دلایل جابه‌جا نشدن روستای «ملاوی» پلدختر یکسال پس از سیل

تاریخ انتشار : 27 فروردین 1399, 13:46
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ ملاوی روستایی در 14 کیلومتری شمال شرقی شهر پلدختر است که در سیلاب 12 فروردین ماه 1398 به طور کامل به زیر آب رفت و اهالی آن بیش از 17 ساعت در کوه بالای روستای نظاره گر غارت منازل و اموال خود توسط سیلاب بودند. 

سیلاب به رستوران، مغازه‌ها، باغات و زمین‌های کشاورزی ملاوی هم خسارت وارد کرد، و اهالی این روستا علاوه بر منازل مسکونی منبع درآمد خود را هم از دست دادند.

یکسال از سیل ویرانگر فروردین 98 می‌گذرد اما به دلایل مختلف روستای سیل زده «ملاوی»  هنوز تعیین تکلیف وجابه جا نشده است.

با توجه به تغییر مسیر رودخانه کشکان وفاصله یک متری روستا با رودخانه و از طرف دیگر نزدیک بودن  به کوه واحتمال رانش و ریزش سنگ وکوه به داخل روستا امکان درجاسازی وجود ندارد و باید این روستا تخلیه و جابجا شود اما اهالی می‌گویند که یا زمین در حاشیه شهر پلدختر به آنها داده شود تا روستا را تخلیه کنند و یا برای این روستا نیز دیواره ساحلی ساخته شود تا مردم در این منطقه بمانند و درجاسازی کنند.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان لرستان نیز برای حل این مشکل و جابجایی روستا، چهار پیشنهاد به مردم این روستا داده که تاکنون از سوی اهالی مورد قبول قرار نگرفته‌است.

پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ در 25 فروردین ماه در گزارشی با عنوان پلدختر یکسال بعد سیل/ مردمان سیل زده‌ای که هنوز در خرابه‌ها زندگی می‌‍کنند /چرا روستای ملاوی جابه جا نشد؟ به مشکل جابه جایی این روستا پرداخت که بعد از انتشار این گزارش مسعود رضایی رئیس بنیاد مسکن استان لرستان جزئیاتی تازه از ماجرای روستای ملاوی را بیان کرد که در زیر آمده است

تعیین تکلیف روستای ملاوی نیازمند همکاری اهالی روستا

مسعود رضایی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان با اشاره به گزارش منتشر شده در این مورد اظهار داشت: روستای ملاوی روستایی است که به دلایل کارشناسی  ضرورت داردجابجا شود و این جابجایی به دلیل حریم رودخانه بودن و حریم جاده بودن روستا باید حتما جابجا شود و هیچ گونه جای توسعه‌ای ندارد.

وی افزود: بر اساس پیگیری‌ها و ارزیابی‌های ستاد اصفهان به عنوان استان معین در روستای ملاوی و بررسی‌های انجام شده در جلسات مختلف حدود 28 خانوار ارزیابی شد ولی آنچه بر حسب  مصوبات ستاد مدیریت بحران استان از مدیریت برنامه‌ریزی استعلام شد و بر اساس آمار سال 95 تنها 8 خانوار ساکن دائم و مابقی مالکان به صورت فصلی و موقت در روستای ملاوی ساکن هستند. 

چهار گزینه برای جابه‌جایی ملاوی

رئیس بنیاد مسکن استان لرستان عنوان کرد: برای جابجایی روستای ملاوی چهار گزینه به ساکنان این روستا پیشنهاد شد بهترین گزینه که می‌شد مشکلات تجاری و مسکونی مردم این روستا را حل کرد زمین اردوگاه نزدیک ملاوی بود که پس از مذاکره و برگزاری چندین جلسه در فرمانداری پلدختر با ساکنان این روستا این پیشنهاد را قبول نکردند به این دلیل که قبلا این اردوگاه عراقی‌ها بوده است،گزینه دوم خرید زمین در روستای مورانی بود که گفتن به دلیل مشکلات قومی و قبیله ‌ای قبول نکردند. 

بالاترین رقم به اهالی ملاوی پیشنهاد شد

وی بیان کرد: سومین پیشنهاد برای جابجایی ساکنان ملاوی زمین خریداری شده بنیاد مسکن  در روستای سراب حمام بود که این پیشنهاد را قبول نکردند در نهایت چهارمین گزینه بر اساس مصوبات مدیریت بحران استاندار دستور دادند بالاترین رقمی  که جهت خرید زمین سیل‌زدگان هزینه شده برای ساکنان این روستا در نظر گرفته شود که بالاترین میانگین هزینه مربوط به روستای بابازید 30 میلیون تومان که برای ساکنان روستای ملاوی 35 میلیون تومان پیشنهاد دادیم که هر روستایی که مجاز است پروانه ساخت صادر کرد زمین تهیه کنند که این موضوع را هم نپذیرفتند. 

تمایل به سکونت در شهر پلدختر

رضایی دلیل نپذیرفتن گزینه‌های مطرح شده از طرف ساکنان روستای ملاوی را تمایل به سکونت در شهر پلدختر دانست و گفت: بر اساس ضوابط و مقررات ساکنان ملاوی دارای کد روستایی هستند و بر اساس قانون امکانات و تسهیلات روستایی را نمی‌توانیم در شهر پرداخت کنیم در نهایت ستاد اصفهان مستقر در ملاوی زمینی خارج از محدوده و حریم شهر پلدختر پیدا کردند که بخرند ولی پس از طرح موضوع در جلسه مدیریت بحران درجلسه کارشناسی  امور زیر بنایی مطرح شد ولی به دلیل ایجاد حاشیه نشینی و مشکلات برای شهر پلدختر و همچنین افزایش ساخت و سازهای بی رویه و غیر کارشناسی در آینده این گزینه  رد شد.

وی تصریح کرد: طی روزهای اخیر طی دیدار با نماینده ولی فقیه در لرستان و فرماندارپلدختر اعلام کردیم گزینه سکونت در شهر را منتفی بدانند ولی ما این آمادگی را داریم پول تهیه زمین در هر روستایی که بخواهند  در اختیارشان قرار می‌دهیم ولی باز هم از نظر ما بهترین گزینه زمین اردوگاه است و این بستگی به مردم دارد که یکی از گزینه‌های مطرح شده را بپذیرند.

رئیس بنیاد مسکن لرستان با بیان اینکه  متاسفانه علی‌رغم برگزاری چندین جلسه در فرمانداری  پلدختر ولی ساکنان روستای ملاوی نمی‌توانند به تصمیم واحدی برسند خاطر  نشان کرد: چنانچه مردم ملاوی به تصمیم واحدی برسند هیچ گونه منعی از طرف نظام جهت ارائه خدمات و تسهیلات به آنها وجود ندارد چراکه   تاکنون حدود  12 هزارو 800 واحد روستایی در سطح استان ساخته شده 8 واحد و 20 خانه ساختن عددی نیست که برای ساخت آنها عاجز باشیم.

وی با اشاره به جابجایی برخی روستاهای حاشیه کشکان اظهار داشت: پس از سیل سال گذشته چندین روستای شهرستان پلدختر بدون هیچ مشکلی و با پای کار آمدم مردم روستاها جابجا شدند و دولت تسهیلات و امکانات در اختیار آنها قرار داده است.

رضایی افزود: هر کجا مردم پای کار باشند و بخواهند بازسازی انجام می‌شود ولی جایی که مردم همکاری نکنند هیچ کاری نمی توان برای آنها انجام داد/ تسنیملینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1501

نظرات :

  1. User Avatar
    مجید  ـ  در تاریخ : 27 فروردین 1399 14:14
    ملاوی مرکز بخش بوده و شامل بخشداری پلیس راه و ارگانهای مختلف دولتی بوده چطور مانعی برای پیوستن اونها به شهر وجود نداشته ولی برای ساکنین خارج از محدوده ی شهر وجود داره!این مساله فقط نگاه سیاسی در اون وجود داره ولاغیر!یک روستا رو از پایه میخوان بردارن اونم با سی میلیون خجالت آوره!مثل سایر مناطق بیان سد بزنن مکان های تجاری رو هم تکمیل کنن ما چیزی نمیخوایم اگر قصد خدمت به مردم دارند!این آقایون فقط جلوی دوربین بلدند خدمت کنند

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود