تب انتخابات و نقش رسانه های محلی

تاریخ انتشار : 10 بهمن 1398, 21:01
روزشمار انتخاباتی حدود ۳ هفته دیگر را تا یازدهمین دوره انتخاب نمایندگان برای مجلس شورای اسلامی که بیشترین تاثیر را بر حفظ استقلال داخلی ملت دارد، نشان می دهد.

بی شک این واقعیتی ست که مردم لرستان، در صحنه های مختلف انقلاب اسلامی حضور پرشوری داشته و این پایبندی آحاد ملت به آرمان های انقلاب اسلامی را نشان می دهد.

حال نیز با توجه به فرا رسیدن انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز همین حضور پرشور را خواهند داشت و می توان گفت به نوعی انتخابات مظهر تجلی اراده ملی در تعیین سرنوشت کشور است.

مهمترین مصداق پشتیبانی مردم از نظام جمهوری اسلامی ایران، انتخابات است و همان‌طور که همواره نیز تاکید شده، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات این مهم را رقم می‌زند. 

از منظر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره)، مجلس یكی از قوای اصلی كشور است كه جایگاه و اهمیت بسیار والایی دارد و در رأس تمام نهادهای كشور دانسته شده است. از دیدگاه مقام معظم رهبری نیز مجلس جایگاه والایی در نظام اسلامی داشته و مهم‌ترین مظهر الگوی مردم ‌سالاری دینی محسوب می‌شود.

در این روزهای منتهی به انتخابات با وجود اینکه هنوز تبلیغات رسمی نامزدها شروع نشده است، ولی نیروهای موثر حزبی و مردمی از جریانات مختلف سیاسی در تلاش هستند با سامان دهی افراد و پایگاه های اجتماعی خود زمینه را برای حضور حداکثری مردم در انتخابات 2 اسفند مهیا کنند و با نزدیک شدن به این رویداد مهم سیاسی اجتماعی و سرنوشت ساز تب انتخابات در شهرستان های مختلف استان لرستان هر روز داغ و داغ تر می شود و مردم این استان آماده خلق حماسه آفرینی دیگری در تاریخ کشورمان هستند.

در این بین رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسی و یا به تعبیری دیگر چشم بینای مردم همواره نقشی اساسی در ایجاد شور و نشاط انتخاباتی داشته و دارند و می توانند با ایفای نقش روشنگری با ایجاد فضایی سالم، نسبت به آگاه سازی مردم برای حضور آگاهانه به برگزاری انتخاباتی پویا و پر مشارکت کمک کنند.

پوشش مبارزات انتخاباتی بین نامزدها از طیف ها و جناح های مختلف در رسانه ها، موجب ایجاد شور و نشاط و افزایش تعداد شرکت کنندگان در انتخابات شده و این از دید رسانه ها بخوبی انعکاس یافته و می یابد.

با عنایت به اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری به دلایل مختلف از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است، نوع تحلیل ها و آسیب شناسی هایی که رسانه ها در خصوص مبحث انتخابات به جامعه ارائه می دهند علاوه بر بالا بردن سطح بینش و آگاهی مردم در زمینه های مختلف به نوعی هدایت کردن و مهندسی افکار عمومی به سمت و سوی انتخابی درست و اصلح می باشد.

باتوجه به این که در اسفند ماه امسال شاهد برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی همزمان با سراسر کشور در استان لرستان هستیم به علت شرایط اقلیمی منطقه، ظرفیت ها و نیروی انسانی و معضلات بیکاری، نقش تاثیرگذار رسانه ها خصوصا رسانه های مکتوب و محلی استان در ایجاد فضایی مناسب برای تحلیل مسائل، مطالبات و همچنین نیازهای مردم اهمیت فراوانی دارد. زیرا وقتی قرار است انتخابی صورت گیرد، انتخاب کننده بایستی با دانش و آگاهی که در مورد گزینه‏ های خود پیدا کرده، بهترین انتخاب را انجام دهد.

از مهم ترین نقش محوری رسانه ها خصوصا مطبوعات محلی در انتخابات پیش رو می توان به وظایف رسانه ها در دوره پیش از انتخابات، اطلاع رسانی و تبلیغ لازم در خصوص ثبت نام داوطلبان نمایندگی، بیان شرایط ثبت نام كنندگان و ثبت نام شوندگان، بیان كیفیت رأی دهی و چگونگی فرایند رأی گیری، بیان برنامه های انتخاباتی احزاب و گروه های سیاسی اجتماعی، بیان اخبار، تحلیل ها و نظریات در مورد انتخابات، دعوت از كارشناسان و بیان بحث های انتخاباتی، ضرورت برگزاری انتخابات، بازتاب دادن میزگرد ها و مصاحبه های مردم در خصوص انتخابات و تلاش برای مشاركت حداكثری مردم در انتخابات اشاره کرد


حسام شفیعی/ مدیر مسئول هفته نامه معتبر


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1394

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود