امروز: دوشنبه، 8 خرداد 1402
پلدخترنیوز » یادداشت » یادداشت حوادث » شهر پلدختر ۱۶۷ روز پس از سیل/ سیل پاییزی سیل‌زدگان را تهدید می‌کند

سیل ویرانگر پلدختر

شهر پلدختر ۱۶۷ روز پس از سیل/ سیل پاییزی سیل‌زدگان را تهدید می‌کند

کد خبر: 1054
  • 1
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، سیل دوازدهم فروردین‌ماه متفاوت‌ترین بهار را برای شهرستان پلدختر رقم زد، حجم بالای سیل گل‌آلود با سرعت و قدرت تخریب بالا از این شهرستان گذشت و حجم گسترده‌ای از بافت‌های روستایی حاشیه رودخانه‌ها، بافت‌های شهری در معمولان و پلدختر، جاده‌های برون‌شهری، راه‌های دسترسی روستاها، اراضی کشاورزی و باغات، واحدهای تولیدی دام و طیور، استخرهای آبزیان، دیواره‌های حائل جاده‌ها، دیواره‌های ساحلی شهر پلدختر، پل‌ها و زیرساخت‌های این شهر را با آسیب جدی مواجه و از بین برد.

بعد از گذشت بیش از پنج ماه گروه‌های جهادی هم‌چنان در کنار مردم سیل‌زده پلدختر هستند و خشت‌به‌خشت و آجربه‌آجر روی هم می‌گذارند تا بار دیگر چراغ خانه‌های مردمان این دیار پس‌از ماه‌های آوارگی روشن شود.

شهرستان پلدختر اکنون بعد از گذشت بیش از 168روز از سیلاب ویرانگر هم‌چنان در انتظار اعتبار ویژه و نگران نزدیک‌شدن فصل بارش‌هاست که مبادا سرپناه‌های تخریب‌شده در سیل دوباره زندگی دربه‌در آنان را بی‌پناه کند.

هرچند بازسازی واحدهای تعمیری به نقاط پایانی خود رسیده و مردم در خانه‌های خود زندگی می‌کنند، ولی بازسازی واحدهای احداثی، پروژه‌های عمرانی، دیوار ساحلی و بازسازی روستاها کُند است و بیم این می‌رود که تا شروع بارندگی‌ها واحدهای احداثی برای اسکان مردم آماده نشود.


عدم بازسازی دیوار ساحلی

جدای از نگرانی سرپناه‌های خسارت‌دیده آب شرب برخی مناطق شهر پلدختر از جمله کوی بسیجیان، زیر هواشناسی، خیابان انقلاب و مطهری به‌طور مرتب قطع و وصل می‌شود و در طول شب فشار آب خیلی کم است، پس‌از سیل آب شرب این شهر حالت پایداری ندارد و همین موضوع سبب نارضایتی مردم از آبفای شهری شده‌است.

آب شرب روستاها نیز وضعیت مشابهی دارد، به گفته آبفار آب شرب روستاها به‌طور موقت وصل است وعلت قطع آب عدم بازسازی اصولی شبکه‌های آب روستایی‌ست که بازسازی کامل و اصولی شبکه‌های آب روستایی نیاز به اعتبار ویژه‌ای دارد.

جداول برخی مناطق از جمله خیابان هفت تیر و کوی سازمانی‌ها به‌سبب اینکه به‌طور کامل لایروبی نشده بوی تعفن آن مشام مردم را آزار می‌دهد و حجم بالای ساخت‌وساز سبب‌شده شهر از نخاله‌های ساختمانی پر شود.

هم‌چنین بازسازی دیوار ساحلی که دیوار حائل شهر است انجام‌نشده و سرعت کندی دارد که مردم نگران هستند که تا شروع بارندگی‌ها تکمیل نشود که در صورت این اتفاق مردم پلدختر در معرض سیل قرار دارند و این بار خانه‌های تعمیرشده از سیلاب قبلی زیر آب خواهد رفت.

رونق از کسب‌وکار رفته

مشکلات شهر سیل‌زده پلدختر به اینجا ختم نمی‌شود، این شهر چندین بار شست‌وشو شده ولی برخی مکان‌های عمومی مثل ورزشگاه سرمالیان و دانشکده پرستاری که در ضلع غربی قرار دارند هنوز به‌طور کامل لایروبی‌نشده و با هر وزش باد آن مناطق زیر گرد‌وخاک می‌رود، هم‌چنین برخی معابر تخریب‌شده شهر هنوز بازسازی‌نشده و تردد در آن‌ها به‌سختی انجام می‌شود.

بازار ضلع غربی شهر پلدختر رونق‌گرفته و اکثر بازاریان مغازه‌های خود را تعمیر و باز کرده‌اند ولی برخی‌ها که خسارات بی‌شماری دیدند نتوانستند با وام‌های 45میلیون تومانی دولت مغازه‌های خود را بازسازی و راه‌اندازی کنند، برخی بازاریان هم‌چنان خانه‌نشین هستند و یا به شهرهای بزرگ صنعتی مهاجرت کرده‌اند.

به گفته بازاریان آن‌ها متحمل خسارات میلیاردی در سیل شدند، ولی دولت به‌جز وام45میلیون تومانی که باید بعداً آن را بپردازند آن‌ها را یاری‌نکرده، علاوه بر این مشاغل خانگی هم نتوانستند از وام‌های 45میلیون تومانی اصناف استفاده کنند و اکثر مشاغل خانگی که در سیل متحمل خسارت شدند نتوانستند مشاغل خود را راه اندازی‌کنند و هم‌چنان بیکار هستند.

بیم قطعی راه

محور گردشگری و ترانزیتی پلدختر به خرم‌آباد به‌دلیل هم‌مسیری با رودخانه کشکان و با سابقه‌ای تاریخی و تصاویر بدیع و زیبای طبیعی هم‌اکنون در حد جاده‌ای روستایی‌ست.

هم‌چنین روکش وآسفالت جاده پلدختر تا منطقه زیودار انجام‌شده ولی برای محور معمولان به مرکز استان لرستان هیچ‌کاری انجام‌نشده و این محور شبیه جاده‌های روستایی و خاکی‌ست که به‌سبب اینکه رودخانه کشکان تغییر مسیر داده با اولین بارندگی ارتباط شهر معمولان با مرکز این استان و مرکز شهرستان قطع خواهد شد.

عدم بازسازی جاده پلدختر به خرم‌آباد مردم شهرستان پلدختر را مجبور به تردد در آزادراه لاکچری پل زال کرده ولی این آزادراه در نبود نظارت مسئولان، سیل‌زدگان پلدختری را نقره‌داغ کرد و عوارض را برای خودروهای سواری به 18هزار تومان و برای خودروهای سنگین به 45هزار تومان افزایش داد.

پلدختر در معرض سیل

اولین جلسه ستاد بحران پلدختر برای پاییز و زمستان هفته گذشته برگزار شد و سرپرست فرمانداری این شهرستان در این جلسه گفت که در صورت عدم لایروبی رودخانه کشکان و تکمیل دیواره ساحلی شهر پلدختر در معرض سیل قرار می‌گیرد.

مهمان ناخوانده فروردین ماه امسال در پلدختر و معمولان 1000میلیارد تومان خسارت برای کشاورزان به‌بار آورد ولی با گذشت بیش از پنج ماه از سیلاب هنوز به کشاورزان آسیب‌دیده کمکی انجام نشده‌است. در حوزه‌های شهری هم 17هزار مترمربع از پارک‌ها و فضای سبز از بین‌رفته که تاکنون بازسازی نشده‌است.

جمع‌آوری پل فلزی پلدختر

علی سیف سرپرست فرمانداری پلدختر در خصوص آخرین وضعیت این شهر بعد از پنج ماه از سیل را تشریح و‌اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین پروژه‌های کنترل سیلاب در سطح شهر پلدختر دیوار ساحلی‌ست که دو بخش شرقی و غربی دارد.

وی افزود: بخش غربی با سرعت خوبی در حال بازسازی‌ست که دیواره به پل هفت تیر رسیده‌است و از سمت بالا معارض دارد که آن هم حل خواهد شد و دیوار در حال بازسازی‌ست.

سرپرست فرمانداری پلدختر با بیان اینکه طی امروز و فردا پل فلزی هفت تیر جمع‌آوری می‌شود، عنوان کرد: در سمت شرقی از روند بازسازی دیوار ساحلی راضی نیستیم که باید سرعت بیش‌تری پیدا کند.

 سرعت کند بازسازی در برخی روستاها

وی بیان کرد: روستاهایی که نیاز به جابه‌جایی داشتند کارهای جابه‌جایی آنها انجام‌شده و ساخت‌وساز در حال انجام است فقط در برخی روستاها سرعت این جابه‌جایی ها کُند است که علت آن هم وجود معارض و نبود زمین در این روستاهاست.

سیف با اشاره به اینکه جانمایی روستای خرسدر انجام‌شده که معارض محلی دارد و به‌دنبال رفع مشکل این روستا هستیم، گفت: در حال تلاش هستیم تا زمین برای جابه‌جایی روستای ملاوی هم خریداری کنیم ولی این روستا هنوز تعیین‌تکلیف نشده‌است.

سرپرست فرماندار پلدختر خاطرنشان کرد: ساخت‌وساز در روستای چم‌مهر بالا خوش‌بختانه سرعت خوبی دارد و خیلی از منازل مسکونی تا مرحله سقف هم کارشده، ولی در چم‌مهر پایین مشکل زمین وجود داشت که کارهای تسطیع و آماده‌سازی زمین آن در حال انجام است‌.

سیف اظهار داشت: در دیوارسازی برای روستای چم‌مهر معارض وجود دارد که علیرغم اینکه زمین در اختیار آن‌ها قرار گرفته ولی راضی به تخریب واحدهای باقیمانده نیستند که سبب‌شده کار ساخت‌وساز دیوار ساحلی در چم‌مهر تعطیل شود.

وی افزود: پیداکردن زمین مناسب برای جانمایی روستای بابازید خیلی زمانبر بود چون زمین در این روستا کم و باید حرایم رودخانه مشخص شود، خوش‌بختانه در حال حاضر روند ساخت خوب و کار آن در حال انجام است که امیدواریم سرعت کار بالاتر برود .

مشکل آب شرب کوی بسیجیان برطرف می‌شود

سرپرست فرماندار پلدختر با بیان اینکه در برخی نقاط رودخانه کشکان کار لایروبی شروع‌، پیمانکار مشخص‌شده و به‌زودی در بقیه نقاط هم آغاز خواهد شد، عنوان کرد: تخریب زیرساخت‌ها و عملیات ساخت‌وساز باعث افت فشار آب در سطح شهر پلدختر شده و تا یکماه آینده مشکل کمبود آب منطقه کوی بسیجیان برطرف می‌شود.

وی بیان کرد: در جریان سیل اخیر زیرساخت‌های آب شرب شهری و روستایی شهرستان پلدختر به‌صورت صددرصد تخریب‌شده و هم‌اکنون آب قابل استفاده به‌صورت موقت تأمین می‌شود.

سیف گفت: غالباً همشهریانی که عملیات ساخت‌وساز را انجام می‌دهند از آب شرب شهری استفاده‌کرده که همین امر باعث افت فشار در نقاط مختلف سطح شهر پلدختر شده‌است.

سرپرست فرمانداری پلدختر با تاکید بر اینکه مشکل آب منطقه کوی بسیجیان تا یکماه آینده حل خواهد شد، خاطرنشان کرد: منبع بُتنی جدیدی که برای رفع این مشکل احداث‌شده در حال انجام عملیات پایانی می‌باشد و با افتتاح آن در یک‌ماه آینده علاوه بر رفع مشکل آب منطقه کوی بسیجیان و منازل مسکن مهر، باعث رفع مشکل افت فشار در سطح شهر پلدختر خواهد شد.

700پرونده خودروی خسارت‌دیده

سیف در رابطه با آخرین وضعیت خودروهای آسیب‌دیده از سیل پلدختر اظهار داشت: در جریان سیل فروردین ماه بیش از 700پرونده خودرو در سطح این شهرستان جهت جبران خسارت تشکیل‌شده ولی علیرغم پیگیری‌های انجام‌شده تاکنون هیچ دستورالعملی در خصوص جبران این خسارات ابلاغ نشده‌است.

وی در رابطه با وضعیت اقساط بانکی سیل‌زدگان افزود: دستورالعملی توسط هیئت دولت به بانک‌های عامل ابلاغ‌شده که افراد سیل‌زده‌ای که سررسید تسهیلات آنها در زمان وقوع سیل بوده، جرائم و سود بانکی آنها بخشیده خواهد شد.

سرپرست فرمانداری پلدختر عنوان کرد: با رایزنی‌های انجام‌شده چنانچه افرادی غیر از سیل‌زدگان سررسید وام آن‌ها قبل از وقوع سیل بوده در صورت پرداخت اصل تسهیلات سود و جرائم آنها نیز بخشیده خواهد شد.

وی در رابطه با آخرین وضعیت حریم و دیواره ساحلی بیان کرد: در آخرین جلسه‌ای که به ریاست امیری سرپرست معاونت عمرانی استانداری در این مورد تشکیل‌شده مشاور طرح، نقشه حریم و بَستر رودخانه را جهت اجرای کار به شرکت سامان محیط ابلاغ کرده و مراحل آن در حال انجام می‌باشد.

لوازم خانگی توزیع می‌شود

سیف در رابطه با خانوارهای فرعی گفت: دولت برحسب تعداد پرونده تشکیل‌شده برای خانوارهای سیل‌زده تسهیلات و لوازم‌خانگی تهیه‌کرده ولی خانوار فرعی از نظر بنیاد مسکن یعنی فاقد پرونده و چون پرونده‌ای ندارند قطعاَ کد بنیاد مسکن، پرداخت وام و تسهیلات به این خانوارها تعلق نمی‌گیرد.

سرپرست فرمانداری پلدختر به رایزنی‌های انجام‌شده در رابطه با بسته‌های لوازم‌خانگی برای خانوارهای فرعی که صددرصد تخریب‌شده‌اند، اشاره و خاطرنشان کرد: چنانچه این خانوارها از سوی مراجعی تأیید شده‌باشند بسته‌های لوازم‌خانگی در هفته آینده بین آ‌ن‌ها توزیع خواهد شد.

سیف در مورد اینکه کسانی که حواله لوازم خانگی داشته ولی هنوز لوازم خود را دریافت نکردند، اظهار داشت: با توجه به اتمام فعالیت بنیاد برکت در استان لرستان چنان‌چه خانواری حواله گرفته یا پرونده تشکیل‌داده ولی هنوز لوازمی نگرفته‌است با توجه به تفاهم‌نامه هلال‌احمر کشور با بنیاد برکت از هفته آینده توزیع لوازم‌خانگی برای این افراد توسط هلال‌احمر آغاز خواهد شد.

مشکلات پابرجای سیل

حجت‌الاسلام سیدمحسن موسوی اظهار داشت: قریب به پنج ماه از سیلاب را پشت سر گذاشتیم، ضمن تشکر و قدردانی از همه کسانی که از مردم سیل‌زده این شهرستان حمایت کردند، اما هنوز مشکلات در پلدختر باقی‌ست.

وی افزود: مشکلاتی از قبل زیرساخت‌ها و مبلمان شهری، امنیت در حاشیه رودخانه کشکان چون از وسط شهر پلدختر عبور می‌کند، مشکلاتی که مربوط به اشخاص است، کسانی که آسیب‌دیده جدی از سیلاب هستند و منازل آنها تخریب‌شده یا تعمیری هستند، دچار چالش‌هایی هستند که امیدوارم مسئولان اهتمام ویژه‌ای برای رفع این مشکلات داشته باشند.

مشکل آب شرب روستاها

امام جمعه پلدختر با اشاره به اینکه در خطبه‌های نماز جمعه در مورد آب شرب روستایی صحبت کردم، عنوان کرد: آب شرب روستایی ما به‌مانند زیرساخت‌ها مشکل دارد و در سیلاب آسیب جدی دیدند که بیش از 100میلیارد خسارت واردشده‌ ولی این دلیل نمی‌شود که ما دست روی دست بگذاریم که ببینم چه زمانی 100میلیارد برای ما تخصیص می‌دهند.

وی بیان کرد: ما باید باید با داشته‌های خودمان گرفتاری‌ها و گره‌ها را باز کنیم بعد در آینده و زمانی را که در اختیار ماست زیرساخت‌های آب روستایی را ترمیم کنیم.

موسوی با بیان اینکه در روستاهای بابازید، گل‌گل، ملاوی، مورانی وجلگه به‌طور مرتب حضور پیدا و یا تلفنی مطلالبات مردم را پیگیری کردم که مردم گلایه دارند، گفت: گلایه آنها هم به‌حق است و می‎گویند برخی اوقات تا نزدیک 48ساعت هم آب شرب نداشتیم که این قابل قبول‌نیست.

مهاجرت روستاییان

امام جمعه پلدختر با اشاره به اینکه بعضی افراد در روستاها به‌سبب قطعی آب به شهرها مهاجرت کردند، خاطرنشان کرد: برخی روستاها دچار فرسودگی تأسیسات آب شرب است و شبکه داخلی آب روستا به‌دلیل عمر طولانی از بین رفته‌است.

 موسوی اظهار داشت: هم‌چنین10روز لوله آب شکسته آب شرب هدر می‌رود و کسی نیست رسیدگی کنند تا جایی که برخی معابر روستایی بر اثر هدررفت آب نشست پیدا می‌کند که خودم رفتم و در روستا حضور پیدا کردم، مردم خودشان آستین بالازده و لوله‌ها را خودشان ترمیم کردند.


مطالبه مردم بازسازی جاده پلدختر به خرم‌آباد

امام جمعه پلدختر عنوان کرد: مطالبه اصلی و جدی مردم این شهرستان بازسازی جاده مواصلاتی پلدختر به خرم‌آباد است که در این مسیر شهر معمولان و روستاهای زیادی داریم.

وی بیان کرد: دسترسی به سایر جاده‌ها برای ما دردسر دارد که انتظار داریم اگر قرارگاه خاتم‌الانبیا قرارداد بسته و انعقاد پیمان انجام‌گرفته مردم از این بابت خوشحال هستند، دولت باید اعتبار آن را تأمین و پشتیبانی کند تا قرارگاه عملیات اجرایی بازسازی جاده را آغاز کند.

موسوی گفت: دیواره ساحلی پلدختر مطالعه شده باشد و همه اصول مهندسی و علمی در آن رعایت‌شده که طبق گفته مسئولان قریب 1500تا 1600شمع در زمین نصب‌شده که باید 28متر عمق زمین را حفر می‌کنند تا جاسازی شود.

امام‌جمعه پلدختر با بیان اینکه این اقدام قطعاً زمان‌بر خواهد بود لکن این دلیل نمی‌شود چون کار سختی‌ست دیر اجرا شود، خاطرنشان کرد: باید در دو تا سه نقطه کار شروع و به چند پیمانکار داده شود تا زودتر کار اجرا شود که چند روز معارضاتی داشت که با وساطت مسئولان رفع شد.

به خانوارهای فرعی رسیدگی شود

موسوی در خصوص خانوارهای فرعی آسیب‌دیده از سیلاب گفت: من تا مرکز استان لرستان برای پیگیری این قضیه رفتم که خانواده فرعی که شما مسئولان تعریف کردید آیا جزو جامعه سیل‌زده پلدختر است یا خیر؟ آیا خارج از پلدختر به اینجا آمدند؟ این خانواده‌ها هم جزو سیل‌زدگان شهر پلدختر هستند که قطعاً حق دارند.

امام جمعه پلدختر با بیان اینکه آن‌ها قول دادند بعد از اینکه اتمام خانوارهای اصلی توزیع وسایل خانگی به خانوارهای فرعی را هم آغاز خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: طبق آماری که از فرمانداری گرفتیم حدود 450خانوار فرعی در شهر پلدختر وجود دارند که عدد بالایی هم نیست و به‌عنوان خانوار فرعی شناخته شدند، انتظار داریم به‌زودی ستاد اجرایی، استانداری و هلال‌احمر ورود پیدا کنند و این قضیه را حل کنند.

پسماندها جمع‌آوری شود

موسوی اظهار داشت: چون یک ضلع شهر پلدختر کامل تحت تأثیر سیلاب قرار گرفته کار بازسازی آن کار راحتی نیست که براساس رایزنی‌هایی که شده هم شهردار و هم شورای شهر اعتبارات خوبی را جذب کردند که این اعتبارات اگر به‌درستی در پلدختر هزینه شود مبلمان شهری، پارک‌ها، فضای سبز، معابر و کوچه‌ها چند درجه از پلدختر قبل بالاتر خواهد رفت.

وی افزود: لازم است یک اکیپی تعریف شود تا زمانی که کار روند اصلی بازسازی شروع می‌شود پسماندهای داخل شهر جمع‌آوری شود، البته کارهای خوبی انجام‌شده که تشکر و قدردانی می‌کنم و بازسازی اصلی میادین، معابر و زیرساخت‌های شهری را به مناقصه گذاشتند که به‌زودی انجام می‌شود.

اصناف پلدختر مظلوم واقع شدند

امام جمعه پلدختر عنوان کرد: من بارها گفتم که اصناف خیلی مورد مظلوم واقع شدند ولی وسع و ظرفیت در این قضیه همین مقدار بوده که 45میلیون وام که بعداً هم باید آن را پس بدهند برای یک کسی که بالای میلیارد تومان خسارت دیده اصلاً پیدا نیست، رایزنی‌های زیادی انجام‌شده ولی گفتند که سقف کمک همین مقدار است.

وی با بیان اینکه انتظار دارم مدیران شهرستان پلدختر خودشان را خادم واقعی مردم بدانند تا به‌واسطه آن رفع گرفتاری از مردم صورت بگیرد، بیان کرد: مردم ولی‌نعمت ما هستند که گرفتار بوده ومشکل دارند، اگر یک مورد پیدا شود که مدیری بگوید فردی پرخاش کرده حق طبیعی مردم است چون روال عادی زندگی مردم مختل‌شده و زندگی خود را از دست داده‌اند، باید سعه صدرمان را در سختی‌ها بالا ببریم.

موسوی گفت: انتظار دارم که مردم ایران اسلامی مردم پلدختر را فراموش نکنند ما دست یاری که به‌سوی مردم دراز کردیم کمکمان دادند و الا پلدختر حالاحالاها درگیر این قضیه می‌ماند به‌ویژه اینکه در آستانه سال تحصیلی هستیم انتظار است که دانش‌آموزان پلدختری را دریابید.

روستای ملاوی جابه‌جا شود

قاسم جعفری اظهار داشت: کار تعمیرات واحدهای تعمیری در پلدختر اتمام یافته و ممکن است برخی تعمیرات کوچک در منازل وجود داشته باشد، اما سیل‌زدگان گرفتاری‌ای از لحاظ وام، بانک، دریافت وام و کارهای ستادی ندارند.

وی افزود: 700واحد احداثی تجاری ومسکونی در شهر پلدختر و روستاها وجود دارد و تعدادی واحد مسکونی هم در این شهر و روستاها در حریم بستر رودخانه کشکان قرار داشتند که زمین برای جابه‌جایی آنها در نظر گرفته شده‌است.

رئیس ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان مستقر در شهر سیل‌زده پلدختر با بیان اینکه فقط جابه‌جایی روستای ملاوی باقی مانده، عنوان کرد: روستای ملاوی باید به‌طور کامل جابه‌جا شود که چندین مرتبه زمین پیشنهادشده ولی هر کدام به دلایلی مشکلاتی داشتند که کار جابه‌جایی انجام نشد.

وی با بیان اینکه پیگیر هستیم که جابه‌جایی این روستا را انجام دهیم که دو قطعه زمین برای آن در نظر گرفته شده و استعلام‌های این زمین‌ها گرفته شده‌است، بیان کرد: بنیاد مسکن به روستای ملاوی اعزام‌شده چون این روستا به‌طور کامل باید جابه‌جا شود و مجوزهای آن از استان باید صادر شود.

جعفری با اشاره به اینکه عملیات اجرایی 75درصد از واحدهای احداثی در شهر پلدختر و روستاها شروع‌شده، گفت: در ساخت واحدهای احداثی بالای 54درصد پیشرفت فیزیکی داریم.


بازسازی دیوار ساحلی در حال انجام است

رئیس ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان مستقر در شهر سیل‌زده پلدختر با بیان اینکه کار بازسازی دیوار ساحلی شهر پلدختر توسط شرکت سامان محیط در حال انجام است، خاطرنشان کرد: دیوار ساحلی معارض‌هایی در ورودی شهر داشت که با تمهیدات که فرماندار پلدختر و سایر دستگاه‌های اجرایی کار ساخت دیوار ساحلی در حال انجام است و نزدیک 400متر از دیوار یا به‌طور کامل انجام‌شده و یا در حال انجام است، ساخت دیوار ساحلی در روستای چم‌مهر در حال انجام و خاک‌برداری آن شروع شده‌است.

جعفری اظهار داشت: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر اینکه بارش‌های جدی دو ماه آینده رخ می‌دهد کار ساخت دیوار ساحلی در قسمت‌های حساس قبل از آغاز بارش‌های سالیانه انجام خواهد شد و مقاطعی که احیاناً باقی بماند ایمن‌سازی رودخانه را انجام و لایروبی انجام خواهد شد که خطری مردم را تهدید نکند.

تعمیر 3700 واحد سیل‌زده

وی افزود: کار ساخت‌وساز در سایت چهار هکتاری در حال انجام و مشکل برق‌رسانی آن هم مرتفع شده‌است، کسانی که رضایت داشتند و زمین معوض گرفتند پروانه برای آنها صادر و از طرف ستاد اصفهان به بانک معرفی شدند و کار ساخت‌وساز در حال انجام است.

رئیس ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان مستقر در شهر سیل‌زده پلدختر عنوان کرد: کار لایروبی رودخانه کشکان در داخل شهر پلدختر به شرکت سامان محیط واگذار شده که کار را انجام خواهند داد ودر حال حاضر روند بازسازی سرعت خوبی دارد.

هراس از سیل دوباره

وی بیان کرد: آواربرداری سطح شهر پلدختر را به‌صورت مداوم ماشین‌آلات بنیاد مسکن انجام می‌دهند ولی با توجه به اینکه شهر به یک کارگاه ساختمانی تبدیل‌شده نخاله‌ها زیاد است که به‌طور مداوم آن‌ها را جمع‌آوری می‌کنیم و ممکن است به‌صورت مقطعی برخی جداول و جوی‌ها مسدود شود.

جعفری با اشاره به اینکه در مجموع برای تعمیر واحدهای سیل‌زده شهری و روستایی پلدختر اعتباری بالغ بر 472میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده‌است، گفت: کار تعمیر سه هزار و700واحد سیل‌زده در پلدختر انجام‌شده و مردم در خانه‌های خود ساکن شده‌اند.

تابستان وعده‌ها به خزان نشست و سیل‌زدگان بهار که داروندارشان را سیلاب غارت کرده‌بود در هراس از بارش‌های پاییزی قرار دارند که آیا دیوار ساحلی تکمیل می‌شود یا سیلاب دوباره شهر را فرا خواهد گرفت؟

گزارش از: فیروزه حاتمی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید