اطلاعات مالی نامزدهای انتخاباتی در سامانه الکترونیکی ثبت می‌شود

تاریخ انتشار : 15 دی 1398, 15:31
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، نمایندگان در جلسه علنی امروز- دوشنبه- مجلس شورای اسلامی موادی از طرح دو فوریتی شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت های انتخاباتی را تصویب کردند.

بنابر ماده یک این طرح تبلیغات به مجموعه اقدامات نامزدهای انتخابات و یا نمایندگان آنها و سایر افراد- اعم از گفتاری، نوشتاری و رفتاری- به منظور تأثیرگذاری بر رأی‌دهندگان گفته می‌شود که با هدف رساندن پیام، خط مشی و برنامه نامزدها یا احزاب و گروههای سیاسی به مردم می‌باشد تا از این طریق آنها را به رأی‌دادن به نامزدهای مورد نظر یا جریان و گروه خاص ترغیب نمایند.

بنابر این مصوبه، فعالیت‌های انتخاباتی به هرگونه فعالیت قانونی اطلاق می‌گردد که نامزدها، احزاب و گروههای سیاسی و طرفداران آن‌ها در تبلیغات و یا امور مرتبط با انتخابات انجام می‌دهند.

طبق تعریف این ماده؛ هزینه های انتخاباتی هزینه‌هایی مادی است که نامزدهای انتخابات و احزاب و گروههای سیاسی در انجام فعالیت‌های انتخاباتی و تبلیغات، صرف می‌کنند.

همچنین تامین مالی انتخابات به مجموعه منابعی تعریف شده است که جهت تامین هزینه‌های انتخاباتی انجام و یا صرف می‌شود.

بنابر این مصوبه؛ سامانه مالی انتخابات پایگاهی است که وزارت کشور به‌صورت الکترونیکی ایجاد و نامزدها و احزاب و گروههای سیاسی ملزم به ثبت اطلاعات مالی خود مطابق قانون در این سامانه هستند.

همچنین بنابر ماده ۲ مصوب شد هیچ شخص یا نامزدی نمی تواند اقدام به دریافت یا پرداخت کمک مالی نقدی یا غیر نقدی جهت تامین منابع مالی فعالیت های انتخاباتی و هزنیه کرد آن ها نماید مگر به صورتی که در این قانون مقرر شده است.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بند مربوط به راه اندازی سامانه مالی انتخابات در ماده یک این طرح، گفت: ایجاد سامانه مالی از سوی وزارت کشور بار مالی دارد اما دولت بار مالی این بند از طرح را پذیرفته است/ عصر ایرانلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1354

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود