مروری بر گام نخست انتخابات در لرستان

تاریخ انتشار : 20 آذر 1398, 20:03
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، پس از گذشت ماه‌های متوالی و حرف‌وحدیث‌های زیادی که در مورد انتخابات مجلس وجود داشت و باوجود تمامی تحلیل‌های درست و نادرست در تاریخ 10 آذر زنگ شروع ثبت‌نام از داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم‌زمان با سراسر کشور در استان لرستان نیز نواخته شد.

انتخاباتی که بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان معتقدند با توجه به عملکرد مجلس دوره دهم مطمئناً با حساسیت و رقابت بسیار بالایی روبرو خواهد شد.

همین موضوع باعث شد تا داوطلبان زیادی از اقشار، گروه‌های سیاسی و افکار مختلف برای حضور در محل فرمانداری‌ها حاضر شده و ثبت‌نام خود را علنی کنند.

بر اساس آمار و اطلاعات اعلام شده توسط ثمینی رئیس ستاد انتخابات لرستان در تاریخ 17 آذرماه،  ثبت‌نام ۴۰۱ نفر در لرستان نهایی شده که از این تعداد ۳۷۱ نفر مرد و ۳۰ نفر زن هستند.

بر همین اساس در بین داوطلبان نمایندگی مردم لرستان ۶۲ نفر ۳۰ تا ۳۵ سال دارند، ۵۷ نفر ۳۵ تا ۴۰ سال، ۸۱ نفر ۴۰ تا ۴۵ سال، ۸۸ نفر ۴۵ تا ۵۰ سال، ۵۱ نفر ۵۰ تا ۵۵ سال، ۴۷ نفر ۵۵ تا ۶۰ سال، ۱۱ نفر ۶۰ تا ۶۵ سال، ۲ نفر ۶۵ تا ۷۰ سال و ۲ نفر ۷۰ تا ۷۵ سال سن دارند.

جوان‌ترین داوطلبین انتخابات مجلس در لرستان ۷ نفر هستند که متولد سال ۶۸ بوده و ۳۰ سال سن دارند، افزود: همچنین مسن‌ترین داوطلبان ۲ نفر هستند که متولد ۱۳۲۸ بوده و ۷۱ سال سن دارند. 28 نفر تحصیلات لیسانس،  ۳۱۴ نفر فوق‌لیسانس، ۵۷ نفر دکتری و ۹ نفر تحصیلات حوزوی دارند.

۶۳ نفر فرهنگی، ۱۰ نفر پزشک، ۴۸ نفر استاد دانشگاه، ۴۵ نفر بازنشسته، ۱۳۲ نفر کارمند، ۱۱ نفر بیکار، ۲ نفر نظامی، ۵۳ نفر دارای شغل آزاد، ۱۶ نفر شغل متفرقه، ۲ نفر روحانی،  ۴ نفر وکیل یا قاضی و ۷ نفر نماینده مجلس هستند.

در بین ثبت‌نام‌شدگان آن‌هایی که دارای سابقه نمایندگی هستند ۱۳ نفر هستند و کسانی که دارای سابقه داوطلبی در انتخاب مجلس بوده‌اند ۱۰۵ نفر هستند، تصریح کرد: ۱۳۴ نفر ایثارگر و ۲۶۷ نفر غیر ایثارگر هستند.

در حوزه انتخابیه خرم‌آباد و چگنی ۱۰۵ نفر (۹۴ نفر مرد و ۱۱ نفر زن)، بروجرد ۷۳ نفر (۶۴ مرد و ۹ زن)، الیگودرز ۳۶ نفر (یک نفر زن و ۳۵ نفر مرد)، دورود و ازنا ۴۷ نفر (۴۶ تا مرد و یک زن)، کوهدشت و رومشگان ۷۱ نفر (۶۷ نفر مرد و ۴ زن)، دلفان و سلسله ۳۸ نفر (۳۷ نفر مرد و یک زن)، پلدختر ۳۱ نفر (۲۸ نفر مرد و ۳ نفر زن) برای نمایندگی مردم لرستان داوطلب شده‌اند، از ۹ نفر نماینده فعلی استان تاکنون ۷ نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

بیشترین ثبت‌نام داوطلبان در خرم‌آباد و کمترین در پلدختر بوده است، تعداد داوطلبان بدون سابقه داوطلبی ۲۹۶ نفر است که ۷۴ درصد ثبت‌نام‌شدگان را تشکیل می‌دهند.

۷ نفر داوطلب دیگر را نهایی کنند، در این صورت تعداد داوطلبان نمایندگی مردم لرستان به ۴۰۸ نفر خواهد رسید.

نسبت به دور قبل ۳۳ درصد افزایش ثبت‌نام داوطلبان در انتخابات را داشته‌ایم اما درصد جنسیتی هیچ تغییری نسبت به دور گذشته نداشته است و ۷ درصد داوطلبان زن و ۹۳ درصد مرد هستند.

با بررسی دقیق داوطلبان ثبت‌نام کرده در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌توان دریافت انتخابات پیش رو پس از تأیید صلاحیت‌ها با حساسیت زیادی روبرو خواهد شد، چرا که افراد زیادی از قشرهای مختلف در میان ثبت‌نام کنندگان هستند که مطمئناً تنور انتخابات بیش از سال‌های گذشته داغ خواهد بود.

در حوزه انتخابیه خرم‌آباد و چگنی افراد شاخص و شناخته شده‌ای همچون دور گذشته ثبت‌نام کرده‌اند که مطمئناً چندین گزینه شاخص موجود پس از تأیید صلاحیت‌ها در صورت نبود یک پدیده سرنوشت انتخابات را تعیین خواهند کرد.

البته باز هم تاکید می شود سرنوشت انتخابات این حوزه پس از تایید صلاحیت ها روشن خواهد شد و می توان اظهار نظر دقیقی در مورد انتخابات کرد.

در حوزه انتخابیه پلدختر و معمولان نیز همچون دوره‌های گذشته شاهد رقابت شدیدی در میان داوطلبان خواهیم بود و در همین اوایل نیز حواشی زیادی در مورد هیات اجرایی توسط برخی از داوطلبان وجود دارد.

در حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان نیز باید تغییر حوزه انتخابیه علاءالدین بروجردی از بروجرد به لار یعنی سرزمین مادری اش را مهم‌ترین تاکتیک انتخاباتی دانست که البته تحلیلگران دلایل مختلفی را برای این اقدام بروجردی می‌دانند.

پس از آن نیز بروجرد مطمئناً باوجود چند داوطلب مطرح انتخابات نسبتاً دشواری را پیشرو خواهد داشت.

در حوزه انتخابیه دورود و ازنا نیز کناره‌گیری مجید کیان پور و ثبت‌نام نکردنش در روزهای گذشته محافل سیاسی این حوزه را تحت تأثیر خود قرار داده است.

کیان پور هدف از کناره‌گیری را فرصت دادن به افراد جدید دانسته و اعلام کرده که در وزارت راه و شهرسازی همان محل سابق فعالیتش مشغول به کار خواهد شد.

کناره‌گیری کیان پور از انتخابات مطمئناً فضا را برای حضور سایر داوطلبان و حساسیت هر چه بیشتر انتخابات در این حوزه انتخابیه باز خواهد کرد.

در حوزه انتخابیه سلسله و دلفان نیز تنوع داوطلبان بسیار بالا بوده و مطمئناً شاهد انتخابات پرشوری در این دو شهرستان خواهیم بود.

در حوزه انتخابیه الیگودرز نیز تقابل دو نماینده اسبق مطمئناً فضا را برای پرشور شدن انتخابات در کنار سایر داوطلبان مهیا می کند.

حوزه انتخابیه کوهدشت و رومشکان نیز بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که حساس‌ترین حوزه انتخابیه خواهد بود چرا که شاهد نام‌نویسی افراد سیاسی بزرگ و تأثیرگذاری از جناح‌های مختلف هستیم.

به نحوی نمایندگان سابق، سیاسیون مطرح و افراد شناخته شده عزم خود را برای گرفتن کرسی نمایندگی دو شهرستان کوهدشت و رومشکان در مجلس جزم کرده اند و حتی برخی از افراد به صورت گروهی و ائتلافی پا در عرصه انتخابات گذاشته اند.

همین موضوع مطمئناً این حوزه انتخابیه را در ماه آینده با حساسیت بسیار زیادی روبرو خواهد کرد.

به‌هرحال یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان لرستان مطمئناً پس از تأیید صلاحیت‌ها با حساسیت دوچندانی رو به ور خواهد کرد.

امیدواریم مردم دیار لرستان با بهره‌گیری از فاکتورهای موجود 9 نماینده اصلح و کاردان را برای استان انتخاب کنند تا شاهد توسعه بیش‌ازپیش مردمان این دیار باشیم.

حال باید دید سرنوشت انتخابات در حوزه‌های انتخابیه مختلف لرستان در اسفندماه امسال به کجا خواهد انجامید/ فارسلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1285

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود