امروز: شنبه، 8 مهر 1402
پلدخترنیوز » اخبار » اخبار اجتماعی » معاون قوه قضاییه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان مطرح کرد: مردم از مفاسد اقتصادی و فساد مسئول و کارگزار ناراضی هستند/ منافذ فساد باید مسدود شوند

معاون قوه قضاییه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان مطرح کرد:

معاون قوه قضاییه در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان مطرح کرد: مردم از مفاسد اقتصادی و فساد مسئول و کارگزار ناراضی هستند/ منافذ فساد باید مسدود شوند

کد خبر: 1040
  • 1
به گزارش پایگاه خبری پلدخترنیوز، ذبیح الله خداییان در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرا ابا عبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: قیام خونین عاشورا هر چند موجب احیای اسلام شد اما سختی‌هایی بر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تحمیل کرد، امام حسین (ع) جان خود، عزیزان و اصحابش را در راه احیای دین تقدیم کردند.

فلسفه قیام عاشورا امربه معروف و نهی از منکر بوده است

وی با بیان اینکه سوالی که به ذهن متبادر می‎شود این است که فلسفه این قیام چه بود که برای امام اهمیت داشت که با وجود اینکه می دانست و شناخت کامل داشت به کربلا آمد و نهضت عاشورا رقم خورد؟ افزود: موثق‌ترین منبع در قیام عاشورا سخنان و وصیت نامه امام حسین(ع) است که نزد برادرش محمد حنفیفه در مدینه بوده است، امام حسین (ع) فلسفه قیام عاشورا را امربه معروف و نهی از منکر و اصلاح امت می داند.

خداییان تصریح کرد: منکرِ آن زمان انحرافی بود که در دین ایجاد شده بود و حکام بنی امیه به نام دین بر مردم ظلم و ستم می کردند، بیت المال مسلمین را به تاراج می بردند و برای رفع و دفع این منکر بود که امام حسین(ع) قیام کرد.

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه در این برهه از زمان با منکراتی مواجه‌ایم که برای رفع آن نیاز به ایثار و فداکاری داریم،  تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی لازم بود جوانان به میدان آیند و حماسه ایثار و شهادت را برای حفظ کیان و مملکت خود رقم بزنند.

فساد اقتصادی منکر امروز جامعه ماست

خداییان فساد اقتصادی را منکر امروز جامعه دانست و با بیان اینکه مردم فشارهای اقتصادی وتحریم را تحمل می‌کنند اما از مفاسد اقتصادی و فساد مسئول و کارگزار ناراضی هستند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر اینکه منکراتی از این دست به اساس نظام و دین اسلام لطمه می زند؟ امروز باید با تبعیت از مقام معظم رهبری که بارها بر مبارزه عملی با مفاسد اقتصادی تاکید دارند در مقابله با فساد سینه سپر کرده، ایثار و فداکاری کنیم و از تهمت و تخریب هراسی به دل راه ندهیم.

مبارزه با دانه درشت‌های فساد اقتصادی

خداییان با اشاره به اینکه در دوره مدیریت جدید رئیس قوه قضائیه علم مبارزه با فساد را پشت سر مقام معظم رهبری بلند و از دانه درشت ها شروع کرده است، تصریح کرد: مفسدین پول، قدرت و منصب دارند و بیکاری نمی نشینند، تخریب و تهمت می زنند و گاهی چون یارای مقاومت در مقابل مردم را ندارند نمی توانند آشکارا در مقایل قوه قضائیه بایستند با شعارهای عامه پسند سعی می کنند در مقابل این اقدام قوه قضائیه مقاومت کنند، افزود: بعضی ها تحت این عنوان که مبارزه با فساد جرات را از مدیران می گیرد با اقدامات قوه قضائیه مخالفت می کنند.
معاون قوه قضاییه با طرح این سوال که مدیری که پاکدست و صحیح العمل هست چه ترسی می تواند از مبارزه با فساد داشته باشد؟ جزء آنهایی که دست فساد دارند از این اقدام می ترسند، تاکید کرد: ما تکلیف داریم که به تبعیت قیام عاشورا همان طوری که در دوره دقاع مقدس همه میدان آمدیم در این دوره نیز به میدان بیایم و موجبات رضایتمندی مردم را فراهم سازیم و این همتی جمعی را می‌طلبد که قسمتی از آن وظیفه قوه قضائیه است و قسمتی دیگر باید نمایندگان مجلس با تصویب قوانین ضد فساد و اصلاح قوانین فساد زا باید پای کار بیاید.

منافذ فساد باید در قوه مجریه مسدود شوند

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر اینکه یک سری گلوگاهها هستند که زمینه فساد را ایجاد می‌کنند، خاطرنشان کرد: این مهم باید در قوه مجریه پیشگیری شود، منافذ فساد باید در قوه مجریه مسدود شوند و قوه قضائیه با برخورد جدی و به موقع با مفاسد و به خصوص دانه درشت ها به میدان آمده است.

وی با تاکید بر اینکه این اقدام با استقبال عمومی مردم مواجه شده است، عنوان کرد: تک تک مسئولان باید مبارزه با فساد را در اولویت کارهای خود قرار دهند، یکی از محورهای طرح تحول در دستگاه قضایی مبارزه با فاسد است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مبارزه با فساد از درون دستگاه قضایی شروع شود، گفت: این کار توام با مبارزه با مفاسد بیرونی و اقتصادی شروع شده است.

کوتاه کردن دست مفسدین اقتصادی و زمین خواران از سازمان ثبت اسناد و املاک

 خداییان مبارزه با فساد را یکی از اولویت‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برشمرد و با تاکید براینکه این سازمان در سلامت جامعه و مبارزه با فساد بسیار تاثیر گذار است، خاطر نشان کرد: سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون خدمت به مردم ارائه می دهیم و اولین اقدامی که باید در دستور کار ما باشد کوتاه کردن دست مفسدین اقتصادی و زمین خواران از سازمان ثبت اسناد و املاک است.

این مقام مسئول تصریح کرد: به هیچ وجه نباید بپذیریم حتی یک نفر فاسد در دستگاه قضائی و سازمان‌های تابعه آن وجود داشته باشد.

 شناسایی کار چاق کن‌ها در راهروهای ادارات ثبت اسناد و املاک

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر اینکه امروز زمین ارزش دارد و خیلی از افراد سعی می کنند که همکاران ما را فریب بدهند و افرادی را پیدا کنند تا با آنها از طریق جعل اسناد و ... با آنها همکاری داشته باشند، افزود: اولین وظیفه همکاران ما این است که این دلال ها و «کار چاق کن‌هایی» که در راهروهای ادارات ثبت اسناد و املاک پرسه میزنند را شناسایی و به دستگاه قضا معرفی کنند.

خداییان یکی از محوررهای تحول دستگاه قضایی را تکریم همکاران عنوان کرد و با اشاره به اینکه این مهم از طریق قطع کردن دست کسانی است که به حیثیت این همکاران لطمه می زنند، افزود: معدود افراد سودجویی هستند که حیثیت قشر عظیم همکاران ما را زیر سوال می برند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: چنانچه فردی مبلغ جزئی هم رشوه گرفت نباید اجازه داد که وارد سازمان شود و باید از طریق دستگاه قضایی با او برخورد شود.

خداییان با اشاره به اینکه همکاران ما پاکدست، پر تلاش و سخت کوش هستند و باید به معیشت آنها توجه کرد و نباید اجازه داد به حیثیت آنها لطمه وارد شود، عنوان کرد: یکی از روش‌های پولشویی خرید و فروش‌هایی بوده که با سند عادی انجام می‌شوند و نیاز است برای جلوگیری از این مهم  بانک جامع املاک تکمیل تا بر اساس آن تمام اراضی ملی، دولتی و املاک مردم دارای سند کاداستری شوند.

زمینه فساد و سوء استفاده از طریق اسناد عادی و معاملاتی است

وی با بیان اینکه در کنار این امر باید توسعه سند رسمی را در کشور داشته باشیم چرا که  یکی از پدیده هایی که امروز در جامعه رواج دارد و زمینه فساد و سوء استفاده را فراهم می کند اسناد عادی و معاملاتی است که از طریق سند عادی انجام می شود، یادآور شد: یکی از برنامه های ما توسعه اسناد رسمی است که طرح آن در مجلس و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس است.

خدائیان گفت: چنانچه نمایندگان مجلس با ما همکاری کنند این مهم در راستای مبارزه با  پولشویی فرار مالیاتی و جلوگیری ازکلاهبرداری ها خواهد بود.

معاون قوه قضاییه بر تهیه و بروز رسانی بانک جامع شرکت ها تاکید کرد و با بیان اینکه بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار شرکت در کشور داریم که خیلی از آنها فقط ثبت شده هستند، فعالیتی ندارند و کاغذی هستند، گفت: این سازمان، درآمد زا است، میلیاردها تومان در سال پول از درآمدهای سازمان به خزانه واریز می شود و چندین برابر بودجه سازمان است.

وی گفت: وصول مالیات یکی دیگر از اقدامات این سازمان است و تاکید شده که سازمان امور مالیاتی به صورت الکترونیکی با سازمان ثبت اسناد در ارتباط باشد.

خداییان  به وصول مطالبات بانک ها از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان وصول مطالبات معوقه بانک ها را داشته ایم و اگر بتوانیم اجرای اسناد ثبت ها را فعال کنیم چند برابر این میزان از مطالبات بانک ها که در دست افراد محدوی هستند را وصول کنیم.

لزوم تصویب قانون ثبت اختراعات در مجلس

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به بحث تجاری اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، گفت: این سازمان در این رابطه نقش بسیار مهمی دارد، هم از اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری حمایت می شود و هم به تجاری سازی آنها کمک می شود.

خدائیان، تصریح کرد: مهلت قانون ثبت اختراعات تمام شده، با تقاضای رئیس قوه قضائیه از مقام معظم رهبری، ایشان اذن دادند تا زمانی که قانون جدید به تصویب نرسیده مدت آزمایشی این قانون تمدید شود، لایحه مالکیت صنعتی را در مجلس و کمیسیون حقوقی و قضائی داشتیم که به تصویب رسید، اما دوره مجلس تمام شد و مجدد در مجلس مطرح شد و چند ماده آن باقی مانده که امیدواریم در همین مجلس این طرح به تصویب برسد/ ایسنا

دسته بندی: اخبار / اخبار اجتماعی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید