امروز: جمعه، 31 فروردین 1403
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » پلدختر یکسال پس از سیل/ سرنوشت دیوار ساحلی شهر پلدختر چه شد؟ / منازلی که در پنج متری رودخانه قرار دارند

پلدختر یکسال پس از سیل

پلدختر یکسال پس از سیل/ سرنوشت دیوار ساحلی شهر پلدختر چه شد؟ / منازلی که در پنج متری رودخانه قرار دارند

کد خبر: 1506
  • 5
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، حجم سیلاب فروردین ماه آنقدر زیاد و بی سابقه بود که دیوار ساحلی شهر پلدختر در همان ساعات اولیه شکسته و آب وارد شهر پلدختر شد تا این شهر در دوازهمین روز فروردین ماه 98 در صدر اخبار ایران و جهان قرار بگیرد، سیلاب به کوچه پس کوچه های شهر رسید و منازل مسکونی را در برگرفت تا این بار پلدختریها شاهد خشم بی سابقه رودخانه ای باشند که سالهای سال در کنار ساحل آن با آرامش زندگی کرده بودند.

پس از وقوع سیلاب و تخریب دیواره حفاظتی شهر پلدختر بلافاصله دولت کار احداث دیواره جدید را در دستور کار قرار داد و بنیاد مسکن کار ساخت دیواره را به عهده گرفت و شرکت سامان محیط وابسته به بنیاد مسکن کار ساخت دیواره حفاظتی به طول دو هزار متر را که در ساحل شرقی از ورودی شهر تا پل شهدای دولت ودر ساحل غربی از دامنه کوه تا300 متر پایین تر از پل شهدای دولت بود را تیر ماه 98یعنی سه ماه بعد وقوع سیلاب آغاز کرد وقرار بود تا پایان سال 98به اتمام وبهره برداری برساند.


خانه به دوشی مردم پلدختر 

کار احداث دیواره ساحلی شهر به سبب وجود معارضان چندین بار در تابستان گذشته متوقف شد تا احداث دیواره ساحلی در برخی نقاط حساس شهر اجرا نشده و به بارشهای آخر سال نرسد که با توجه به اخطارهای سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع سیلاب پلدختریها باز هم مثل اوایل سال  این بار در اسفند ماه خانه به دوش شوند و بیش از هزار منزل مسکونی وسایل زندگی خود را به ضلع شرقی انتقال دهند و برخی ها درب منازل خود را در ضلع غربی با گچ و ایزوگام بگیرند تا در صورت وقوع سیلاب آب وارد منازل آنها نشود اما خوشبختانه این تراژدی رقم نخورد وعلی رغم لبالب شدن آب در وسط پل شهدای دولت وهفتم تیر در محدوده دانشکده پرستاری اما سیلاب وارد شهر نشد.


احداث دیواره ساحلی پلدختر با سازه ای محکم ومقاوم

افزیش عرض رودخانه کشکان واحداث یک دیواره حفاظتی با مهندسی سازه ای و علمی در ضلع غربی و شرقی شهر پلدختر توانست موج های سهمگین سیلاب اسفند ماه 98 را بدون هیچ تخریب وخسارتی در داخل شهر به خوبی کنترل وبه خارج شهر هدایت واز مقاومت خوبی برخوردار و امتحان خود را پس داد اما با توجه به اینکه قرارداد شرکت سامان محیط تا300متر پایین تر از پل شهدای دولت است قسمت های آخر منطقه سازمانیها و خیابانهای رسالت پوشش داده نمی شود و در صورت بارندگی شاهد ورود آب به مناطق پایین دست شهر خواهیم بود چون به سبب سیلاب اوایل و اواخرسال 98 رودخانه کشکان تغییر مسیر داده و به چندمتری ساختمانهای مسکونی رسیده ودر صورت تکرار سیلابی به حجم سیل اسفند ماه مناطق ذکر شده در معرض تخریب قرار دارند.

امتداد دیواره ساحلی مطالبه مردم پلدختر

مطالبه اصلی مردم شهر پلدختر ادامه احداث دیواره ساحلی تا مصون ماندن کامل شهر از سیل است تا درصورت بروز بارشهای سیل آسا و وقوع سیلاب مردم خانه به دوش نشده و بتوانند با آرامش زندگی کنند.


تغییر مسیر رودخانه کشکان به سمت شهر 

صادقی یکی از اهالی خیابان رسالت ۱۵ پلدختر گفت: با توجه به سیل فروردین واسفند 98 مسیر رودخانه تغییر کرده و منازل مسکونی ما در خطر سیلاب قرار دارند و هیچ چاره ای هم نداریم.

منازل ما پروانه وسند دارند

وی با بیان اینکه منازل ما هم پروانه دارند و هم سند دارند و هم از امور آب نامه داریم که در حریم رودخانه نیستیم افزود: نامه نگاری های زیادی کرده ایم اما جوابی نگرفته ایم شهرداری انکار می کند و می گوید وسیله نداریم به فرمانداری مربوط است و فرمانداری هم می گوید چون در حوزه شهری است به شهرداری مربوط است.

این شهروند پلدختری عنوان کرد: ما بین فرمانداری وشهرداری گرفتار شدیم وهیچ کسی برای ما کاری نمی کند و با هر بارشی از ترس سیل وسایل خود را جمع می کنیم

دربه دری یکساله 

مرادی یکی از اهالی منطقه سازمانیها گفت: به سبب اجرا نشدن دیواره ساحلی در آخر این منطقه ما هنوز منازل مسکونی خود را تعمیر نکرده وبعد گذشت یک سال از سیلاب شهروندان این منطقه در بلاتکلیفی قرار دارند.


اجرا نشدن دیوار ساحلی در منطقه سازمانیها

شهسواری یکی از شهروندان پلدختری که ساکن منطقه سازمانی ها است بیان داشت: من منزل مسکونی خود را که در سیلاب فرروردین 98 تخریب شد را بازسازی کردم ولی به سبب اجرا نشدن دیوار ساحلی در این منطقه هنوز به خانه خود برنگشته و مستاجر هستم.

دیواره ساحلی در قسمت سازمانی ها احداث شود

حجت الاسلام والمسلمین محسن موسوی امام جمعه پلدختر عنوان کرد: بازسازی دیوار ساحلی شهر پلدختر پروژه ای است که تحت نظر پیمانکاری شرکت سامان محیط یکی از بهترین و قویترین شرکت های پیمانکاری کشور در حال انجام است که طبق نظر کارشناسان پیشرفت فیزیکی آن خوب بوده اما در عین حال ما انتظارمان این است که نسبت به تکمیل دیوار ساحلی روستاهای بابازید و چم مهر و قسمت های باقی مانده دیوار ساحلی شهر پلدختر اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه بازسازی دیوار ساحلی شهر پلدختر تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفته بیان کرد: افرادی که در شرکت فعالیت می کنند چون از استاهای دیگر هستند طبق پروتکلهای بهداشتی نمی توانند به پلدختر بیایند ودستور داده شده که شرکت فعلا تعطیل باشه اگر غیر از این بود الان مشغول فعالیت بوده و کارشان را انجام می دادند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با بیان اینکه پیمانکار شرکت سامان محیط قول داده که در اولین فرصت بیایند و کار را به اتمام برساند گفت: دولت قرارداد احداث دیوار را تا 300متر پایین تر از پل شهدای دولت بسته است و ادامه آن یک پروژه جدیدی است که درباره آن هنوز صحبتی نشده است که امیدوارم استاندار لرستان و نماینده پلدختر همت کنند ادامه روند ساخت دیوار ساحلی در محدوده سازمانی ها اقدام شود و پلدختر برای همیشه از خطر سیلاب مصون شود.


ناقص ماندن دیوار ساحلی شهر پلدختر

شهردار پلدختر اظهار داشت: کار بازسازی دیواره ساحلی شهر پلدختر با روند خوبی در حال اتمام است ولی کل شهر ایمن نشده و باید این دیواره تا خیابانهای رسالت ادامه داشته باشد که این موضوع دغدغه و مطالبه اصلی مردم است، ساخت دیوار ساحلی پروژه خوبی است ولی ابتر ورناقص است که اگر ادامه آن انجام نشود دغدغه مردم برای وقوع سیلاب پا برجاست


پیشرفت ۹۰درصدی دیواره ساحلی شهر پلدختر

 وحید شیرکُش پیمانکار دیوار ساحلی شهر پلدختر با بیان اینکه احداث دیوار ساحلی شهر پلدختر از تیرماه سال 98 شروع شده وهم اکنون حدود 90درصد پیشرفت فیزیکی دارد اظهار داشت: دیوار ساحلی که تاکنون در قسمت شمال شرقی بالاتر از پل شهدای هفتم تیر فقط چند پارت باقی مانده و ۳۰۰ متر از قسمت پایین پل شهدای دولت تکمیل و به پل هفتم تیر وصل شده است‌.

وی با اشاره به اینکه قسمت شمالی پل شهدای دولت هم به پل چسبیده و وصل شده افزود: قسمت‌ هایی از دیواره ساحلی جنب دانشکده پرستاری که در سیلاب ششم اسفند ماه مردم نگران آن بودند که آب وارد شهر شود بسته شده است وامکان ورود آب به داخل شهر وجود ندارد‌.

پیمانکار دیوار ساحلی شهر پلدختر عنوان کرد: در ورودی شهر پلدختر مرحله اول کارها انجام شده ودیواره آن بتن ریزی شده است ولی به سبب اینکه در سیلاب ششم اسفند ماه آب رودخانه به طرف کارگاه تغییر جهت داده طی دو هفته ما مشغول خاک ریزی بودیم تا بتوانیم مسیر آب را تغییر دهیم.

پیمانکار دیواره ساحلی پلدختر یادآور شد: در حد وسط پل شهدای دولت و پل شهدای هفتم تیر در ضلع غربی هم چند پارتی که نگران کننده بوده اجرا و پشت دیواره پُر شده است.

دو ماه آینده دیوار ساحلی تکمیل می شود

شیرکُش با بیان اینکه بارندگی‌های اسفند ماه جلوی پیشرفت فیزیکی ساخت دیواره ساحلی را گرفت گفت: به سبب شیوع ویروس کرونا نیروهای غیربومی که در دیوار ساحلی مشغول به کار هستند مشکل تردد دارند که اگر مشکل تردد آنها حل شود دیوار ساحلی شهر تا یک ماه ونیم تا دوماه آینده تکمیل وبه بهره برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: کار احداث دیوار ساحلی تعطیل نشده و الان هم با نیروهای بومی شهرستان مشغول به آرماتور بندی، سرشمع وقالب بندی هستیم و به محض حل مشکل تردد نیروهای غیر بومی کار با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

پیمانکار دیوار ساحلی شهر پلدختر درباره ادامه احداث دیوار ساحلی در قسمت های سارمانی ها نشان کرد: قرارداد شرکت سامان محیط تا 300متر پایین تر از پل شهدای دولت است و هنوز درباره ادامه آن معلوم نیست وتعیین تکلیف نشده است.


دیواره ساحلی پلدختر تحت تاثیر بیماری کرونا

حسن رضائیان فرماندار پلدختر اظهار داشت: دیوار ساحلی شهر پلدختر حدود 90درصد پیشرفت فیزیکی دارد که به سبب بارندگی های اسفند ماه و شیوع بیماری کرونا در یک وقفه زمانی تعطیل بود اما هم اکنون با نیروهای بومی ومقیم پلدختر کار بازسازی ضلع شرقی در حال تکمیل است و در ضلع غربی هم با کم شدن شدت بیماری کرونا بازسازی با سرعت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد که امیدواریم طی دو ماه آینده تکمیل و به بهره برداری برسد.

پیگیری برای امتداد دیواره ساحلی 

وی درباره امتداد دیواره ساحلی در نقاط پایین دست شهر افزود: مکاتبات متعددی برای امتداد دیواره ساحلی با استاندار و سازمان مدیریت استان صورت گرفته و دغدغه مردم منطقه سازمانی ها منتقل شده است.

فرماندار پلدختر عنوان کرد: امیدواریم در اعتبارات آتی مساعدتی صورت بگیرد تا دیواره ساحلی در پایین دست شهر امتداد پیدا کند.

نتیجه گیری گزارش

امتداد دیواره حفاظتی شهر پلدختر در نقاط پایین دست شهر پلدختر از جمله منطقه سازمانی ها و خیابانهای رسالت مطالبه مردم است که در صورت انجام شهر پلدختر برای همیشه از خطر سیلاب مصون خواهد ماند ولی اگر دیوار ساحلی در همین حد پایان یابد با هر بار بارش باران باید شاهد ورود آب به نقاط پایین دست و خانه به دوشی مردم باشیم.


گزارش از: فیروزه حاتمی
عکاس: محمدرضا فرهادی فرد
دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید