«گَرگَر» ارابه مرگ اهالی «ابراهیم‌آباد» بخش معمولان/ پُلی که با سیل فاتحه‌اش خوانده شد

تاریخ انتشار : 19 آذر 1398, 09:18
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، «ابراهیم آباد» روستایی است در حاشیه شهر معمولان که ساکنان آن به مردم انگشت‌بریده شهرت دارند! آن هم به دلیل استفاده از وسیله‌ای شبیه تله‌کابین به نام «گَرگَر»،  اما نه برای تفریح، بلکه برای عبور از عرض رودخانه کشکان و انجام کارهای روزمره.

«گَرگَر»؛ طناب سیمی ضخیمی است که در محل اتصال، دو قرقره آهنین داشته و برای استفاده بایستی بر آن نشست و به‌ کمک دست‌ها، قرقره‌ها را به حرکت درآورد، اهالی روستای «ابراهیم آباد» از این وسیله برای تردد استفاده می‌کنند.

از دست دادن انگشت و سقوط به قعر کشکان، بدیهی‌ترین نگرانی‌های هر لحظه ابراهیم آبادی‌هاست، بهایی که گاه بسیار سنگین پرداخت می‌شود، آن هم تنها به دلیل محرومیت و نداشتن تنها یک پل ایمن برای طی کردن عرض رودخانه.

دانش‌آموزان این منطقه هر روز برای رفتن به مدرسه باید خطر مرگ را به جان بخرند، کودکان معصومی که برخی‌هایشان به جای لمس اتفاقات خوب و تجربه زندگی شیرین، باید خاطره تلخ قطع انگشت را در ذهن ثبت کرده و سال‌ها با نقصی ناخواسته گذران عمر کنند.

«گَرگَر» تنها راه ارتباطی مردمان ابراهیم‌آباد برای رفتن به مرکز شهر است، اگرچه حوالی 5 کیلومتری روستا جاده‌ای برای تردد ایجاد شده، اما به راستی مگر منبع درآمد روستائیان از کشاورزی چقدر است که بخواهند هر بار برای رفت و آمد هزینه بالایی را صرف کنند؟!

اگرچه با تلاش بسیار و پس از سال‌ها پیگیری، وعده بهره‌برداری از پل بر روی رودخانه در اردیبهشت 98 به ابراهیم‌آبادی‌ها داده شد، اما خروش کشکان و سیل ویرانگر فروردین‌ماه امسال، امید روستائیان را بر آب داد و پلِ متولد نشده، فاتحه‌اش خوانده شد!

روستا، خسارت زیادی دید از سیل و برای برخی‌ها نسخه جابجایی پیچیده شد و برای برخی تعمیر خانه، اما حالا پس از 9 ماه از وقوع سیل، خانوارهای باقی مانده در روستا همچنان از «گَرگَر» برای عبور و مرور استفاده می‌کنند و گویا بهای ایجاد پل مجدد برای «ابراهیم‌آباد» برای مسؤولان بسیار سنگین‌تر در می‌آید، تا از دست دادن جان آدمی که بزرگترین سرمایه اجتماعی است.

 احداث پل، جدید نیازمند اعتبار بالاست

سرپرست بخشداری معمولان، با اشاره به برخی مشکلات تردد مردم روستای ابراهیم‌آباد، اظهار کرد: برای حل مشکل روستائیان قرار به ایجاد پل بر روی رودخانه کشکان بود.

سید حبیب موسوی بیان داشت: متاسفانه سیل فروردین ماه پلی که بر عرض رودخانه کشکان قرار می‌گرفت و ضلع غربی شهر معمولان را به روستای ابراهیم آباد وصل می‌کرد را به طور کامل تخریب کرد.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد منازل مسکونی روستای ابراهیم آباد بر اثر سیل تخریب شد، افزود: هم‌اکنون 12 خانوار در این روستا ساکن هستند.

سرپرست بخشداری معمولان تصریح کرد: سایت جدیدی برای 29 خانوار روستای ابراهیم آباد تعریف شده که در حال حاضر 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با جابجایی این روستائیان مشکلی برای تردد وجود نخواهد داشت.

موسوی با اشاره به اینکه برخی واحدها در روستا نیز بایستی تعمیر شوند، گفت: ساکنان باقی مانده در ابراهیم آباد برای رفتن به شهر باید چند کیلومتری را طی کنند که البته این کار مستلزم هزینه است.

وی، احداث پل جدید برای ساکنان روستای «ابراهیم آباد» را ضروری ندانست و گفت: ایجاد پل پروژه‌ای زمان‌بر و نیازمند اعتبار بالایی است، ضمن اینکه با جابجایی ساکنان ضرورتی برای این کار وجود ندارد/ فارسلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1280

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود