این روستا پیگیری کردیم ولی تاکنون به نتیجه نرسیدیم چون مسئولان می‌گویند پنج کیلومتر برای انجام لوله‌کشی طولانی‌ست.

آب شرب غیر بهداشتی

عضو شورای شهر معمولان با اشاره به اینکه اداره آبفا فقط آب شرب را تا سه کیلومتری روستای چشمه کرمبک آورده ولی برای این روستا لوله‌کشی آب انجام نداده، عنوان کرد: اهالی این روستا با دبه و تانکر آب را به منازل خود می‌آورند که هم غیربهداشتی‌ست و هم پاسخگوی نیاز مردم نیست چون منبع ذخیره‌ای برای آن وجود ندارد.

وی بیان کرد:  آب چشمه در شب‌ها سرازیر شده و در طول روز آب به اندازه کافی برای استفاده مردم وجود ندارد که همین سبب بروز مشکلاتی در روستا شده‌است

شمسی گفت: برخی مردم به‌سبب استفاده از آب شرب غیر بهداشتی چشمه دچار بیماری دل‌درد و سنگ کلیه شده‌اند چون این آب شور و دارای املاح زیاد است. 

صف‌های انتظار آب

محمودند بانوی 51ساله اهل روستای شهید محمودوند گفت: آب شرب روستای شهید محمودوند از دو چشمه کنار روستا تأمین می‌شود که به‌سبب کم‌شدن آب چشمه در فصل تابستان همیشه ما مشکل آب شرب داریم، ولی تاکنون مسئولان هیچ‌گونه قدمی برای حل این مشکل بر نداشته‌اند.

وی افزود: دو چشمه آب شور و شیرین کنار که از کوه سرچشمه می‌گیرند آب روستای 20خانواری شهید محمودوند را تأمین می‌کنند.

محمودوند عنوان کرد: اهالی از آب شیرین برای آب شرب و از چشمه آب شور برای استحمام، شستن ظروف و لباس و آب دام‌ها استفاده می‌کنند و کمبود آب چشمه سبب ایجاد مشکلات اجتماعی در روستا شده‌است.

وی بیان کرد: آب چشمه‌ها در فصل تابستان کم می‌شود، بنابراین ما همیشه در فصل تابستان مشکل تأمین آب داریم و بعضی مواقع برای دو دبه 20لیتری باید چهار ساعت صبر کنیم تا دبه‌ها پر شود.

کاهش آب چشمه‌ها

حبیب‌الله موسوی بخشدار معمولان ضمن تأیید وجود مشکل کمبود آب شرب در روستای چشمه کرمبک اظهار داشت: این روستا در قسمت بتویی معمولان قرار دارد که دارای 16خانوار و 50نفر جمعیت است.

وی افزود: آب شرب چشمه کرمبک از چشمه تأمین می‌شود و در فصل تابستان به‌سبب گرمی هوا و کاهش دبی  آب چشمه حجم آب کاهش پیدا کرده و اهالی را با مشکل روبه‌رو کرده‌است.

تلاش برای حل مشکل روستا

بخشدار معمولان عنوان کرد: روستای چشمه کرمبک روستایی جدیدالتأسیس است که حدود پنج سال پیش با توجه به مهاجرت دامداران و کشاورزان به این منطقه به‌تدریج تشکیل شده‌است.

وی بیان کرد: اهالی روستای چشمه کرمبک درخواست‌هایی مبنی بر لوله‌کشی آب شرب به این روستا تحویل بخشداری داده‌اند و ما هم در حال پیگیری هستیم تا مشکل آب شرب این روستا را حل کرده و آب شرب سالم برای آنها تأمین کنیم.


گزارش از فیروزه حاتمی


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1555

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود