مرگ جوانان پلدختری در جاده های جنوب به پایتخت در نبود اشتغال پایدار

تاریخ انتشار : 4 مهر 1398, 09:45
بیکاری به عنوان یکی از بزرگترین معضلات کنونی جامعه ایران و البته استان لرستان بشمار می‌رود و به باور کارشناسان، منشاء اصلی آسیب‌های اجتماعی منجمله اعتیاد، تاخیر در ازدواج، طلاق و ... همانا بیکاری است.

بیکاری جوانان و بالا بودن تعداد متقاضیان کار در گروه سنی زیر ۳۰ سال، امروز به معضلی بزرگ برای جوانان لرستان تبدیل شده است که در برخی از شهرها بخصوص پلدختر بسیار قابل لمس و درک است.

 در سال های اخیر با توجه به افزایش درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی و کمبود ظرفیت های شغلی، گرایش بسیاری از جوانان پلدختری در مهاجرت و رفتن به استان های برخوردار زیاد شده به طوری که تقریبا در هر کوچه یا خیابان می توان به صورت یک در میان خانواده هایی را دید که جوانانشان برای پیدا کردن شغلی مناسب و درآمدی کافی بار سفر را بسته اند و به استان های صاحب صنعت و برخوردار مهاجرت کرده اند.

جوانان محروم پلدختر در مشاغل کارگری در تهران و دیگر استان های کشور بکار گرفته میشوند و متاسفانه برخی از همین جوانان در جاده های بین راهی محل اشتغال و زادگاه، جان خود را از دست میدهند. چند سالی است که جوانان پلدختری اقدام به حمل قاچاق کالا تحت عنوان شوتی از جنوب به پايتخت می کنند.

در همین دو ساله گذشته تاکنون بالای ده نفر از جوانان پلدختری قربانی نبود اشتغال پایدار در این شهر شده اند و در جاده های جنوب به پایتخت جان خود را از دست داده اند و خانواده های خویش را برای همیشه داغدار نمودند که تازه ترین قربانی نبود اشتغال پایدار، جوان پلدختری میباشد که دیشب در جاده های جنوب کشور در سانحه تصادف جان خود را از دست داده است.

بلاشک همه می‌دانیم و باور داریم اگر در شهرستان پلدختر کارخانجات تولیدی یا صنعتی وجود داشت که جواب گوی نیازهای جوانان تحصیل کرده و جویای کار می بود، چنین اتفاقاتی نمیفتاد که تحصیل کرده‌های ما بواسطه فشارهای روانی نشات گرفته از بیکاری، در مسیر جنوب به پایتخت در حرکت باشند و جان خود را از دست بدهند و مادران در سوگ از دست دادن جوان خود گیسوان ببرند. 

گویا عادت شده است که وقت طلوع خورشید باید منتظر خبر ناگوار مرگ جوانان پلدختری در غربت باشیم که شاید اگر تدبیر و مدیریت کارآمد و صحیح حکم فرما بود، هیچ وقت سرگذشتی به این تلخی به سراغ آنها نمی آمد.

متاسفانه علی رغم تمامی منابع خدادادی همانند آب و خاک حاصلخیز  و ذخایر  انرژی مثل نفت و گاز، لرستان در خیلی از شاخص‌های توسعه یافتگی رتبه‌های آخر را داراست. جوانان این خطه نگرانند، آنان بر روی نفت نشسته‌اند و روزانه نفت از تلمبه خانه های این شهرستان به استانهای دیگر انتقال داده میشود و خود بیکارند و در آتش بیکاری میسوزند. 

قطعاً عامل تمامی معظلات و ناهنجاریها اجتماعی همانند طلاق و اعتیاد و... بیکاری است که امروزه موجی از ناامیدی را در بین جوانان شهرستان به راه انداخته است. 

گذشته ازموارد فوق، موضوع دیگری که تحصيل كردگان بيكار این شهرستان از آن رنج مي برند آن است که اندک سهمیه هایی که گاها برای جذب نیرو (شرکتی) به شهرستان اختصاص داده می شود نیز بدليل حاکمیت فضاى خویشاوند گرایی، روابط شخصی و لابی، بصورت چراغ خاموش و خارج از عرف و ضابطه شامل حال كسانی مي گردد که فاقد شرایط لازم بوده و تنها امتيازشان داشتن نسبت فاميلی و طایفه ای يا قرابت جريانى می باشد.

به هرحال باید به حال این بحران‌هایی که هر روز گریبان گیر خانوادهای مظلوم و ستمدیده استان می‌شود فکری اساسی کرد و راه کاری اندیشه شود تا کمتر شاهد جوانمرگ شدن جوانان در جاده ها باشیم.


مجتبی پسند/ سردبیر پایگاه خبری پلدخترنیوز


لینک کوتاه مطلب: https://poldokhtarnews.ir/?newsid=1087

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی‌شود