پایانِ مبهمِ کرونا...

تاریخ انتشار : 31 فروردین 1399, 14:09
جهان تا کنون بلایی خطرناک‌تر و بی‌رحم‌تر از کرونا به خود ندیده‌است. کرونا را بلای قرن باید نامید؛ بلایی که تمام جهانیان را گرفتار و درگیر خود کرده‌است. کرونا همه‌ی معادلات را درهم ریخته و انسان را با بحرانی بسیار سخت و طاقت‌فرسا مواجه کرده‌است. تا کنون لقب‌های زیادی به این ویروسِ ناپیدایِ نفس‌گیر داده‌اند: غول بی‌‌شاخ و دم، ویروس چموش، دزدی که مترصد فرصت است، چیزی که رفتارهایش قابل پیش‌بینی نیست، منحوس، بی‌رحم، جان‌ستان، جنگ بی‌صدا در هیاهوی جنگ‌ها و... آن‌گونه که آمد این ویروس همه‌گیر چنان زندگی را بر مردم سخت کرده‌است که بی‌شک در آینده، تاریخ به دو بخش تقسیم خواهد شد؛ پیش از کرونا و پس از کرونا! 

با گذشت نزدیک به سه ماه از تایید نخستین فرد مبتلای به کرونا در چین، این ویروس به بسیاری از نقاط جهان سرایت کرد. تا زمان نگارش این یاداشت، بیش از دومیلیون نفر به کرونا مبتلا شده و شمار کشته‌ها از یکصدو‌چهل هزار نفر گذشته است. 

در ایران طبق آمار رسمی تا روز آدینه(29 فروردین‌ماه) شمار کل جان‌باختگان به 4هزار و 958 نفر رسیده و 79 هزار و 494  نفر مبتلا شده‌اند.

این در حالی است که هنوز نه داروی مشخصی برای درمان این بیماری یافت شده و نه تلاش پژوهشگران برای ساختن واکسنی به جایی  رسیده‌‌‌‌است. سازمان جهانی بهداشت هم اعلام کرده که تنها راه جلوگیری قطعی و نهایی از شیوع ویروس کرونا در جهان، دسترسی به یک واکسن موثر و مطمئن است. بدین‌روی، فعلا تنها راه مبارزه با کرونا رعایت فاصله‌ی اجتماعی و قرنطینه است و چاره‌ای جز این نیست. بدین منظور بیشینه‌ی کشورها مقررات ویژه‌ای را برای محدود کردن ارتباط شهروندان با یک‌دیگر و جلوگیری از سرایت این ویروس خطرناک به اجرا گذاشته‌اند. 

این مقررات علاوه بر محدودیت رفت‌و‌آمد، فعالیت‌های اقتصادی را کاهش داده و کسب‌و‌کارهای بسیاری را متوقف کرده و معاش بسیاری از خانوارها را به مخاطره انداخته است.

بدین‌روی بیشینه‌ی دولت‌ها امکاناتی را برای کمک به معیشت فعالان اقتصادی به‌ویژه کارگران، کارکنان موسسات خصوصی تعطیل شده و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک قرار داده‌اند. در ایران نیز برای کمک به معیشت قشر آسیب‌پذیر جامعه، گام‌هایی برداشته شده اما کافی نیست و بسیار ناچیز است. یکی از این‌گام‌ها دادن وام یک‌میلیونی به یارانه‌بگیران است. قرار است این وام از اول اردی‌‌بهشت ماه به حساب آنان واریز و از تیرماه از یارانه‌شان کسر ‌‌شود. رییس جمهور نیز بر اثر فشار افکار عمومی و رسانه‌ها نرخ بهره‌ی 12 درصدی این وام را حذف و آن را به وام قرض‌الحسنه تبدیل کرد! 

همه‌ی این اقدامات مُسَکن هستند و ضربه‌ی سختی را که کرونا به کسب‌وکار مردم زده‌است، جبران نمی‌کند. اکنون گاهِ آن رسیده است تا نهادهای حکومتی متمول، پای کار بیایند و به داد مردم برسند. این نهادهای سرمایه‌دار اگر دست‌کم‌ دو یا سه ماه به مردم کمک کنند خیلی از مشکلات حل می‌شود. مردم بیش از چهل سال است سختی می‌کشند و با حکومت همراهی کرده‌اند اکنون نوبت آن‌هاست تا برادری خود را در این اوضاع بحرانی ثابت کنند. 

اگر مسئولان چاره‌ای اساسی نیندیشند و مردم نیز به خودشان رحم نکنند، این نگرانی وجود دارد که موج دوم و دوباره ابتلا به کرونا چالش سختی ایجاد کند. هرچند برخی مسئولان از روند نزولی در این روزها می‌گویند اما واقعیت‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهد.

در صورت رعایت نکردن فاصله‌ی اجتماعی هر لحظه امکان دارد با موجی سهمگین ابتلا به کرونا مواجه شویم. کنترل موج دوم شیوع کرونا، برای مراکز درمانی «بسیار سخت» خواهد بود، دست‌کم به هم‌نوعان خود که شبانه‌روز بربالین بیماران هستند، رحم بکنیم. 

متاسفانه کاهش محدودیت‌های طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و شلوغ شدن ادارات و اماکن عمومی نیز بستر را برای شرایط بحرانی و بازگشت ویروس «فرصت‌طلب کرونا» فراهم خواهد کرد. یادمان باشد مردمی که در نوروز فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی نگرفتند و به سفر و دید و بازدید رفتند اغلب بیماران کنونی مربوط به آن زمان است. اکنون نیز که از روز شنبه 23 فروردین رییس جمهور خیلی از محدویت‌ها را برداشت و اصناف کم خطر اجازه‌ی فعالیت یافتند بیم آن می‌رود که موج جدیدی از مبتلایان به کرونا کشور را با چالش جدی روبه‌رو کند.

درست است که برخی برای کسب «نان» چاره‌ای جز بیرون رفتن از خانه را ندارند اما این بدان معنی نیست که اصول بهداشتی را رعایت نکنند. هرچند این وظیفه‌ی دولت و نهادهای حکومتی است تا با ارایه‌ی کمک‌هزینه‌هایی بلاعوض به مردم، خیال آنان را از غم نان راحت کنند تا «جان»شان شاید در امان باشد. 

عبدالرضا عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرده است که ضمن «تامین معاش مردم» با تعطیلی سه ماه کشور می‌توان از شر این ویروس خلاص شد./ ایلنا

عزیزی ادامه داد:« چین، در ۳ ماه شهر ووهان را با ۱۱ میلیون جمعیت قرنطینه و آذوقه و معیشت آن‌ها را نیز تامین کرد و دقت هم داشتند که کسی بیرون نیاید و در حال حاضر هم مردم به زندگی عادی خودشان برگشته‌اند؛ ما هم یا باید ۲ تا ۳ ماه همین کار را انجام دهیم و هزینه‌های مردم را هم تامین کنیم و یا مثل اکنون کج‌دار و مریز پیش برویم و روزی ۲هزار نفر به مبتلایان کرونایی‌ کشور اضافه شود.»

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارشی بر اساس تخمین‌ها اعلام کرد که آمار واقعی تعداد افراد جان‌باخته حدود دو برابر و آمار مبتلایان بین ۸ تا ۱۰ برابر آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت است. هرچند این مرکز در پی بازتاب رسانه‌ای گزارش خود، اقدام به عقب‌نشینی و رد اخبار مربوط به این گزارش کرد اما بر اساس آمار تخمین زده شده توسط این مرکز که روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین منتشر شد، تعداد افراد جان‌باخته بر اساس ابتلا به کرونا هشت هزار و ۶۰۹ نفر و تعداد مبتلایان بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است.

 بر اساس این گزارش، در این صورت کرونا تا ۴۰۰ روز در کشور می‌ماند و تا آبان ۹۹ به اوج خود می‌رسد. وزیر بهداشت نیز گفته‌است:« خیال نکنیم این ویروس چموش ما را رها می‌کند. ممکن است موجب جدید این اپیدمی را در پاییز و زمستان داشته باشیم و باید خودمان را برای روزهای به مراتب سخت‌تر آماده کنیم.» هم‌چنین ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت گفته‌:« پیش‌بینی می‌کنیم در پاییز بار دیگر شاهد اوج‌گیری ویروس کرونا باشیم.»

 فرجام سخن این که کرونا هم‌چنان مهمان ناخوانده‌ی ماست و جان می‌ستاند. چندان هم نمی‌شود به آمارهای ضدونقیضی که از سوی نهادهای رسمی اعلام می‌شود، اعتماد کرد زیرا مبارزه با کرونا یک متولی ندارد. دود وجود مراکز متعدد تصمیم‌گیر به چشم مردم می‌رود و تاوان این شلختگی‌های مدیریتی را باید مردم بدهند. نظام پزشکی ایران نیز با صدور بیانیه‌ای از «تعدد مراکز تصمیم‌گیری» در زمینه‌ی بحران کرونا انتقاد کرده بود و این را موجب لطمه به اقدامات بهداشتی خوانده است. و نتیجه‌ی مهم دیگر آن بی‌اعتمادی نسبت به حاکمیت است پس تا دیر نشده است با مردم شفاف و صادق باشید.

کیانوش رستمی/ هفته نامه سیمره


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1505

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود