امروز: دوشنبه، 11 مهر 1401
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت اجتماعی » بیش از ۲۶۷ روز از سیل بهار پلدختر می‌گذرد/ تسهیلات داده شده جوابگوی تکمیل منازل مسکونی نیست‌‌/ سیل زدگان بهار، بدون سرپناه وارد زمستان شدند+تصاویر

شهر پلدختر ۲۶۷روز پس از سیل

بیش از ۲۶۷ روز از سیل بهار پلدختر می‌گذرد/ تسهیلات داده شده جوابگوی تکمیل منازل مسکونی نیست‌‌/ سیل زدگان بهار، بدون سرپناه وارد زمستان شدند+تصاویر

کد خبر: 1322
  • 15

به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، سیل خروشان فروردین ماه امسال وارد منازل هزاران پلدختری شد وسفره های هفت سین آنها را به گِل نشاند تا اثری از شادی و بهار در روز سیزده به در  مشخص نباشد وبه جای رفتن مردم به طبیعت، طبیعت خشم خود را جاری و روانه شهر ودیار ما کرد وهزاران منزل مسکونی در شهر پلدختر و روستاهای حاشیه کشکان به گِل نشستن ومردم دار وندارشان را درسیلاب از دست دادند،هزار و ۲۰۰ واحد صنفی خسارت دیدند تا جوانان پلدختری برای گذران زندگی روانه شهرهای صنعتی شوند. 

سیل پلدختر ۵۰۰۰هزار میلیارد تومان خسارت به بخش های مختلف،۱۰۰۰میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی، ۱۰۰میلیارد تومان به زیرساخت های شهری، ۴هزار و ۶۰۳ واحد مسکونی تخریب و یا دچار خسارت شدند ومردم در شهر پلدختر وروستاها بدون سرپناه ماندند.

اکنون بعد از گذشت بیش ۲۶۷ روز از به گِل نشستن شهرستان پلدختر می گذرد اما علی رغم تلاشها وخدمات جهادی مردم، مسئولان و گروه های جهادی آثار سیل مخرب هنوز در برخی نقاط دیده می شود ومشکلاتی وجود دارد.

ترس مردم از آمدن سیل 

بعد از گذشت بیش از هشت ماه از سیل ودر آستانه بارشهای زمستانه که به پلدختر وارد می شوی با هر رعد وبرقی دل بارانی سیل زده های پلدختری می لرزد که نکند دوباره سیل بیاید ومنازلی که با هزار زحمت تعمیر وبازسازی کردند دوباره غرق در آب شود.

متوقف شدن ساخت و ساز در پلدختر

ساخت وساز واحدهای مسکونی در شهر پلدختر و روستاها تا مرحله سقف گذاری پیش رفته ولی در همین مرحله متوقف شده چون تسهیلات داده شده جوابگوی تکمیل کردن واحدهای  مسکونی نیست وسیل زدگان نیاز به تسهیلات جدید دارند تا بتوانند منازل خود را تکمیل کنند، ساخت وساز واحدهای تعمیری به پایان رسیده و واحدهای احداثی در شهر با کندی پیش می رود و مردم از کمبود تسهیلات ناراضی هستند ومی گویند پولی برای تکمیل منازل مسکونی خود ندارند

دیوار ساحلی شهر پلدختر پیشرفت نسبتا خوبی دارد ولی برخی نقاط حساس هنوز پوشش داده نشده ومردم نگران آغاز بارندگی ها هستند،برخی نقاط شهر مثل دانشکده پرستاری و ورزشگاه سرمالیان هنوز بازسازی ودیوار کشی نشده تا چهره شهر همچنان سیل زده نشان بدهد.

مردم نگران بازگشت به منازل خود هستند

منطقه سازمانی ها که بعد از ساحلی بیشترین خسارت را در سیلاب متحمل شده هنوز زندگی عادی جریان نداردبرخی منازل به حال خود رها شده و منازل مسکونی هم که بازسازی شده به سبب اجرا نشدن کامل دیوار ساحلی مردم نگران بازگشت به منازل خود هستند.

سایت چهار هکتاری که برای ساخت وساز سیل زدگان پلدختری در نظر گرفتند دارای ۱۰۶ قطعه مسکونی، ۳۰ قطعه تجاری است که ۵۹قطعه آن واگذار و ۸۶ واحد مسکونی در آن در حال ساخت است که اکثر آنها در مرحله اجرای اسکلت هستند و در مرحله اجرای سقف متوقف شدند.سایت مسکن مهر و سایت چهار هکتاری که برای سیل زدگان  با اولین بارش باران غرق در آب کانال کنار خود شد تا سیل زدگان بهار در این نقطه هم شاهد سیل بی تدبیری مسئولان باشند که بعد از گذشت بیش از هشت ماه هنوز تکلیف کانال کنار سایت را مشخص نکردند.

هنوز یک واحد احداثی در سایت چهار هکتاری که برای سیل زدگان در نظر گرفتند به بهره برداری نرسیده و اکثر واحدها در مرحله اجرای سقف واسکلت متوقف شده است ومردم به سبب اینکه تمام دارایی خود را در سیلاب از دست دادند توانایی ندارند که ادامه ساخت منازل را با آورد شخصی انجام دهند.


کمبود تسهیلات برای تکمیل واحدهای مسکونی

پیری از اهالی سازمانی که منزل مسکونی دو طبقه خود را در سیل از دست داده ودر سایت جدید سیل زدگان پلدختری مشغول ساخت وساز است به خبرنگار پلدختر نیوز گفت:با توجه به آورده شخصی و  تسهیلاتی که دولت در اختیار ما قرار داده عملیات ساخت و ساز واحد احداثی خود را تا مرحله دیوارچینی و اجرای سقف انجام داده ایم ولی در ادامه به سبب کمبود هزینه مجبوریم کار را تعطیل کنیم که از دولت انتظار داریم سیل زدگان پلدختری را برای تکمیل کردن منازل مسکونی یاری دهد.

ساخت منازل مسکونی متوقف شده است

عزیزی پیرمرد ۷۰ساله ای از اهالی ساحلی پلدختر که منزل مسکونی خود را در سیلاب فروردین ماه از دست داده به خبرنگار پلدختر نیوز می گوید:مردم پلدختردر سیلاب فروردین ماه همه دارایی خود را از دست دادند که دولت برای جبران خسارت زمین مسکونی و وام در اختیار مردم قرار داده ومشغول ساخت وساز هستند ولی تسهیلات داده شده جوابگوی تکمیل کردن منازل مسکونی نیست و واکثر منازل به سبب تمام شدن تسهیلات داده شده  در مرحله سقف متوقف شده است و مردم همچنان بدون سرپناه هستند.
  
وی افزود: بدون کمک دولت و خیرین مشکلات سیل زدگان پلدختری حل نخواهد شد چون در حال حاضر برای ادامه ساخت و ساز با کمبود هزینه روبروهستند وهیچ دارایی هم برای آنها باقی نمانده که منازل مسکونی خود را تکمیل کنند.


دولت سیل زدگان را یاری کند

امرایی از پیمانکاران ساخت وساز در سایت سیل زدگان پلدختری اظهار داشت: با توجه به تسهیلات ۱۰۰ میلیونی که برای ساخت واحدهای احداثی در نظر گرفته شده ۵۰ میلیون برای خریدآهن آلات و حدود30میلیون برای اجرای فوندانسیون هزینه شده و با ۲۰میلیون باقی‌مانده سیل زدگان نمی توانند سقف منازل خود را هم اجرا کنند که نیاز است دولت سیل زدگان را یاری کند.

شهسواری از پیمانکاران ساخت و ساز سایت چهار هکتاری سیل زدگان پلدختری اظهار داشت: برای ساخت یک منزل مسکونی ۲۵۰میلیون نیاز است که با توجه به تسهیلات ۱۰۰میلیونی که دولت به سیل زدگان داده آنها فقط می توانند منازل را اسکلت بندی کنند وبرای ادامه ساخت وساز از جمله خرید آجر، ماسه، ظریف کاری منازل ودستمزد بَنا به تزریق تسهیلات نیازمند هستند.

وی با بیان اینکه سیل زدگان برای ادامه ساخت و ساز باید از آوردهای شخصی خودشان هزینه کنند افزود: برای تکمیل هر واحد مسکونی  به 150میلیون دیگر نیاز است که دولت برای تکمیل واحدهای مسکونی باید در کنار سیل زدگان باشد.


بلاتکلیفی سیل زدگان پلدختری

طرحانی جوان پلدختری که منزل مسکونی ۴۰۰متری خود را که در ساحلی شهر قرار داشت را از دست داده تصریح کرد: یک قطعه زمین با ۱۰۰ میلیون تسهیلات در اختیار من قرار دادند که تاکنون نصف کار ساخت وساز را انجام دادم ولی تسهیلات به پایان رسیده وما بلاتکلیف ماندیم.

وی با بیان اینکه ما نمی دانیم باید برای ادامه ساخت وساز وتکمیل منازل خود به کجا مراجعه کنیم افزود: از مسئولان مربوطه تقاضا دارم تسهیلات اعطایی را افرایش دهند تا ما بتوانیم یک سرپناه برای فرزاندانمان فراهم کنیم.


پورنصیر فرهنگی بازنشسته پلدختری که در سیلاب فروردین ماه خسارات زیادی متحمل شده عنوان کرد:یک ساختمان ۲۲۰ متری دو طبقه در منطقه سازمانی ها داشتم که در نوروز ۹۷ آن را ساخته بودم که در سیلاب فروردین ماه نشست کرده وامکان زندگی در آن وجود نداشت، دولت در ازای آن یک قطعه زمین با ۱۵۰ میلیون تسهیلات در اختیار من قرار داده است که با این مقدار تسهیلات  امکان ساخت منزل مسکونی وجود ندارد.

وی افزود: من شش فرزند تحصیلکرده بیکار دارم ما باید چه کاری انجام دهیم،گرفتاریهای خود را چگونه برطرف کنیم؟


اکثر واحدهای مسکونی سایت چهار هکتاری در مرحله اجرای اسکلت هستند

قاسم جعفری رئیس ستاد معین استان اصفهان مستقر در شهر سیل زده پلدختر در گفت وگو با خبرنگار پلدخترنیوز با بیان اینکه سایت چهار هکتاری شهر پلدختر شامل 106پلاک مسکونی است که توسط سازمان مسکن وزمین برای واحدهایی که در حریم وبستر رودخانه کشکان قرار داشتند ومنازل آنها به طور کامل تخریب شدند در نظر گرفته شده است اظهار داشت: کسانی که به این سایت منتقل شدند بیشترین آسیب را از سیلاب فروردین ماه متحمل شدند وزندگی آنها از بین رفته است

وی با اشاره به اینکه ساخت وساز منازل مسکونی پیشرفت خوبی دارد گفت: اکثر واحدها در مرحله اسکلت هستند و به لحاظ هزینه های زیادی که دارند با مشکلاتی مواجهه شدند که ما در تلاش هستیم که از محل خیرین به مردم کمک کنیم تا بتوانند منازل خود را تکمیل و در آن زندگی کنند.

رئیس ستادمعین استان اصفهان مستقر در شهر سیل زده پلدختر عنوان کرد: بازسازی همه واحدهای تعمیری در شهر پلدختر به پایان رسیده ومردم در منازل خود هستند وزندگی به روال عادی برگشته و پیشرفت واحدهای احداثی هم در مجموع حدود 70درصد است که به سبب اینکه زیربنای زمین ها درداخل شهر زیاد بوده پیشرفت فیزیکی آنها پایین تر از روستا ها است.


دولت توان افرایش تسهیلات به سیل زدگان را ندارد

وی بیان کرد: با توجه به گستردگی حوادث سیل فروردین ماه واینکه هنوز بازسازی آنها به اتمام نرسیده، زلزله آذربایجان و آبگرفتگی شهر اهواز و اطراف آن برای دولت مقدور نیست که بیش از این تسهیلات در اختیار مردم قرار دهد که تنها راه امید ما خیرین هستند که پیگیر هستیم هر طور شده به مردم کمک کنیم.

پایان سال پایان بازسازی شهر است 

جعفری با بیان اینکه به سبب اسکلت فلزی ،هزینه های زیاد آن وزیربنای زیاد زمین ها هزینه های ساخت وساز در داخل شهر پلدختر زیاد شده ومردم با مشکلاتی مواجهه شدند گفت: ما پایان سال را پایان بازسازی شهر اعلام کردم و در تلاش هستیم تا زمانی که درشهرستان هستیم به مردم کمک کنیم منازلشان را بسازند اما یک عده از سیل زدگان به سبب مشکلات حقوقی و وراثتی که داشتند دیر اقدام به ساخت وساز کردندکه طی مصوبه ای که در شورای هماهنگی صورت گرفته این تعداد واحد مسکونی تحویل بنیاد مسکن شهرستان پلدختر شده است تا از این طریق ساخت وساز منازل خود را پیگیری کنند چون زمانی که تعداد واحدهای مسکونی کم شود لزومی ندارد که ستاد بازسازی در شهر مستقر باشد


اجرای ۱۲۰۰متر از دیوار ساحلی شهر پلدختر

وحید شیرکش پیمانکار دیوار ساحلی شهر پلدختر در گفت وگو با پلدختر نیوز با بیان اینکه پروژه دیوار ساحلی شهر پلدختر توسط شرکت سامان محیط وابسته به بنیاد مسکن در حال انجام آن است اظهار داشت: ۱۲۰۰ متر از دیوار ساحلی اجرا ‌و ۸۴۰ شمع زده شده ودر قسمت های شمال غربی دیواره به طور کامل اجرا شده است .

وی با بیان اینکه در شمال شرقی مرحله اول کار در حال اتمام است افزود:اگر بارندگی نداشته باشیم کار را با سرعت بیشتری به پیش می بریم و در قسمت غربی فاصله بین دو پل شهدای دولت وهفتم تیرشمع زده شده ودر سمت غرب پایین تر از پل شهدای دولت ۳۰۰متر دیواره در قسمت سازمانی ها اجرا شده است.


تکمیل دیوار ساحلی تا پایان سال

پیمانکار دیوار ساحلی شهر پلدختر با اشاره به اینکه در قسمت شرقی حدفاصل پل شهدای دولت وهفتم تیرشمع کوبی ها در حال انجام است عنوان کرد: تخریب دیواره قدیمی را چند روز گذشته شروع کردیم ودر حال شمع کوبی هستیم وتمام تلاش خود را انجام می دهیم که تا آخر سال ساخت دیواره ساحلی پلدختر به پایان برسد.


نصب پل فلزی بزودی انجام می شود

وی بیان کرد: همزمان با ساخت دیواره نصب پل شهدای هفتم تیر را هم شروع کردیم وروز گذشته نصب تیرهای فلزی آن به اتمام رسیده وعرشه آن هم اجرا خواهد شد تا بتن ریزی انجام وآن راهر چه زودتر راه اندازی کنیم.

شیرکش درباره زمان بازگشایی پل شهدای هفتم تیر گفت: تمام تلاشمان را می کنیم که هر چه زودتر پل را راه اندازی کنیم که مشکلات رفت وآمد مردم برطرف شود.


وی درباره آخرین وضعیت احداث دیواره ساحلی در روستاهای بابازید وچم مهر تصریح کرد: دیوار ساحلی روستای بابازید ۵۷درصد و در روستای چم مهرهم ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داریم و احداث دیواره حفاظتی این روستاها تا پایان سال به اتمام می رسد.

گزارش از: فیروزه حاتمی
عکاس: محمدرضا فرهادی فرد
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید