واکنش ‌آموزش و پرورش لرستان به تجمعات اخیر؛ به‌کارگیری نیروهای نهضت و حق‌التدریسی به‌منزله استخدام نیست

تاریخ انتشار : 10 مهر 1398, 18:55
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز؛ رضا زینی‌وند مقدم شامگاه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره‌کل آموزش‌وپرورش لرستان برگزار شد با اشاره به‌قانون تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت سوادآموزی اظهار داشت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی قانون تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت سوادآموزی توسط آموزش‌وپروش به کلیه واحدهای زیرمجموعه جهت اجرا ارسال شد.

وی افزود: سال 94  تبصره 10ماده 17 قانون تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت سوادآموزی توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شد که در همین راستا در استان لرستان بیش از 8 هزارپرونده تشکیل که درسال  96 از  این تعداد بیش از هزار نفر جذب و به‌کارگیری شده‌است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش لرستان با اشاره به تشکیل بانک اطلاعاتی نیروهای حق‌التدریس آزاد، نهضت و مربیان پیش‌دبستانی عنوان کرد: سال گذشته به‌دلیل عدم مجوز و تخصیص اعتبار و هم‌چنین وجود نیروی مازاد دربرخی شهرستان‌ها  جذب معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت محقق نشد.

وی بیان کرد: در فروردین ماه امسال براساس بخشنامه وزارت آموزش‌وپرورش مجدد قانون تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت به ادارات کل ابلاغ  و دستوربررسی و تعیین‌تکلیف وضعیت نیروهای مشمول این قانون که شامل نیروهای حق‌التدریس آزاد بین سال‌های 79تا 92 نیروهای خرید خدمات، سربازمعلم، مربیان پیش‌دبستانی و آموزش‌یاران نهضت صادر و هم‌چنین بانک اطلاعاتی این نیروها جهت استفاده آموزش‌وپرورش متناسب با نیاز تشکیل شده‌است.

وی بیان کرد: در آموزش‌وپرورش استان لرستان براساس بخشنامه تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت  شهرستان، منطقه و این استان تشکیل‌شده که در بررسی‌های این کارگروه‌ها 6هزارپرونده  نیروهای حق‌التدریس، نهضت، خرید خدمت، سربازمعلم و مربیان پیش‌دبستانی مورد بررسی قرارگرفت که از این تعداد 800نفر از  نیروهای حق‌التدریس، مربیان پیش‌دبستانی و خریدخدمت  و حدود 3هزار و 200نیروی نهضت جهت به‌کارگیری تأیید شده‌است.

زینی‌وند مقدم در رابطه با جذب و به‌کارگیری نیروهای تأییدشده نهضت و حق‌التدریس گفت: علی‌رغم سهل انگاری‌ها در گذشته امسال با دقت نظر و براساس مستندات و مدارک قانونی در فاصله زمانی سال‌های 79تا 92 که شامل داشتن فیش واریزی حقوقی آموزش‌وپرورش، فیش بیمه، برگه گزینش جهت ورود به مدارس دولتی و هم‌چنین قرارداد یا ابلاغ صادرشده توسط آموزش‌وپرورش جهت به‌کارگیری در مدارس دولتی ملاک و معیار در بررسی‌های اخیر بوده  که در مجموع تاکنون 4هزارو 500پرونده تأیید و به وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ شده‌است.

وی تصریح کرد: متأسفانه تعداد نیروهای حق‌التدریس، نهضت و خرید خدمت استان لرستان به‌اندازه نیمی از نیروهای واجدالشرایط کل کشور است که همین امر سبب مشکلاتی در استان لرستان شده بر همین اساس یکی از اهداف آموزش‌وپرورش شناسایی دقیق این نیروها و تشکیل بانک اطلاعاتی است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان خاطرنشان کرد: در بخشنامه تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت به صراحت بیان شده که چنانچه  آموزش‌وپرورش در یک منطقه و شهرستان نیازمند نیرو باشد و درصورتی که در آن شهرستان و منطقه نیروی مازاد رسمی نداشته باشد براساس سقف حق‌التدریسی که نیاز دارد می‌تواند از نیروهای حق‌التدریس واجد شرایط استفاده کند.

زینی‌وند اظهار داشت: بر اساس  برنامه 5 ساله ششم توسعه آموزش‌وپرورش می‌تواند نیروهای حق‌التدریسی و نهضت  را شناسایی و مدارک‌شان را بر اساس مستندات بررسی و در صورت نیاز از این نیروها استفاده کند ولی در صورت عدم نیاز هیچ گونه تکلیفی بر گردن آموزش‌وپرورش نیست.

وی افزود: به‌کارگیری نیروهای نهضت و معلمان حق‌التدریس به‌منزله استخدام نیست بلکه به صورت قرارداد و حق‌التدریس است چراکه استخدام  تنها  براساس اعلام سازمان امور استخدامی کشور و مصوبه مجلس و بابرگزاری آزمون سازمان سنجش انجام می‌شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان عنوان کرد: با توجه به حجم زیاد نیروهای حق‌التدریس، نهضت، خریدخدمت و مربیان پیش‌دبستانی نامه‌ای به وزارت آموزش‌وپرورش جهت به‌کارگیری بیش‌تر نیروهای حق‌التدریس آزاد ارسال کردیم که در پاسخ این نامه آمده‌است به‌کارگیری نیروی حق‌التدریس آزاد واجد شرایط بر اساس قانون تعیین‌تکلیف معلمان حق‌التدریس و نیروهای نهضت براساس رشته، دوره تحصیلی، جنسیت، سنوات همکاری و در صورت نیاز مناطق آموزشی امکان‌پذیر خواهد بود و هرگونه به‌کارگیری بیش‌از سقفت تخصیص‌یافته مجاز نمی‌باشد و تصرف در اموال  دولتی است.

وی بیان کرد: به کارگیری نیروی حق التدریس آزاد  در صورت داشتن نیروی موظف فاقد ابلاغ  تدریس در رشته شغلی و جنس مرتبط در منطقه آموزشی مربوطه مجاز نیست که متأسفانه در بعضی از شهرستان‌های این استان بیش از 100نفر نیروی مازاد رسمی  داریم برهمین اساس تا زمانی که یک نیروی مازاد رسمی در منطقه و شهرستان وجود دارد، امکان صدور ابلاغ حق التدریس وجود نخواهد داشت.

زینی‌وند مقدم گفت: به‌کارگیری مشمولان قانون تعیین‌تکلیف نیروهای حق‌التدریس و نهضت با رعایت رشته و جنسیت به شرطی امکان‌پذیر است  که نیروی موظف که خواهان تدریس غیر موظف باشد در منطقه آموزشی وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: برای استفاده از نیروهای حق التدریس از نیروی بومی واجد شرایط  هر منطقه استفاده خواهد شد، بر همین اساس در شهرستان‌های الیگودرز‌، دورود، ازنا، بروجرد، اشترینان، ززوماهرو و سیلاخور به نیروهای حق‌التدریس نیاز مبرم داشتیم که توانستیم از نیروهای بومی استفاده کنیم اما در دیگر شهرستان‌ها که نیروی رسمی مازاد داریم امکان استفاده از نیروی حق‌التدریس را نخواهیم داشت.

مدیر کل آموزش‌وپرورش لرستان عنوان کرد: با توجه به اینکه در سال‌های آینده تعداد بازنشستگان آموزش‌وپرورش با فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان تناسب ندارد بر همین اساس  احتمال دارد  هر ساله به به‌کارگیری نیروهای حق التدریس نیاز داشته باشیم.

وی بیان کرد: چنانچه استان دیگری جهت به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریس واجد الشرایط  اعلام نیاز کند پرونده‌های ثبت‌شده در بانک اطلاعاتی را جهت به‌کارگیری به‌صورت محرمانه برای آنها ارسال خواهیم کرد/ تسنیملینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1110

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود