امروز: چهارشنبه، 26 مرداد 1401
پلدخترنیوز » بهداشت، درمان، سلامت » معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان تایید کرد: کمبود دستکش در داروخانه‌ها و فروش توسط دست‌فروش‌ها

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان مطرح کرد:

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان تایید کرد: کمبود دستکش در داروخانه‌ها و فروش توسط دست‌فروش‌ها

کد خبر: 1504
  • 0
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، در این روزها که شاهد شیوع کرونا هستیم بر رعایت نکات بهداشتی توصیه اکید می‌شود و بر همین اساس بسیاری از شهروندان در همین راستا بدنبال خرید و استفاده از دستکش برای انجام امور در اماکن عمومی هستند.

با این وجود در حالی که با گذشت 2 ماه از شیوع کرونا مشکل کمبود ماسک برطرف شده است اما کماکان در بحث تامین دستکش مورد نیاز برای استفاده شهروندان مشکلاتی وجود دارد و بسیاری از داروخانه‌ها می‌گویند دستکش کافی برای عرضه وجود ندارد.

در عین حال که اکثر داروخانه‌ها دستکش برای عرضه ندارند اما شاهد فروش انبوه دستکش‌های نایلونی با قیمت بالا توسط دست فروشان در نقاطی از سطح شهرهای استان و به ویژه در برخی معابر اصلی خرم‌آباد هستیم.

فروش گسترده دستکش‌ نایلونی توسط دست‌فروشان آن هم با قیمت بالاتر از قیمت واقعی آن نشان دهنده آن است که در مدیریت این موضوع مشکلاتی وجود دارد.

پیش از این و تا زمانی که تولید ماسک به اندازه نیاز استان برسد نیز شاهد کمبود ماسک در داروخانه‌ها و در عین حال عرضه این محصول توسط برخی دست‌فروشان بودیم.

در همین زمینه معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز کمبود دستکش در داروخانه‌ها را تایید کرده است.

محسن اسد بیگی در مورد توزیع ماسک و دستکش در داروخانه‌های استان اظهار کرد:  ابتدا که با کمبود ماسک در استان مواجه بودیم اما با هماهنگی بین بخشی و آموزش  چند کارگاه این معضل رفع و در حال حاضر ماسک به تعداد کافی در اختیار داروخانه‌ها و تجهیزات پزشکی توزیع می‌شود.

وی افزود: اما ماسک مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی را خود غذا و دارو مستقیم  با کمک خیرین خریداری می‌کنیم و در این زمینه نیز مشکلی  وجود ندارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: نکته دیگری که باید به آن توجه بشود این است که ماسک‌های خانگی و ماسک‌هایی که در مغازه‌ها توزیع می‌شود مورد تایید ما نیستند، اما کارگاه‌هایی که ضوابط سازمان غذا و دارو را رعایت کرده‌اند ماسک تولید شده آنها مشکلی ندارد.

اسد بیگی افزود: معاونت غذا و دارو نظارت مستمر خود را بر داروخانه‌ها انجام و در صورت مشاهده ماسک‌های غیر استاندارد اقدام به جمع‌آوری آنها خواهد کرد.

وی اما در مورد کمبود دستکش در داروخانه‌ها نیز توضیح داد: بله درست است، در استان تنها یک کارخانه تولید دستکش نایلونی آن هم با ظرفیت روزانه دو هزار بسته فعالیت دارد که جوابگوی نیاز استان نیست.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: روزانه بین برخی داروخانه‌های خرم‌آباد توزیع می‌شود، بنابراین ما با کمبود دستکش نایلونی مواجه هستیم، لذا به دنبال تامین آن از نقاط دیگر هستیم.

اسد بیگی افزود: اما در مورد دستکش لاتکس باید بگویم این قلم تنها مورد نیاز مراکز بهداشتی و درمانی، درمانگاه‌ها، دندانپزشکی و بیمارستان‌های خصوصی است و از این لحاظ کامل تامین هستیم.

وی عنوان کرد: بنابراین نیازی نیست که دستکش لاتکس در داروخانه‌ها عرضه شود و همین دستکش نایلونی کافی است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی لرستان در پایان تاکید کرد: توصیه جدی ما به شهروندان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و خارج نشدن از منزل مگر در صورت ضرورت، استفاده از ماسک در اماکن شلوغ است، بهترین اقدام برای بهداشت دست هم ضدعفونی است/ فارس

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید