مدیرکل راهداری لرستان خبر داد: خسارت یکهزار و ۱۳۰میلیاردی سیل به راه ها و اعتبار ۲۳۰ میلیاردی برای جبران خسارت/ نشست محور قدیم خرم آباد- پلدختر در برخی نقاط/ ۵ماه زمان برای ساخت پل‌ها می‌خواهیم

تاریخ انتشار : 15 آبان 1398, 12:48
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ عباس شرفی امروز چهارشنبه در سخنانی با اشاره به اینکه در سیل فروردین ماه راه ارتباطی ۲۵۰۰ کیلومتر از محورهای استان مسدود شد به طوری که راه ارتباطی ۸۷۰ روستا قطع شد و ۶۰۰ کیلومتر از راه های مواصلاتی آسیب جدی دید، اظهار داشت: خسارت یک هزار و ۱۳۰ میلیارد تومانی به راه های استان وارد شد.

۲۰۸ دستگاه پل تخریبی به صورت موقت ساماندهی شد

وی با بیان اینکه در مدت زمان کمتر از دو ماه توانستیم ۲۰۸ دستگاه پل تخریبی را به صورت موقت ساماندهی کنیم، تصریح کرد: پل های بزرگ خرپایی را نصب کردیم و ارتش و سپاه هم در این راستا کمک کردند که جای تقدیر دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان افزود: یک کیلومتر پل را توانستیم مونتاژ و نصب کنیم که در کشور یک رکورد محسوب می شود.  

خسارت یکهزار و ۱۳۰ میلیاردی سیل به راه ها و اعتبار ۲۳۰ میلیاردی جبران خسارت

شرفی با اشاره به اینکه خسارت ها ۱۱۳۰ میلیارد بود و رقمی که مصوب و ابلاغ شد در قالب دو ابلاغ ملی و استانی بود، در ابلاغ ملی ۱۲۲ و نیم میلیارد و در ابلاغ استانی ۱۰۸ میلیارد اعتبار اختصاص یافت و در مجموع ۲۳۰ میلیارد مصوب و ابلاغ شد، گفت: در همان زمان ابلاغ اعتبارات اعلام شد ۸۰ درصد این اعتبارات تخصیص پیدا کرده است، ولی غالبا تمام این تخصیص ها اسناد خزانه اسلامی دو ساله است و نقدینگی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه با همین اعتبارات موفق شدیم موافقت نامه ها را با سازمان مدیریت مبادله کنیم و کار انعقاد قرارداد و شناسایی پیمانکاران را انجام دادیم، تصریح کرد: تا امروز اقدامات بسیار خوبی انجام شده هرچند از لحاظ فیزیکی پروژه ها خود را خیلی نشان نداده اند. از ۲۳۰ میلیارد تومان ۱۹۴ میلیارد تومان اعتبار تعیین تکلیف و پیمانکار پروژه انتخاب شده است.  

آزمایش تاب آوری پل های موقت احداث شده

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان با تاکید بر اینکه اقداماتی که انجام داده ایم موقت است، افزود: هدف این بود راه مردم بازگشایی شود،  اگر قرار بود پل موقت را بگذاریم کنار و استاندارد بسازیم شاید تا هنوز هم راه مردم برقرار نشده بود.

شرفی با اشاره به اینکه از چندین مشاور استفاده کرده ایم تا بروند بازدید کنند و تاب آوری و گنجایش پل ها را بررسی و اعلام کنند، گفت: تعدادی از پل ها اعلام شده اگر سیل ویرانگر نیاید جوابگو هستند مثل پل های دو آب و زیودار،  اما برخی پل ها مثل حیات الغیب اگر سیل بیاید ما خودمان قبل از تردد مردم آن ها را جابه جا می کنیم چون در زمره پل های موقت هم نیست، پل اضطراری بوده اند و تاب آوری ندارند. البته در پایین دست پل حیات الغیب پل استانداردی در حال ساخت است.

برخی پل ها مثل حیات الغیب اگر سیل بیاید ما خودمان قبل از تردد مردم آن ها را جابه جا می کنیم چون در زمره پل های موقت هم نیست، پل اضطراری بوده اند و تاب آوری ندارند

وی با بیان اینکه اغلب کارهای در دست اقدام اصولی هستند، تصریح کرد: مردم اعتراض می کنند چرا پل ها سریع ساخته نمی شود، مردم انتظار دارند به همان سرعتی که پل های موقت را ساخته ایم کارهای اساسی را انجام دهیم. قرار است پلی بسازیم که ۱۰۰ سال عمر کند، نمی شود این سازه را ۱۰۰ روزه ساخت. بتن ریزی زمان می برد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان خاطرنشان کرد: مردم خیلی از راه و شهرسازی و همکاران ما انتقاد می کنند که چرا پل کاکارضا تخریب شد، اگر قرار باشد دقت و کیفیت را فدای زمان کنیم همین اتفاق می افتد؛  مردم حوصله داشته باشند و همکاری کنند تا پل ها اصولی ساخته شود. در حال حاضر ۱۱۰ دستگاه پل در دست احداث است.

شرفی با تاکید بر اینکه بسیاری از پل هایی که در گذشته ساخته شده شاید اضطراری بوده اند به دلیل اینکه اعتبارات شاید در اختیار مجموعه وزارت راه و شهرسازی در استان نبوده اصولی کار نشده، بنا نیست بازهم به همان شکل گذشته اضطراری کاری انجام دهیم، افزود: حداقل به مدت ۴ تا ۵ ماه زمان می خواهیم تا پل ها اصولی و با کیفیت استاندارد ساخته شوند.

نشست محور قدیم خرم آباد- پلدختر در برخی نقاط

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه محور خرم آباد- پلدختر ۱۰۶ کیلومتر طول دارد، اقدامات موقت در این محور انجام شده، البته خاکریزی ها با ارتفاعات غیراستاندارد شده است، فشار افکار عمومی روی وزارت راه و دولت بود لذا گاها با ارتفاعات بیشتر خاکریزی شده تا راه مردم برقرار شود و این محور به صورت اضطراری و موقت بازگشایی شد، ادامه داد: بعد از بازگشایی مردم انتظار داشتند محور قیرپاشی و آسفالت شود، ما برای رفاه مردم محور را آسفالت کردیم اما بعضی جاها نشست کرده، طبیعی است که اگر کاری را اضطراری و غیراستاندارد انجام دهی نشست هم می کند.  

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان خاطرنشان کرد: هرچند آزمایش های قبل از آسفالت را انجام داده ایم، معتقدیم چنانچه دیوارهای حائل احداث نشود هر آن احتمال دارد رودخانه زیر لایه های خاکریزی شده را خالی و محور را مسدود کند، اقدامات ما و شرکت آب منطقه ای دیرهنگام است، چون اعتبارات دیرهنگام تزریق شده است. در حال حاضر لای روبی رودخانه را در حال انجام است.

اقدامات ما و شرکت آب منطقه ای دیرهنگام است، چون اعتبارات دیرهنگام آمد

شرفی با بیان اینکه در ۱۷ نقطه باید حداقل دیوار حائل احداث می کردیم و یا لای روبی می کردیم، تصریح کرد: چندین مشاور در حال مطالعه دیوارهای حائل هستند، در هفته های آینده طرح خود را تحویل می دهند. در صورت احداث دیوارها پیش بینی می شود این محور تا ۵ سال جوابگو باشد، تا زمانی که محور جدید توسط راه و شهرسازی اجرایی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ان شاالله بتوانیم در ۴ تا ۵ سال آینده از این باند خرم آباد- پلدختر در کنار رودخانه استفاده کنیم و آن را ایمن کنیم، در آینده قسمت هایی از باند قدیم را با باند جدید الحاق و به یک محور استاندارد تبدیل کنیم/ مهرلینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1200

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود